خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

سلامت روان در پیوند با طبیعت/ اعظم بهرامی

ماهنامه خط صلح – بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان گرفتار سطوح متفاوتی از افسردگی هستند. سالانه به طور متوسط حدود . . .

قتل و ربایش‎های برون مرزی، اقدامی است علیه صلح و امنیت بین‌المللی/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیدایش، در مواجهه با مخالفان خود به بی‌رحمانه‌ترین شکل برخورد کرده و بسیاری از آنان را با روش‌های مختلف . . .

استراتژی‌های مدیریت بحران و مداخله‌های روان‌شناختی/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – بحث مداخله در بحران در حالی مطرح می‌شود که کشور ما، کشوری حادثه‌خیز است. علاوه بر حوادث روزمره هم چون سوانح اتومبیل، قطار و . . .

نقش منفی حاکمیت در تامین امنیت مردم حین حوادث طبیعی/سیامک ملامحمدی

ماهنامه خط صلح – بر مبنای آمار موجود، کشور ایران در زمره‌ی آسیب‌‌پذیرترین کشورهای جهان در برابر سوانح طبیعی است. چنانچه گفته می‌شود، ایران با تلفاتی بالغ بر ۱۲۰ . . .

زور زلزله و ایران بی دفاع/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – هر زلزله یا سیل، قربانی‌هایی که می‌گیرد، زخمی بر چهره‌ی جامعه و جان انسان‌ها می‌زند. هر بار که زمین می‌لرزد و یا آب بی‌محابا، . . .

نادیده انگاری نقش مولفه‌های جنسیتی در سوانح طبیعی ایران/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – بلایا و سوانح طبیعی همه‌ی افراد جامعه را به طور یکسان تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. آسیب‌ها و شکاف‌های جامعه‌ی بشری، نابرابری‌های جنسی-جنسیتی، توانایی‌ها و چالش‌های . . .

قربانیان کوچک بلایی به نام مدیریت ناکارآمد/سایه رحیمی

ماهنامه خط صلح – داستان از آنجا آغاز شد که یک توفان سخت و سهمگین همه زندگی و دار و ندار آقای موریس را از بین برد و . . .

اثرات زیان‌بار بلایای طبیعی در ایران؛ کاهش پیشکش، افزایش ندهید/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – «کشور ما جزو ۱۰ کشور حادثه خیز است»، «کشور ما روی خط زلزله قرار دارد» و «تهران روی گسل ساخته شده»؛ اینها معمول‌ترین اظهار . . .

فمینیسم و چرخش‌های تاریخی به سمت جامعه دگرجنسگرامحور/رضوانه محمدی

ماهنامه خط صلح – طی ماه‌های اخیر پس از سخنان ترنس ستیزانه‌ی نویسنده‌ی مشهور بریتانیایی، جی.کی.رولینگ برخی از فمینیست‌های سیسجندر به حمایت از او پرداختند، چرا که باور . . .

تضییع حقوق کشاورزان زحمتکش با پایان شرکت‌های تعاونی روستایی/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – با پایان دادن به فعالیت شرکت‌های تعاونی روستایی کلیه‌ی مطالعات و برنامه ریزی‌ها و اجرای اقداماتی که جهت مکانیزه کردن و پیشرفت و گسترش . . .

فقر در ایران نوزادان را نیز به کالا بدل کرده است/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – در سال‌های اخیر بحث‌های مربوط به خرید و فروش غیرقانونی نوزادان و کودکان در رسانه‌ها و فضای مجازی پوشش قابل توجهی داشته است. این . . .

دادخواهی از سرنگونی پرواز ۷۵۲، باید علنی و شفاف باشد/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – بیش از یک سال از مورد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران و جان باختن ۱۷۶ انسان بی‌گناه . . .

