خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

تحلیل گفتمان «روز اول قبر» صادق چوبک/غزاله محمدی

ماهنامه خط صلح – مجموعه در سطح تفسیر؛ دهه پنجاه دهه بازگشت به خویشتن است. یا به تعبیر بهتر دهه بیداری و به خود آمدن و کندوکاو در . . .

تکدی گری گره گاه چندین معضل اجتماعی/مهوش شفیعی

ماهنامه خط صلح – مشکلات و مسائل گوناگون از بدو تمدن تاکنون گریبان گیر جامعه بشری بوده است و در پی آن همواره به دلایل مختلفی افراد زیادی . . .

اگر زندگی در تابوت «بردگی جنسی» تشییع شود!/پیمان یاریان

ماهنامه خط صلح – انسان، این موجود «دو پا»، دوران های بسیار عجیبی را پشت سر گذاشته است. با ورق زدنِ هر کدام از آن ها پس رفت . . .

کولبر؛ ناشهروندی با بار جان بر شانه/روناک فرجی

ماهنامه خط صلح – کولبری که این روزها به یک مفهوم آشنا در گنجینه لغات گویشوران زبان هایی که در گستره جغرافیایی ایران زندگی می کنند، تبدیل شده . . .

کار خانگی؛ سهم گمشده زنان از تولید و اقتصاد/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح _ تقسیم کار جنسیتی شیوه ای سنتی است که از دیرباز نقش های متفاوتی را برای دو جنسیت زن و مرد قائل شده است. تقسیمی . . .

تکدی گری کودکان؛ معضلی که پایان ندارد/ معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – تقریبا در هر چهار راه و یا خیابان شلوغی دیده می شوند. با لباس های مندرس و سروضعی نامناسب که دل هر رهگذری را . . .

خاطرات یک خبرنگار؛ نقش مخرب حسین شریعتمداری در نابودی موسسه بزرگ کیهان/کیومرث امیری کله جوبی

ماهنامه خط صلح – از موسسه بزرگ کیهان طی نزدیک به دو دهه مدیریت حسین شریعتمداری جز یک ویرانه چیزی باقی نمانده است. حسین شریعتمداری که نزدیک به . . .

شکاف جنسیتی دستمزد؛ بهره کشی از زنان در بازار کار/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – اغلب افراد مایلند تا اطلاعات مربوط به میزان دستمزد و حقوق خود را از دیگران پنهان نگه دارند. این امر شاید به تلاش آن . . .

ازدواج کودکان، به مثابه بردگی جنسی/محمد محبی

ماهنامه خط صلح – ازدواج، یکی از تأسیس های حقوقی مهم بشری، در راستای ساخت نهاد خانواده است. در دوره پیشامدرن، بحث سن طرفین ازدواج، اهمیت چندانی نداشت. . . .

مشاهدات زندان؛ بیگاری و استثمار زندانیان فرودست در اوین/آرشام رضایی

ماهنامه خط صلح _ مدت ها پیش از کانال یک صدا و سیما مستندی منتشر شد که به اشتغال زایی در زندان پرداخت و در آن ادعا شد . . .

اعتراضات تاریخ ساز آبان ۹۸ به مثابه طغیان نیروی کار علیه استثمار و استبداد/رضا شیرازی

ماهنامه خط صلح – سنخ شناسی جنبش های اجتماعی جدید ما را فرا می خواند که با نظریه های کلاسیک سیاسی در باره جنبش های اعتراضی قدری فاصله . . .

کارنامه مردود ایران ۲۵ سال پس از کنفرانس پکن در مورد کودکان دختر/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – سال ۲۰۲۰، ربع قرن از چهارمین کنفرانس جهانی زنان سازمان ملل در پکن می گذرد. در کمیسیون زنان سازمان ملل در سال جاری که . . .

بودجه نظامی ایدئولوژیک؛ بودجه۹۹!/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – قرار است پس از انتخابات مجلس در دوم اسفند، بودجه سال آینده در صحن علنی مجلس مطرح شود. می گویند که نمایندگان پس از . . .

دنیای کودکان کار؛ از زیرزمین و مترو تا سر چهارراه ها/پرویز فغفوری

ماهنامه خط صلح – ساعت هفت یا هشت صبح که سوار مترو شوی، خبر چندانی از دست فروش ها نیست. اکثراً با مردم عادی همسفری که خمار خواب . . .

نقد و بررسی زمینه های حقوقی استثمار نیروی کار در ایران/مهران مصدق نیا

ماهنامه خط صلح – بر اساس موازین حقوقی، بهره کشی یا استثمار زمانی است که برخی از افراد و یا گروه ها از تلاش ها و خدمات افراد . . .

«زنان لزبین» در خاورمیانه تاریخ ساز/پیمان یاریان

خاورمیانه در طول تاریخ، بستر حوادث دوران سازی بوده است. بیشتر ادیان در این منطقه از جهان سربرآورده و با گسترش هر کدام از آن ها به سوی . . .

حبس زدایی یا تحقیر/ محمد محبی

ماهنامه خط صلح – واکنش نهاد دولت (به عنوان تنها نماینده خیر و مصلحت عمومی) به رفتارهای مجرمانه شهروندان، اعم از مجازات، و اقداماتِ تأمینی و تنبیهی و . . .

تحصیل؛ امتیازی در دست قدرت/مجید دری

ماهنامه خط صلح _ حق تحصیل در چهل سال اخیر دستخوش حوادث گوناگونی شده است. آن چه در قانون به صراحت بیان شده، این است که در تمامی . . .

تبعات افزایش قیمت بنزین بر دانش آموزان و معلمان روستایی/فرامرز محمدی فر

ماهنامه خط صلح – هر طرح کارشناسی شده ای مستلزم در نظر گرفتن تمامی جوانب، جزئیات و تبعات آن است، آن هم نه صرفا با سنجه های تئوریک . . .

وجدان معذب عموم نسبت به کودکان کار/مهوش شفیعی

ماهنامه خط صلح – ترکیب لغوی “کودک کار” یک ترکیب متناقض است، تاکید بر واقعیتی ناروا که کار را با کودک جمع می زند. حقوق انسانی ایجاب می . . .

اعتراف برای توجیه؛ قربتا الی القدرت!/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – هربار که اعترافات کسی را پخش می کنند، فکر می کنند که مردم با دیدن آن حرف ها و این که خود متهم به . . .

ابعاد حقوقی مالکیت بر منابع سرزمینی، ناظر به بحث توسعه در ایران/مهران مصدق نیا

ماهنامه خط صلح – حاکمیت دولت ها در حقوق بین الملل به رغم وجود برخی دیدگاه های بحث برانگیز، اصطلاح شناخته شده ای است و عمری بـه بلنـدای . . .

اولویت نخست حکومت در ایران، مصرف است/اعظم بهرامی

ماهنامه خط صلح – یکی از معدود اصول قانون اساسی که در آن پیرامون محیط زیست صحبت شده، اصل پنجاه قانون اساسی است که بیان می کند: “در . . .

توسعه مشارکتی به جای توسعه سنتی/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح – امروزه نگرش جوامع و دولت ها نسبت به مفهوم توسعه تغییر یافته است. بسیاری از کشورهای توسعه یافته از شیوه های توسعه سنتی که . . .

خبرگزاری هرانا