خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

معرفی کتاب «گره» با نگاهی به ازدواج زودهنگام در ایران

ماهنامه خط صلح – ازدواج زودهنگام در همه‌ی نقاط جهان دیده می­شود و به هیچ عنوان نوظهور نیست. آن‌چه در رابطه با این موضوع نوظهور است، آشکارشدن ابعاد . . .

جان‌هایی که پول می‌سازند؛ گزارش میدانی از روند درمان کرونا در ایران/ مهرنوش نوع‌دوست

ماهنامه خط صلح – واکسن کرونا در سایه‌ی جمهوری اسلامی دیر به ایران رسید و موج پنجم شدیدتر از موج‌های قبلی و در کم‌تر از یک ماه همه‌ی . . .

مقایسه‌ی تطبیقی ‌شأن معلمی در ایران و سایر کشورها/ محمد ممندزاده

ماهنامه خط صلح – اگر باور عمومی بر این باشد که بهترین‌ها، بهترین‌ها را می‌سازند، پایگاه اجتماعی معلمان اهمیت فوق‌العاده‌ای خواهد یافت. کار معلمى به هر گونه تلاشى . . .

کتاب درسی تابلوی تبلیغات حکومتی نیست/ نجات بهرامی

ماهنامه خط صلح – کتب درسی در کشورهای توسعه یافته اغلب حاوی مطالبی در راستای تقویت جامعه پذیری و نیز افزایش مهارت‌های اجتماعی کودکان و دانش آموزان هستند. . . .

پرده‌ی مندرس مرشدان؛ یادداشتی در قهقرای سینمای امروز ایران/ نوید میهن‌دوست

ماهنامه خط صلح – سینمای ایران از بدو تولدش تاکنون مسیر پرتلاطمی را سپری کرده: از میرزا ابراهیم‌خان عکاس‌باشی و خان‌بابا معتضدی که اولین فیلم‌ها را در این . . .

مقایسه‌ی اجمالی تفاوت حقوق معلمان با سایر کارمندان/ حسام‌الدین پورثابت

ماهنامه خط صلح – در این یادداشت قصد داریم با رویکردی آماری و نه شعاری به تفاوت احکام شغلی معلمان یا به طور کلی کارکنان وزارت آموزش و . . .

کتاب درسی، حیاط خلوت تبلیغات ایدئولوژیکی/ محمدعلی مهدی‌زاده

ماهنامه خط صلح – در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۳۸۲ سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی به سران سه قوه ابلاغ شد . . .

مصائب معلم بودن در دوران کرونا/ محمد خاکساری

ماهنامه خط صلح – با شیوع ویروس کرونا، جهان شکل دیگری به خود گرفت و اغلب شغل‌ها تحت تاثیر کرونا دچار تغییرات شد. ویروسی که به مثابه یک . . .

روز جهانی معلم؛ معلمان پیشرو در بحران/ شریف حسن‌زاده

ماهنامه خط صلح – معلم کسی است که پیشه‌اش آموزش به دیگران باشد و تدریس در “آموزش‌وپرورش” یا “تعلیم و تربیت” شغل‌ و کار او به ‌شمار آید. با این حال هر شخص . . .

مدرسه در آغوش مهر/ نادر پورخانی

ماهنامه خط صلح – از دیر باز با افتتاح مدارس نوین در ایران، به تدریج ماه مهر جایگاه خود را برای شروع کار رسمی مدارس و کلاس‌های درس . . .

بحران کرونا و نظام آموزشی/ رادا مردانی

ماهنامه خط صلح – پرسش اینجاست که در کتب درسی و آموزشی، آیا باید مطالبی پیرامون کرونا به دلیل نیازهای روز جامعه و دانش آموزان گنجانده شود؟ پاسخ . . .

آسیب شناسی آموزش مجازی و مشکلات ایجاد شده برای معلمان/ عزیزه انظاری

ماهنامه خط صلح – دغدغه‌ی آموزش از دیرباز موضوعی بوده است که اکثر جوامع بشری بدان پرداخته و می‌پردازند. آموزش حضوری سال‌هاست که راه و رسم خود را . . .

