خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ ساعت ۱۴:۵۷:۲۸

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  توفان، ریزگردها و آلودگی هوا ۹۵ نفر را در سیستان و بلوچستان روانه بیمارستان کرد

توفان، ریزگردها و آلودگی هوا ۹۵ نفر را در سیستان و بلوچستان روانه بیمارستان کرد

خبرگزاری هرانا – عبدالرحمن شهنوازی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت که ۹۵ نفر از مردم منطقه به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک از ساعت ۲۳ شب گذشته تاکنون روانه بیمارستان ها و مراکز درمانی شدند. شهنوازی اظهار کرد “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه بامداد امروز سه‌شنبه به ۳۰ برابر حد مجاز رسید”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عبدالرحمن شهنوازی روز سه‌شنبه اظهار داشت: “این افراد به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند”.

وی ادامه داد: “۲۷ نفر از این افراد بستری و بقیه به صورت سرپایی درمان شدند”.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: “با توجه به خشک بودن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان و گرد و خاک همواره مردم منطقه به دلیل مشکلات مختلف که عمده ترین آنها تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کنند”.

وی تصریح کرد: “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه بامداد امروز سه شنبه به ۳۰ برابر حد مجاز رسید”.

شهنوازی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر مترمکعب عنوان کرد و اظهار داشت: “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه چهار هزار و ۴۴۴ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است”.

وی افزود: “سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید که این امر سبب کاهش دید در فرودگاه زابل به ۹۰۰ متر شد”.

به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان پدیده وزش باد شدید در برخی نقاط مستعد توفان گرد و خاک تا پایان هفته آینده در شمال استان تداوم دارد به طوری که در این مدت سرعت باد به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

مصدق گودرزی فر بیان کرد: “در نواحی مرکزی و نوار غربی سیستان و بلوچستان نیز در این مدت غبار محلی در برخی ساعات وزش باد پیش بینی می شود”.

استان سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱ درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید