خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

فضاسازی شهری متناسب با سالمند/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – یکی از نکات مهم در حوزه سالمندی، لزوم مشارکت و حضور بیشتر این قشر در جامعه است. زیرا یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به . . .

کمر نحیف بازنشستگان زیر فشار گران اقتصادی/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – بازنشستگان در ایران روزهای پرتلاطمی را می‌گذرانند؛ از زندانی شدن در خانه به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ممنوعیت دیدار با فرزندان و اقوام. . . .

سالمندی سخت در ایران/ اعظم بهرامی

ماهنامه خط صلح – احتمالا بسیاری از جوانان دهه ۶۰ به بعد وقتی تبلیغات گسترده‌ی این سال‌های اخیر در مورد فرزند آوری را می‌بینند نیم‌نگاهی به پدرها و . . .

راه‌های امروزی برای تکریم موسپیدان/روناک فرجی

ماهنامه خط صلح – چالش بزرگ قرن بیستم «زنده ماندن» بود، در حالی‌که در قرن حاضر چالش اصلی «بهبود کیفیت زندگی» در سه حیطه مهم؛ جسمی، روانی و . . .

سه اپیزود از بی سرپناهی/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح – اپیزود اول: کپرنشین‌های چابهار لوکیشن: چابهار  مردم همچنان گرفتار کرونا بودند که خبر رسید کپرهای حدود سی خانوار از مردم منطقه‌ی حاشیه‌نشین جنگولک در . . .

وقتی حاکم و حَکَم یکی است!/محمدجواد اکبرین

ماهنامه خط صلح – چندی پیش همزمان با گزارش سازمان عفو بین الملل و اعلام این که عربستان سعودی بعد از چین و ایران بیشترین موارد اعدام را دارد، . . .

روزگار پس از کرونا و آن چه در انتظار ماست/مهدیه گلرو

ماهنامه خط صلح – روزگار پس از کرونا چطور خواهد بود و چه چیزی در انتظار ماست؟ کرونا به کلیت زندگی ما حمله کرده و همه ابعاد آن . . .

کرونا و کارگران فصلی؛ بیکاری بدتر از بیماری/معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – عموما یا سر چهارها می‌ایستند یا در یکی از میدان‌های شهر؛ البته جای‌شان برای آن‌ها که به دنبال کارگر روزمزد هستند شناخته شده است. . . .

روزهای کرونازده و جیب خالی رانندگان/فرزاد صیفی‌کاران

ماهنامه خط صلح – مردم خسته و از نفس افتاده‌ی ایران در حالی که با تمام فراز و فرودهای سال پر تلاطم ۹۸ مشغول به پایان رساندن آن . . .

کرونا؛ پیروزی بازار آنلاین بر بازار کار سنتی/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح – اثرات ویروس کرونا بر اقتصاد ایران و جهان همزمان با گسترش ویروس کرونا در میان بسیاری از کشورها، جهان یک باره دچار شوکی بزرگ شد . . .

رکود در صنایع دستی بلوچستان بر اثر شیوع کرونا/توران حمل‌زهی

ماهنامه خط صلح – به جرات می‌توان گفت استان سیستان و بلوچستان از محرومترین و فراموش شده‌ترین مناطق ایران در چند دهه‌ی گذشته بوده است. در تایید این . . .

مصیبت‌های بارداری در زمان کرونا/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح –  در روزگار شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا، محدودیت‌‌های ناگزیر قرنطینه بسیاری از خانواده‌‌ها را مجبور کرده است که برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان‌شان، به . . .

حمام‌های عمومی؛ اقلیت‌های جنسیتی و کارگری جنسی/هیراد آریافر

ماهنامه خط صلح – فقر و بیکاری در کنار مسائل فرهنگی یکی از اصلی‌ترین دلایل کارگری جنسی در ایران حاضر به شمار می‌رود. می‌توان گفت فقر اقتصادی در کنار . . .

شکاف جنسیتی دیجیتال؛ دو صد گفته چون نیم کردار نیست/ الهه امانی

ماهنامه خط صلح – در آوریل ۲۰۲۰ که نیمی از جمعیت جهان در قرنطینه قرار داشت، چرخه‌های جهان ما با تکیه بر اینترنت و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی . . .

دین و علم؛ افتراق یا همنشینی/ماری محمدی

ماهنامه خط صلح – دین در طول تاریخ همواره یکی از مقوله‌های بسیار بحث برانگیز بوده است. در هر برهه‌ی زمانی، در کشورها و خطه‌های مختلف و با توجه به . . .

کودک در ایران متولی ندارد؛ کودکانی در کنار سرپرستان خطرناک/کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – زن و کودک در جامعه سنتی و دینی ایران امروز دو قشر مظلومی هستند که متولی و مدافعی ندارند و به خاطر شرایط خاصی که . . .

چگونه هموفوبیای درون‌مان را بشناسیم و با آن مقابله کنیم؟/آزیتا دوستی

ماهنامه خط صلح – هموفوبیا که ترجمه فارسی آن همجنس‌گراهراسی است، اصطلاحی است که به نگرش‌های منفی و تبعیض‌آمیز نسبت به همجنس‌گرایی اشاره دارد. این کلمه ممکن است . . .

پیچیدگی‌های نقض گسترده‌ حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی/ملیکا زر

ماهنامه خط صلح – ۱۷ ماه می روز جهانی مقابله با «همجنس‌گراستیزی، دوجنس‌گراستیزی، ترنس‌ستیزی و اینترسکس‌ستیزی» چرا حایز اهمیت است؟ این روز ما را با چه چالش‌هایی مواجه . . .

نگاهی به جنبش دانشجویی دهه نود/بازنشر یادداشتی از زنده یاد علی عجمی

ماهنامه خط صلح – پیکر علی عجمی در ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری در دریاچه‌ای در شهر هیوستون آمریکا پیدا شد. او که متولد سال ۱۳۶۲ بود علیرغم . . .

داستان کوتاه پاتوق/نوشته آوات پوری

ماهنامه خط صلح – چای‌خانه‌ها هر کدام عرف و هنجار خاص خودشان را دارند. اگرچه همه‌شان برای از گرسنگی نمردن و محتاج دستِ این و آن نشدن ساخته . . .

کرونا و پدافند غیرعامل، دولت پنهان و هیاهو برای هیچ!/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – در شرایطی که ایالات متحده آمریکا خود یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ویروس کروناست و با بیش از سی و نه هزار کشته، بیش‌ترین آمار . . .

در چرایی مواجهه متفاوت دینداران با بحران کرونا/حسن فرشتیان

ماهنامه خط صلح – روحانیون مرزبانان دژهای سنت‌های کُهن هستند و به همین دلیل به هنگام مواجهه با پدیده‌های نو، به سادگی از آن استقبال نمی‌کنند و در ابتدا . . .

کـرونا و حال و روز زمانه‌ی ما/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – بسان رود که در نشیب دره سر به سنگ می‌زند رونده باش امید هیچ معجزی ز مرده نیست، زنده باش! (سایه) در حال حاضر، . . .

حقوق و اخلاق در عصر کرونا/محمد محبی

ماهنامه خط صلح – مرحوم دکتر امیرناصر کاتوزیان، از اساتید بزرگ حقوق ایران، در اواخر عمر خود مقاله‌ای را با عنوان «حقوق رسوب تاریخی اخلاق» را نوشت. او . . .

خبرگزاری هرانا