خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
خبرگزاری هرانا

مقالات

بحران کرونا و مسئولیت حکومت/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – شیوع ویروس کرونا در چین و سپس انتقال آن به کشورمان، موجب ابتلای بسیاری از هموطنان شد و متاسفانه برخی نیز جان خود را . . .

رابطه متقابل فرهنگ و معماری و تاثیر آن بر حقوق شهروندی/کیومرث امیری کله‌جوبی

ماهنامه خط صلح – بافت معماری در ایران امروز فاقد اصول و معیارهای شهرسازی و خطرآفرین است. تردید نیست هنر معماری که از هنرهای هفتگانه بشری محسوب می‌شود . . .

مادرانی که دهانشان بوی شیر می‌دهد/مجید زارعی

ماهنامه خط صلح – ازدواج یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که نقش حساسی بر تمام ابعاد زندگی انسان دارد و داشتن آمادگی لازم از نظر جسمی، روانی و اجتماعی . . .

شاد زیستن به عنوان یک حق بشری/محمد محبی

ماهنامه خط صلح – می‌دانیم که حق حیات، در کنار حق آزادی، و حق مالکیت، جزء سه حق طبیعی و بی چون و چرای بشر است و هیچ . . .

روایت های واقعی از آدم های واقعی؛ گردشگران بهشت زهرا/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح – این سال ها دیگر دیدن یک دستفروش زبر و زرنگ در مترو، اتوبوس یا گوشه و کنار خیابان که مشغول نمایش محتویات سبدی است . . .

رهایی از اسطوره رشد، از طریق رشد انسان/محمود دلخواسته

ماهنامه خط صلح – در ابتدای سخن باید توجه داشت که سخن گفتن از مقوله توسعه یا رشد، بیشتر، از زمان شروع دوران استعمار مستقیم به عنوان پوششی . . .

گردشگری ورزشی در ایران و معضلات آن/فرزاد صیفی کاران

ماهنامه خط صلح – گردشگری امروزه به صنعتی پر سود در سطح جهان، بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد جهانی تبدیل شده است. برخلاف گذشته، صنعت گردشگری محدود به . . .

وزنه سنگین اجبار و سانسور بر شانه ورزشکاران زن/اعظم بهرامی

ماهنامه خط صلح – وقتی تصاویر کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز در مسابقات بین المللی ۲۰۱۶ در رسانه های بیرون مرز به همراه خبر حضور او در المپیک . . .

تعریف ایدئولوژیک زن در نگاه حاکمیت و اثر آن در ورزش زنان/محمد محبی

ماهنامه خط صلح – بسیاری از تحلیلگران، نگاه ایدئولوژیک سران جمهوری اسلامی به زنان و سخت گیری های عجیب و غریب آن ها در مورد پوشش زنان و . . .

لزوم احترام به اصل استقلال نهادهای ورزشی/محمد مقیمی

ماهنامه خط صلح – در جهان امروز، استقلال نهادهای ورزشی، به عنوان یک اصل پذیرفته شده است. با وجود این، همچنان شاهد دخالت حکومت و نظامیان در ورزش . . .

فرار برای زندگی/مرتضی هامونیان

ماهنامه خط صلح – به یک باره نام های مدال آور ورزشی در ایران، با نام های مهاجران ایرانی پیوند خورد. مدال آورانی که یکی یکی مهاجرت می . . .

مدال های قهرمانی ابزار بهره برداری ایدئولوژیک در ورزش زنان/الهه امانی

ماهنامه خط صلح – جنسیت و ورزش یکی از عرصه های پژوهشی علوم انسانی از جمله جامعه شناسی و روان شناسی است. زنانگی و ورزش هر دو ساختارهای اجتماعی . . .

وقتی که ورزش سکوی پرتاب سیاسیون می شود/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – ورزش برای مردمان عادی بیشتر همان سرگرمی هیجان انگیز و جذاب و یک جور تفریح سالم و بی خطر است که به طور روزانه . . .

آیا ایران جهنم ورزشکاران است؟/ معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – ورزش ایران روزهای پر تلاطمی را می گذراند. سرعت مهاجرت ورزشکاران ایرانی افزایش یافته و تقریبا ماهی نیست که خبری از مهاجرت یک ورزشکار ایرانی . . .

نقد و بررسی حقوقی مشکلات و چالش های جامعه ورزشکاران ایران/مهران مصدق نیا

ماهنامه خط صلح – مقدمه در سال های اخیر عدم حضور ورزشکاران ایران در برابر ورزشکاران اسرائیلی یا مسئله حجاب اجباری برای زنان ورزشکار از معضلات عمده ورزش ایران . . .

تحلیل گفتمان «روز اول قبر» صادق چوبک/غزاله محمدی

ماهنامه خط صلح – مجموعه در سطح تفسیر؛ دهه پنجاه دهه بازگشت به خویشتن است. یا به تعبیر بهتر دهه بیداری و به خود آمدن و کندوکاو در . . .

تکدی گری گره گاه چندین معضل اجتماعی/مهوش شفیعی

ماهنامه خط صلح – مشکلات و مسائل گوناگون از بدو تمدن تاکنون گریبان گیر جامعه بشری بوده است و در پی آن همواره به دلایل مختلفی افراد زیادی . . .

اگر زندگی در تابوت «بردگی جنسی» تشییع شود!/پیمان یاریان

ماهنامه خط صلح – انسان، این موجود «دو پا»، دوران های بسیار عجیبی را پشت سر گذاشته است. با ورق زدنِ هر کدام از آن ها پس رفت . . .

کولبر؛ ناشهروندی با بار جان بر شانه/روناک فرجی

ماهنامه خط صلح – کولبری که این روزها به یک مفهوم آشنا در گنجینه لغات گویشوران زبان هایی که در گستره جغرافیایی ایران زندگی می کنند، تبدیل شده . . .

کار خانگی؛ سهم گمشده زنان از تولید و اقتصاد/پانیذ قهرمانی

ماهنامه خط صلح _ تقسیم کار جنسیتی شیوه ای سنتی است که از دیرباز نقش های متفاوتی را برای دو جنسیت زن و مرد قائل شده است. تقسیمی . . .

تکدی گری کودکان؛ معضلی که پایان ندارد/ معین خزائلی

ماهنامه خط صلح – تقریبا در هر چهار راه و یا خیابان شلوغی دیده می شوند. با لباس های مندرس و سروضعی نامناسب که دل هر رهگذری را . . .

خاطرات یک خبرنگار؛ نقش مخرب حسین شریعتمداری در نابودی موسسه بزرگ کیهان/کیومرث امیری کله جوبی

ماهنامه خط صلح – از موسسه بزرگ کیهان طی نزدیک به دو دهه مدیریت حسین شریعتمداری جز یک ویرانه چیزی باقی نمانده است. حسین شریعتمداری که نزدیک به . . .

شکاف جنسیتی دستمزد؛ بهره کشی از زنان در بازار کار/آبان پرتویی

ماهنامه خط صلح – اغلب افراد مایلند تا اطلاعات مربوط به میزان دستمزد و حقوق خود را از دیگران پنهان نگه دارند. این امر شاید به تلاش آن . . .

ازدواج کودکان، به مثابه بردگی جنسی/محمد محبی

ماهنامه خط صلح – ازدواج، یکی از تأسیس های حقوقی مهم بشری، در راستای ساخت نهاد خانواده است. در دوره پیشامدرن، بحث سن طرفین ازدواج، اهمیت چندانی نداشت. . . .

خبرگزاری هرانا