ایدز؛ بیماری جسمی همراه با تبعیضات اجتماعی/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – توهین و تحقیر، طرد از خانواده و جمع‌های دوستانه، از دست دادن شغل و کار، عدم دسترسی کامل یا دسترسی دشوار به حق بهداشت . . .

تفکر مخالف با آموزش جنسی کودکان و موافق با ازدواج آن‌ها!/سایه رحیمی

ماهنامه خط صلح – بیش از ۷۷ میلیون نفر در جهان تاکنون به ویروس HIV مبتلا شده‌اند. روزانه هفت هزار نوجوان و جوان ۱۰ تا ۲۴ ساله به . . .

دروغ و پنهانکاری حاکمیت در رابطه با ایدز و پیامدهای زیانبار آن/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – اصولا دروغ و پنهانکاری دو عمل زشت و قبیح هستند که متاسفانه بیشتر از هر جای دیگری در جوامع سنتی و عقب نگه داشته . . .

سونامی سهمگین و دهشتناک ایدز و نابودی روان در کنار جان/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – بیماری ایدز یکی چالش برانگیزترین و مخرب‌ترین معضلات جوامع کنونی و عصر حاضر است، که شیوع آن در حال افزایش است و به علت . . .

ایدز و آزادی در گردش اطلاعات؛ مانع اصلی حاکمیت است/هیراد آریافر

ماهنامه خط صلح – ایران در سال ۱۹۴۵ میلادی، به عنوان یکی از اعضای بنیان‌گذار ملل متحد به این سازمان جهانی پیوست. در ۷۵ سال گذشته، سازمان ملل . . .

ایدز و فقر به موازات هم پیش می‌روند/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – زمانی زیادی از نخستین نشانه‌های بروز بیماری ایدز یا HIV در جهان نمی‌گذرد. بیماری نو ظهوری که در سال ۱۹۸۱ برای اولین بار در . . .

اهمیت سند ۲۰۳۰ در مقابله با ایدز و نقض حق سلامت زنان/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – در روز جهانی ایدز، یکم دسامبر، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد که به دلیل پاندمی کرونا، اهداف برنامه‌ی ۲۰۳۰ سازمان ملل مبنی بر . . .

بایدهای بی‌فاعل و بی‌سپری بیماران خاص در عصر کرونا/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – در ابتدا که کلا منکر ماجرا بودند. اصلا مگر کرونایی وارد ایران شده؟! تیتر می‌زدند که «آیا ویروس کرونا وارد ایران شده است؟!»(۱) بعد . . .

تأثیر بحران کرونا بر بیماری‌های خاص و حق دسترسی برابر به درمان/فرزاد صیفی‌کاران

ماهنامه خط صلح – قریب به یک سال است ویروسی کشنده، واگیردار و عالم‌گیر به نام «کرونا» که باعث به وجود آوردن بیماری «کووید-۱۹» می‌شود، بر زندگی تمام . . .

تاملی بر واقعیت تلخ مرده‌آزاری در ایران/سیامک ملامحمدی

ماهنامه خط صلح – تخریب گورستان‌ها و ناپدیدسازی اجساد در ایران تبدیل به سنتی پایدار گشته و هر از چند گاهی اخبار متعددی مبنی بر از بین بردن . . .

نابودی سیستماتیک اما پنهان آموزش رایگان در کشور/رضا صالحی نیا

ماهنامه خط صلح – پس از سال ۱۹۹۱ اتحاد جماهیر شوروی که رهبر کشورهای سوسیالیستی با اقتصاد دولتی بود فروپاشید. چین نیز هشت سال قبل‌تر به بازارهای جهانی . . .

نقد ساختاری کانون‌های وکلا و طرح نظارت بر وکلا/مصطفی احمدیان

ماهنامه خط صلح – درک وضعیت کنونیِ جایگاه وکیل در پیشگاه عدالت و یا کانون‌های وکلا در چرخ دنده‌ی عظیم دستگاه قضایی کشور را می‌توان با تبارشناسی و . . .

خبرگزاری هرانا