آغاز سال تحصیلی در اوج کرونا و مطالبات معلمان/ بهار عباسی

ماهنامه خط صلح – ماهنامه‌ی خط صلح در تاریخ ۸ شهریورماه ۱۴۰۰ جلسه‌ی گفت‌وشنودی در کلاب­‌هاوس برگزار کرد تا مطالبات معلمان در آغاز سال تحصیلی جدید -که با . . .

چالش‌های دولت رئیسی در آغاز سال تحصیلی و راه‌کارهای آن/ رامین کریمی‌نیا

ماهنامه خط صلح – با بررسی میزان اهمیت‌دادن دولت‌های کشورهای پیشرفته‌ی جهان به آموزش و پرورش و تأثیر بی‌چون‌وچرای آن در توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی این کشورها و نگاهی گذرا . . .

در ضرورت و فوریت بازگشایی حضوری مدارس/ احمد مدادی

ماهنامه خط صلح – آیا مدارس باید در سال تحصیلی حضوری باشد یا آنلاین؟ این سوال مهم و سرراست این روزهاست که نه تنها خانوده‌ها و دانش آموزان . . .

رتبه‌بندی معلمان در گروگان سیاست/ عزیز قاسم‌زاده

ماهنامه خط صلح – داستان حکایت رتبه‌بندی معلمان را وقتی به جد و دقیق  مرور می‌کنیم، نمونه‌ی مناسبی است از نوع و تلقی حکمرانی در ایران و میزان . . .

روز جهانی صلح؛ مسئولیت مردم، جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر / آرش صادقی

ماهنامه خط صلح – مقدمه: عملکرد مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد در راستای مبارزه با تروریسم بین‌المللی و کمک‌های انسان‌دوستانه، ناشی از تحولاتی است که . . .

«سنگسار» در قانون مجازات اسلامی ایران و مبانی حقوقی و فقهی آن در اسلام / آمنه آبیار

ماهنامه خط صلح – دلایل رد مجازات سنگسار تا مرگ در متون دینی اسلام: با تمهیدی که تاکنون در بخش‌های قبل در نقد دلایل و استنادات قائلین به . . .

سندروم سدسازی بی‌قرار در زمانه نادیده گرفتن ارزیابی‌های محیط زیستی / نیک آهنگ کوثر

ماهنامه خط صلح – وقتی درباره سدهای ساخته شده بر رودخانه‌های ایران حرف می‌زنید، باید اندکی مراقب باشید؛ مطمئن باشید حرف شما این سازه‌های «قدسی» را زیر سوال . . .

رابطه سدسازی و نارضایتی عمومی در خوزستان / بهار عباسی

ماهنامه خط صلح – اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان به سدسازی‌های بی‌رویه و بحران بی‌آبی از روز پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ آغاز شد. این اعتراضات از سوی نیروهای . . .

اثرات اجتماعی و زیست محیطی احداث سد سردشت/ محمد ممندزاده

ماهنامه خط صلح – سد یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های ایجادشده به دست بشر است. هدف‌ سدها تولید برق، ذخیره آب و کنترل سیلاب‌ها و… است. سدسازی، تأثیراتی بر . . .

سرچشمه‌ی بحران «آب» کجاست؟ / احمد علوی

ماهنامه خط صلح – بحران «آب» اینک به یکی از ابر بحران‌های اقتصادی و زیست محیطی و اجتماعی-سیاسی ایران تبدیل شده است. این بحران به تصادف و فوریت . . .

کرمانشاه؛ بی‎‌آبی و محیط زیست تخریب شده / کیومرث امیری

ماهنامه خط صلح – استان پهناور کرمانشاه با ۲۵۰۰۹ کیلومتر مربع وسعت یعنی یک و نیم درصد از مساحت کل کشور، در طول ۴۲ سال گذشته گویی به . . .

فرونشست زمین، مرگ سرزمین؛ حقایقی درباره مرگ ایران‌زمین / سام خسروی فرد

ماهنامه خط صلح – این روزها وقتی صحبت از محیط‌زیست ایران می‌شود، بلادرنگ همه به یاد خشک‌سالی و خشکیدگی و بی‌آبی می‌افتند؛ پدیده‌ای انکارناپذیر ماحصل مدیریت فاسد و . . .

خبرگزاری هرانا