خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷, 22nd of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ساعت ۱۹:۲۰:۱۶
خبرگزاری هرانا

مقالات

او حکم رشد دارد!/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – در کتاب حقوق مدنی خانواده نوشته دکتر کاتوزیان، خانواده این گونه تعریف شده است: «گروهی است که به دلیل قرابت یا زوجیت، همبستگی حقوقی . . .

توسعه سیاسی، راه برون رفت از مشکلات اقتصادی/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – پس از انقلاب همواره کشور ما شاهد بحران ها و مشکلات اقتصادی بوده است. این مشکلات علل گوناگونی دارند که بیش تر آن ها . . .

اعدام های مواد مخدر از اصلاح تا اجرا/ مصطفی احمدیان

ماهنامه خط صلح – چرخه اعدام در خصوص محکومان مواد مخدر در طول سال های گذشته، بی رویه اعمال می شد. حاصل کار اما بی نتیجه بودن و . . .

از گشت جندالله تا گشت ارشاد/ سعید آگنجی

ماهنامه خط صلح – زمانی که به تصاویر دوران مبارزات مردمی قبل از بهمن ۵۷ نگاه می کنیم، شاهد هستیم زنان بسیاری که مقید به حجاب نبودند در . . .

ناموفق بودن طرح ها و راهبردهای “صیانت از حریم عفاف و حجاب” در جامعه/ امیر رزاقی

ماهنامه خط صلح – بررسی نحوه سیاستگذاری و جرم انگاری بدحجابی در نظام جمهوری اسلامی بخش جدایی ناپذیر مقوله حجاب را از سیاست رسمی نظام نشان می دهد . . .

اجبار حجاب یا سوزاندن پول مردم؛ به نام هیچ!/ علی کلائی

ماهنامه خط صلح – در روزهای اخیر عبارت ۴۰ سال پس از انقلاب ۵۷ و تعابیری شبیه به این آن قدر به گوش می رسد که گاه می . . .

اجازه‌ی دیدن بی اجازه‌ی شیون و فریاد؛ روایتی از آخرین دیدار خانواده‌ با پیکر بی‌جان “لقمان و زانیار مرادی”

خبرگزاری هرانا – بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق در یادداشتی به تشریح آخرین دیدار خانواده‌های “لقمان و زانیار مرادی” با پیکر بی‌جان فرزندانشان پرداخت و . . .

زن عورت است، بپوشانیدش!/ ساقی لقایی

ماهنامه خط صلح – بدن زن هنوز هم – اگر نگوییم اصلی ترین، اما به جرات می توان گفت – یکی از اساسی ترین موضوعات سیاسی در جوامعی . . .

مروری بر گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره حجاب؛ آینده با حجاب نیست/ نوید محبی

ماهنامه خط صلح – مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اخیراً گزارشی تحت عنوان “عوامل موثر بر اجرایی شدن سیاست های حجاب و راهکارهای پیش رو” منتشر کرده . . .

بی معنی بودن پژوهش درباره حق پوشش/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – اخیراً پژوهشی درباره دیدگاه جامعه نسبت به “حجاب اجباری” توسط نهاد “مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی” با عنوان “عوامل موثر بر اجرایی شدن . . .

توسری­ به اسم “حجاب”: از اجباری شدن تا موضوع پژوهش/ اندیشه جعفری

ماهنامه خط صلح – لبه های شال را جوری تا می کند تا با حالت بهتری روی سر قرار بگیرد، یک بار دیگر در آینه نگاه می کند . . .

مسئله حجاب/ ابوذر نصرالهی

ماهنامه خط صلح – مسئله حجاب و اجباری بودن آن از سال های قبل از  پیروزی انقلاب همواره محل مناقشه بوده است؛ به گونه ای که برخی از . . .

بازخوانی دو گزارش دولت و مجلس درباره متولیان امام‌ زاده ای به نام حجاب/ آسیه امینی

ماهنامه خط صلح – در فاصله هفت ماه از بهمن ماه سال ۹۶ تا مردادماه سال ۹۷ دو گزارش خبرساز از سوی دو نهاد مهم حکومت جمهوری اسلامی، . . .

حجاب اجباری: آخرین سنگر جمهورى اسلامى/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – یک – این مسئله اى بدیهى است که در حالت عام انسان تا جایی که آزار و ضررى را متوجه جامعه یا افراد دیگر . . .

حجاب عرفی، حجاب شرعی، حجاب سیاسی، حجاب اجباری/ حسن فرشتیان

ماهنامه خط صلح – در آغاز، برهنگی بود و بی پوششی. نه لباسی بود و نه شرمی، نه امری بود و نه نهیی. انسان در نخستین گام هایش . . .

یادداشت نادر فتوره‌چی در تشریح شرایط بغرنج زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – نادر فتوره‌چی نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی که روز دوشنبه ۲۹ مردادماه از زندان تهران بزرگ (فشافویه) آزاد شد، در یادداشتی به تشریح شرایط بغرنج . . .

فضاهای جمعی برسازنده نشاط جمعی است/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – نشاط اجتماعی آثار و پیامدهای فراوانی بر زندگی شهروندان و جامعه دارد. تعلق اجتماعی، همبستگی اجتماعی، مسئولیت پذیری اجتماعی، وفاق اجتماعی، ارتقاء شاخص های . . .

نقدی بر موازی کاری و فقدان نقد روشمند/ مصطفی احمدیان

ماهنامه خط صلح – یکی از آفت های دامن گیر نهادهای مدنی و انجمن های صنفی، موازی کاری و نیز روی گردانی از اصول مسلم دموکراسی است. کانون . . .

سکوت در برابر تجاوز نابخشودنی است/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – “تجاوز جنسی”، “تعرض جنسی” و “آزار جنسی” سه مفهمومی هستند که در ادبیات جنبش زنان به مثابه اشکال خشونت جنسی محسوب می شوند و . . .

تجاوز، پهنه ای به وسعت بی قانونی/ اندیشه جعفری

ماهنامه خط صلح – کلاس اول دبستان من با یک مقنعه کج وکوله که حتی به اندازه ای عقب نمی رفت تا بتوانم از گوشه های آن سمت . . .

تجاوز در مهتاب؛ روایت یک قربانی تجاوز

ماهنامه خط صلح – می گویند نوشتن از خاطره ای رنج آور، درد فارغ شدن را به همراه دارد. درد بود اما دریغ از فراغت. دانشجویی ۲۷ ساله . . .

کمک به خود بعد از مورد تجاوز قرار گرفتن/ شرر کنور تبریزی

ماهنامه خط صلح – تجاوز جنسی به انجام عمل جنسی و برقراری رابطه جنسی با فردی که مایل به آن نیست گفته می شود. البته در مورد کودکان . . .

زنان بزه دیده، نیازمند حمایت بیش تر/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – یکی از مهم ترین موضوعاتی که در چند دهه اخیر در علوم جنایی و جرم شناسی مطرح شده، موضوع حمایت از بزه دیدگان است. . . .

مقابله با همه گیری خشونت و تجاوز/ سعید مدنی

ماهنامه خط صلح – «دنیا هرگز به صلح نمی رسد مگر آن‌که مردم در زندگی روزانه امنیت داشته باشند». این عبارت کوتاه در صدر گزارش توسعه انسانی سازمان . . .

خبرگزاری هرانا