خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹, 2nd of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ ساعت ۱۹:۱۶:۲۹
خبرگزاری هرانا

مقالات

چراغ کم سوی همدلی، همراهی و هم آفرینی ما در برابر ویروس تاریک کرونا/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – در این روزها که سایه‌ی کرونا بر زندگی همه‌ی مردم جهان افتاده است، سبک زندگی همه‌ی آدمیان را در سرتاسر این گیتی تحت شعاع . . .

مسئولیت قانونی پلتفرم‌ها در ایران/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – امروزه، پلتفرم (Platform) و کسب و کارهای پلتفرمی، اصطلاح‌هایی شناخته شده در جامعه هستند و بیشتر مردم به نوعی با آن‎ها سروکار دارند. فیس‌بوک، . . .

تعمیق شکاف جنسیتی در آموزش؛ فاجعه ترک تحصیل کودکان دختر/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – پاندمی کرونا تاثیرات عمیق و دیرپایی بر سیستم‌های آموزشی در جهان گذاشته و منجر به بسته شدن بسیاری از موسسات و مدارس ابتدایی، متوسطه . . .

حقوق و آزادی‌های زنان در پرتو آزادی بیان/مصطفی احمدیان

ماهنامه خط صلح – حقوق بشر آن دسته از حقوق ذاتی، بنیادین، سلب ناشدنی و جهان‌شمول است که به مثابه آرمان مشترک همه‌ی جوامع بشری در تمامی زمان . . .

کودکان در محاصره‌ی خشونت و کرونا/سایه رحیمی

ماهنامه خط صلح – آزار سیستماتیک کودکان در ایران به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه کودکان» بیستم ماه نوامبر سال ۱۸۸۹ روزی بود که تلاش‌های مدافعان . . .

اقلیت آفریقایی‌تبار در بندر بوشهر/سیامک ملامحمدی

ماهنامه خط صلح – برده‌داری در ایران ناگفته‌های بسیاری دارد. هر چند در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای آشکار کردن زوایای پنهان آن توسط بسیاری از محققان صورت گرفته . . .

تبعیضات قومی و نژادی با انکار و تحقیر ادامه دارد/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – ویلیام ادوارد دو بویس(W. E. B. Du Bois)، جامعه‌‌شناس آمریکایی متجاوز از صد سال پیش نگرانی خود را از کاربرد مفهوم نژاد برای توضیح . . .

کولی‌ها حلقه‌ی مفقوده از زنجیره انسانی!/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – در میان گروه‌های متفاوت انسانی که در جهان گروهی زندگی می‌کنند با معروفترین نام‌شان یعنی کولی شناخته می‌شوند. امروزه کولی‌ها با پشت سر گذاشتن . . .

روند متفاوت برده‌داری در غرب و ایران/بهار عباسی

ماهنامه خط صلح – برده‌داری یک ساخت اجتماعی خشونت‌آمیز، نهادی ضد بشری و استثمار انسان توسط انسان است، هر انسانی با وجدان بیدار باید علیه برده‌داری چه در . . .

حاجی فیروز؛ پدیده‌ای خارج از جغرافیای زمان/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – او مال یک روز است. دم عید که می‌شود، صورت بخشی از متکدیان در شهر سیاه می‌شود. «حاجی فیروزم، سالی یک روزم» خوانان، پیش . . .

هانایْ فریادرسِ یارسان/رضا شاهمرادی

ماهنامه خط صلح – به دلیل عدم شناخت کافی درحیطه‌ی مسائل مربوط به یارسان، معمولا نیاز است که چند قدم به عقب‌تر رفته و با نگاهی اجمالی به . . .

در وطنِ خویش غریب؛ بی‌ شناسنامه ‌های سیستان و بلوچستان/میران باهوتی

ماهنامه خط صلح – بیشتر از صد سال از باز شدن پای شناسنامه به زندگی ایرانیان می‌گذرد اما پس از یک قرن همچنان مردمانی هستند که بی‌شناسنامه ماند‌ه‌اند. . . .

