خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

شهرهایی که کودکان را دوست ندارند/سایه رحیمی

ماهنامه خط صلح – بازی و تفریح یکی از نیازهای اساسی کودکان است و در سلامتی و فرایند رشد جسمی، روانی و ذهنی آن‌ها بسیار تاثیر دارد. «انجمن . . .

قحطی شادی و نشاط در جامعه غفلت زده و پیش‌بینی ناپذیر ایران/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – ابتدا لازم است در این باره از خود بپرسید و بیندیشید که آیا تاکنون در مورد واژه‌هایی همچون شادکامی و نشاط اجتماعی و مفهوم . . .

بهره‌مندی از فراغت، حق فراموش شده ایرانیان/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – «تامین فراغت برای کیفیت زندگی همان قدر اهمیت دارد که تامین سلامت و آموزش» این تاکیدی است که اعضای سازمان جهانیِ فراغت در منشور . . .

موانع جنسیتی بهره‌مندی از حق تفریح در ایران/بهار عباسی

ماهنامه خط صلح – گذران اوقات فراغت یکی از شاخص‌های سبک زندگی است. آنتونی گیدنز ویژگی خاص مدرنیته را پویایی، تاثیر جهان‌گستر و تغییر فزاینده رسوم سنتی می‌داند . . .

کلانشهر کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر سینما ندارد/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – دوازده سالن سینمای این شهر که مربوط به پیش از انقلاب هستند چهار دهه است به صورت مخروبه به حال خود رها شده است. . . .

تفریح و شادابی حلقه گم شده جامعه ایران/فرزاد صیفی‌کاران

ماهنامه خط صلح – «هر کس حق استراحت و فراغت و تفریح دارد و مستحق محدودیت معقول ساعات کار و مرخصی‌‌های ادواری، با اخذ حقوق است.» ماده ۲۴ . . .

ارزش زندگی در تفریح دیروز ایرانیان/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – روزهای گرم کرونایی و نشستن در خانه. نه می‌شود بیرون رفت و نه از زور گرما و تعطیلی تابستان در خانه ماند. شاید بشود . . .

تغییر الگوی فعالیت‌های تفریحی در سایه کرونا/اعظم بهرامی

ماهنامه خط صلح – اگر بخواهیم همچنان به قوانین زندگی با در نظر گرفتن سلامت خود و اطرافیان‌مان پای‌بند بمانیم و تغییر قوانین اجتماعی و مراودات فردی و . . .

مبارزات کارگران نیشکر هفت‌تپه و موقعیت امروز جنبش مطالباتی/امیر جواهری لنگرودی

ماهنامه خط صلح – در حالی که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران هفت تپه در شوش نزدیک به پنجاهمین روز خود را سپری می‌کرد. موج کارگران هپکو . . .

جهان تاریک هنر در مهاجرت/تهمینه تومیریس

ماهنامه خط صلح – هنر جهان غریبی است و دنیای یک مهاجر هنرمند به غایت تاریک‌تر و سردتر است. هنرمند همواره درگیر خلق چیزهایی است که در ساده‌ترین حالت . . .

امنیتی شدن مسئله آب پس از سال‌ها سوء مدیریت/سیامک ملامحمدی

ماهنامه خط صلح – صنعتی شدن روز افزون جوامع پس از انقلاب صنعتی و در پیش گرفتن برنامه‌های توسعه بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی، تغییر کاربری . . .

حقوق اتباع بیگانه در نظام حقوقی ایران در مقایسه با استانداردهای بین المللی/مهران مصدق نیا

ماهنامه خط صلح – مقدمه مردم هر کشوری با توجه به تابعیت از دو دسته افراد تشکیل می‌شود، اول دسته‌ای که معمولا اکثریت قاطعی را تشکیل می‌دهند، تبعه . . .

چرایی عدم اجرای لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مزدوج با مردان خارجی/آمنه آبیار

ماهنامه خط صلح – چکیده‌ی موضوع مقاله: این مقاله مختصراً در مورد مشکل عدم اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی است که . . .

مهاجران افغان، درگیر سوءتفاهمات و روایت های مجعول جامعه/محمد علیزاده

ماهنامه خط صلح – تاریخ مواجهه ایرانی‌ها با مهاجران افغانستانی تاریخ طولانی و پرمساله‌ای است. از انقلاب ۵۷ تاکنون بخش بزرگی از مهاجران افغانستانی در ایران به سر . . .

در باب مهاجرت؛ نتوان مُرد به سختی که من این جا زادم!/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – داستان به قدمت تاریخ انسان است. آدم‌ها همیشه یک جا نمانده‌اند. عشق و علاقه به زادگاه‌شان داشته‌اند و اما به قول شیخ اجل سعدی . . .

مهاجرت با اعمال شاقه: سیاست های متغیر و سرنوشت نامعلوم/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – در حالی که بخش مهمی از سیاست‌های وضع شده در ارتباط با مهاجران و پناهندگان سراسر جهان، در ارتباط با میزان بهره‌مندی و دسترسی . . .

افغانستانی ها در ایران با چه مسائلی روبرو می شوند؟/مختار وفایی

ماهنامه خط صلح – سال ۱۹۹۵ میلادی، در حالی که افغانستان در آتش جنگ داخلی و شورش طالبان می‌سوخت، خانواده‌ی عمویم افغانستان را به قصد ایران ترک کرد. . . .

ادبیات و هنر مهاجران افغانستانی در ایران/محسن نکومنش فرد

ماهنامه خط صلح – عملکرد جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته نشان داده که در تبدیل فرصت‌ها به مشکل و مانع بسیار خبره است. تا جایی که بسیاری . . .

نگاهی کوتاه به حقوق پناهندگان افغانستانی در ایران/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر در بند ۱ ماده ۱۴ پناهندگی را به عنوان یک حق بشری به رسمیت شناخته و مقرر داشته: «در برابر . . .

عشق و رابطه در زندان؛ «مت بازی» اسم رمز سرکوب/رضوانه محمدی

ماهنامه خط صلح – وقتی بحث عشق در زندان مطرح می‌شود احتمالا همگی به رابطه عاشقانه‌ی یک زن و یک مرد که از هم جدا افتاده فکر می‌کنند . . .

باروری بر باد!/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح – بدون شک آینده‌ی یک کشور در دست مردمان آن است، به شرطی که در جامعه حضور داشته و به جای آن که وبال جامعه . . .

مشاغل سخت و زیان آور؛ داستان غم انگیز و سرگیجه آور بازنشستگی کارگران/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – امیدی که به ناامیدی ختم می‌شود مشاغل سخت زیان‌آور به ده‌ها شغل و حرفه‌ای اطلاق می‌شود که با توجه به صدمات و لطمات جسمی . . .

جوان گرایی ادعایی یا پیرسالاری ذاتی/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – رفیقش شیخ جعفر شجونی یک بار شوخی‌هایی که با او می‌شد را در گفتگو با رضا رشیدپور بازگو کرد. این که با سن و . . .

سونامی سالمندی در ایران؛ هشداری برای نظام سلامت/ مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – جهان به سرعت در حال پیر شدن است، پیری جمعیت یک فرایند شناخته شده تحت عنوان انتقال جمعیتی است و ساختار سنی جمعیت از . . .

خبرگزاری هرانا