خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶, 27th of May 2017      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۲/۲۵ ساعت ۲۳:۵۲:۰۶
خبرگزاری هرانا

مقالات

کودک دامادها؛ اقلیتی دور از تیررس/ رایحه مظفریان

ماهنامه خط صلح – کارشناسان معتقدند ازدواج دختر و پسر در دوران کودکی یا نوجوانی، پیامدهای منفی و آسیب‌های اجتماعی بسیاری به دنبال دارد؛ زیرا نوجوانی که هنوز به . . .

حق حیات؛ قربانی دعوا میان حقوق و حقیقت/ محمدجواد اکبرین

ماهنامه خط صلح – میان دامن حقوق بشر و دامنه‌ی مقدسات همواره دعواست. هر اندازه که حقوق بشر پیشروی می‌کند تا آزادی بیش‌تری به بیان و نقدِ آدمی بدهد، . . .

بررسی امنیت شهری در پرتو حقوق شهروندی/ امیر حسین نوربخش

ماهنامه خط صلح – “از نسل حاضر سوال کنید که: می‌خواهی دنیا پنجاه سال دیگر چگونه باشد؟ و یا این‌که: مایل هستی پنج سال دیگر زندگی‌ات چگونه باشد؟ پاسخ‌ها . . .

بسط مفاهیم برابری‌خواهی در کل کشور و تمرکززدایی از تهران/ ساقی لقایی

ماهنامه خط صلح – حضور اجتماعی زنان در عرصه‌های مختلف بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و قدرت گرفتن جمهوری اسلامی دستخوش دگرگونی شد. از اجباری شدن حجاب تا حذف زنان . . .

انتخابات شوراها: راه ناتمام مشارکت سیاسی/ علی اصغر رمضانپور

ماهنامه خط صلح – انتخابات شوراهای شهر و روستا آخرین بخش از قانون اساسی جمهوری ایران است که به اجرا درآمد. این قانون ۱۹ سال پس از تصویب قانون . . .

استقلال دادگستری، لازمه‌ی تحقق عدالت قضایی/ محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – دادگستری مستقل از چنان اهمیتی بالایی برخوردار است که از آن به عنوان یکی از اصول حکمرانی مطلوب یاد می‌شود. در واقع، وجود دادگستری مستقل . . .

مردم سالاری دینی یا مردسالاری دینی؟/ دانیال محمدزاده

ماهنامه خط صلح – انتخابات پنجمین دوره‌ی شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره‌ی ریاست‌ جمهوری ایران در ۲۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. هرچند چندین . . .

فراز و فرود نهاد شوراها در ایران/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – در تجربه‌ی زندگی بشر در دوران مدرنیته و تکامل زیست انسان‌ها براساس مفهوم دموکراسی، از نهاد “شوراهای محلی”، به عنوان یکی از دستاوردهای مهم یاد . . .

شورای نگهبان؛ انسداد مردم سالاری و استمرار دین سالاری بنیادگرا!/ حسین رئیسی

ماهنامه خط صلح – شورای نگهبان یکی از تاسیس‌های غیر متکی به رای مردم در قانون اساسی است که به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی پیش . . .

شوراهاى شهر و روستا و آینده/ قهرمان قنبری

ماهنامه خط صلح – نوشتن در مورد انتخابات شوراى شهر و روستا و یا در کل نوشتن درباره‌ی امرى به نام انتخابات در ایران با تناقضات خاص خود همراه . . .

شوراها؛ شورآفرین یا یاس‌آور!؟/ رضا علیجانی

ماهنامه خط صلح – از شورای طالقانی تا هیات مدیره شهردای‌ها برای نسل من کلمه‌ی “شورا” بسیار شورانگیز بوده است. امروزه اما چه احساسی روی آن دارم؟ “پیام طالقانی . . .

تعرض جنسی و ملاحظاتی در باب مفهوم “رضایت”/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – ماه آوریل در آمریکا، ماه اطلاع رسانی و پیشگیری در مورد تعرض جنسی است. خشونت جنسی عرصه‌ی مهم بهداشت عمومی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی . . .

اقلیت‌سازی در جغرافیای قومیتی/ حبیب الله سربازی

ماهنامه خط صلح – اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس ‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی، سی‌ام دی ماه سال ۹۵ در گفتگو با تابناک از برنامه‌ی دولت . . .

اطلاع رسانی نقض حقوق بشر چه با روان زندانی و وجدان ما می‌کند؟/ رضا علیجانی

ماهنامه خط صلح – وقتی دوستان نشریه‌ی خط صلح (علی آقای کلائی) خواستند مطلبی درباره‌ی “ضرورت اطلاع رسانی درباره‌ی نقض حقوق بشر” بنویسم؛ فکر کردم در این موضوع مهم . . .

بدن من، حق من: درآمدی بر حق مالکیت بر بدن/ حسین رئیسی

ماهنامه خط صلح – شاید در نگاه نخست به این عنوان، چنین تصور گردد که همه‌ی انسان‌ها حق دارند درباره‌ی بدن خویش تصمیم بگیرند. جای بحث و تحلیل در . . .

نقش زن در سینمای ایران، از آغاز تا پایان دهه‌ی سی/ ژینوس نازک کار

ماهنامه خط صلح – زن همواره یکی از عوامل مهم و موثر در هنرهای داستانی دراماتیک بوده است و بدون حضور او بسیاری از آثار مهم ادبی و نمایشی . . .

سیمای زنان در تلویزیون ایران/ اندیشه جعفری

ماهنامه خط صلح – جیغ می‌زند و با گریه دو دستی به سر و صورتش می‌کوبد، با حجاب کامل به خواب می‌رود و از خواب برمی‌خیزد، برای رفتن به . . .

“لاک قرمز”، رویکردی میان‌برشی به بازنمایی زنان در سینمای ایران/ زهرا باقری شاد

ماهنامه خط صلح – اهمیت رویکرد میان‌برشی در بررسی موقعیت زنان یکی از مهم‌ترین انتقادات به نظریه‌های کلاسیک فمینیستی این است که بسیاری از این نظریه‌ها تک بعدی و . . .

کوچ یا رهایی از بند اهالی هنر هفتم در ایران؟/ مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – قرار بود آغازی برای همه چیز باشد؛ اما به آغازی بدل شد برای پایان‌های بسیار، برای رفتن‌ها و پشت سر گذاشتن‌ها، برای خروج از کشور . . .

رسانه در سایه‌ی سیاست/ سینا کیانی

ماهنامه خط صلح – تلویزیون دولتی، سینما و تئاتر به ‌عنوان فضاهای در دسترس برای زنان جهت اشتغال، فعالیت و مصرف تولیدات فرهنگی همواره با میزان نابرابری در . . .

از قیصر کیمیایی تا فروشنده فرهادی؛ تغییر تصویر زنان در سینمای ایران/ علی عجمی

ماهنامه خط صلح – در فاصله‌ی نیم قرن از فیلم قیصر (۱۳۴۸) تا فروشنده (۱۳۹۶) جامعه‌ی ایران تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است و مقایسه‌ی تصویر جامعه‌ی ایران . . .

مین؛ زخم‌های پرشمار زمین/ عیسی بازیار

ماهنامه خط صلح – به مناسبت روز جهانی آگاهی از مین و اقدام علیه مین زمین هم زخم‌های زیادی بر اثر جنگ‌های ما انسان‌ها بر پیکر خود دارد؛ زخم‌هایی . . .

نگاهی به فعالیت‌های صنفی معلمان در سال ۹۵/ محمد حبیبی

ماهنامه خط صلح – سال ۹۵ سال خوشایندی برای سیستم آموزش عمومی کشور نبود. از زیر آوار ماندن معلم بلوچ، حمید گنگوزهی، برای نجات جان دانش آموزانش در همان . . .

سه زنِ فرهادی/ مصطفی عزیزی

ماهنامه خط صلح – زنان در سینمای فرهادی همیشه موضوع محوری داستان هستند، بدون آن‌که شخصیت اصلی باشند. عمیق‌ترین مسائل زنان از زاویه‌ی دید مرد داستان که شخصیت . . .

خبرگزاری هرانا