خواب جدید برای کودکان کار به نام حمایت اجتماعی/سایه رحیمی

ماهنامه خط صلح – «ساماندهی کودکان کار و خیابان» عنوان آیین‌نامه‌ای بود که سال ۸۴ در دولت وقت به تصویب رسید. طرحی که هدف کلی آن توانمندسازی «کودکان کار» . . .

مروری کوتاه بر توسعه و روند مدرنیزاسیون در ایران/شیدا آریایی پور

ماهنامه خط صلح – ۱. روند توسعه و آبادانی مفهوم تغییر توام با رشد همواره به اشکال گوناگون مورد توجه اندیشمندان علوم اجتماعی بوده است ولی توجه اختصاصی . . .

از اعدام در ملاء عام تا «متهم‌گردانی»: هدف ارعاب و تهدید است/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – آنچه که در اروپای قرون وسطی و آمریکای وحشی در سال‌ها قبل تحت عنوان Public Shaming یا همان تحقیر عمومی به عنوان مجازاتی عادی . . .

نقبی بر روش حکومت در تحریف و سرکوب اعتراضات خیابانی/ماری محمدی

ماهنامه خط صلح – در این نوشتار سعی بر آن شده تا به زبانی ساده به نقش و روش حکومت در تحریف اعتراضات در سال‌های مختلف به نحو . . .

حق داشتن اوقات فراغت در اسناد حقوق بشر و خلاء آن در قوانین حقوقی ایران/مهران مصدق‌نیا

ماهنامه خط صلح – مفهوم اوقات فراغت و تفریح اوقات فراغت را می‌توان مهم‌ترین فرصت‌ها و ساعات در زندگی انسان‌ها دانست از آن جایی که انسان در اوقات . . .

«اچ.آی.وی کشنده نیست، اما انگ و تبعیض چرا»/هیراد آریافر

ماهنامه خط صلح – صحبت از مسائل جنسی در ایران، موضوعی است که سایه‌ی سیاه و سنگین تابوی اجتماعی را بر روی خود احساس می‌کند. حذف سیاست آموزش . . .

اجاره‌نشینان شهری، مهمانان تازه‌ی حاشیه‌نشینی/سیامک ملامحمدی

ماهنامه خط صلح – در این چند سال اخیر، وضعیت مسکن برای اجاره‌نشینان روز به روز سخت‌تر و ملتهب‌تر شده است و بسیاری از اجاره‌نشینان در پی یافتن . . .

اجاره‌نشینی و روابط موجر و مستاجر/شیدا آریایی‌پور

ماهنامه خط صلح – ۱ کلیات اجاره: مسکن نخستین واحد جامعه، مهمترین واحد سکونت انسان‌ها و همچنین کوچکترین واحد طرح‌های برنامه‌ریزی است (وثوقی، ۱۳۷۹: ۲۹). مسکن مهم‌ترین مکان . . .

خانه‌دار شدن در ایران؛ امیدی که به افسانه تبدیل شد/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – شهریور ماه سال گذشته (۱۳۹۸) بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در ایران در ادعایی که همان زمان نیز به شدت عجیب . . .

خانه به دوشی و رویای بر باد رفته مستاجران در حاشیه‌ها/فرزاد صیفی‌کاران

ماهنامه خط صلح – «چهار نفریم که در یک اتاق زندگی می‌‌کنیم. در این شرایط کار دیگر از قدرت انتخاب گذشته، بحث فقط داشتن سرپناه است، حالا هر . . .

تصویری ازمحله حاشیه‌نشین «خط چهار حصار کرج»؛ قلمرو تهی‌دستان شهری/مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – حاشیه‌ی شهر کجاست؟ پاسخ سر راست است؛ هر جایی که بشود سرپناهی علم کرد. شاید سی سال پیش حاشیه‌ی کلان‌‌شهرهای ایران نظیر کرج جایی . . .

نکاتی چند در باب مسئله اعدام و طرح یک کارزار/مصطفی احمدیان

ماهنامه خط صلح – اعدام یک مسئله است. مسئله‌ای که هنوز در متن قوانین کیفری و نیز در سطح عمومی جامعه حل نشده است. از آن رو که . . .

خبرگزاری هرانا