خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۰۲ ساعت ۱۴:۵۳:۵۱

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  وزیر نیرو؛ ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۵ میلیونی در معرض تنش آبی قرار دارند

وزیر نیرو؛ ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۵ میلیونی در معرض تنش آبی قرار دارند

خبرگزاری هرانا – رضا اردکانیان وزیر نیرو در اجلاس هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت، با اشاره به وضعیت بارش‌ها در تابستان امسال گفته است که پیش‌بینی می‌شود ۳۳۴ شهر با جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار بگیرند. بر این اساس حدود نیمی از جمعیت ایران سال دشواری را پیش رو خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان روز شنبه در نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سالن اجلاس سران گفت: “بر اساس بررسی‌ها، ۱۶۵ شهر با جمعیت ۱۰٫۵ میلیون نفر در وضعیت زرد، ۶۲ شهر با جمعیت ۶٫۸ میلیون نفر در وضعیت نارنجی و ۱۰۷ شهر با جمعیت ۱۷٫۲ میلیون نفر در وضعیت قرمز و مجموعاً این ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

وی ادامه داد: در ۵۰ سال گذشته وارد چرخه‌های بلند خشکسالی شدیم و البته امسال سخت‌ترین سال است اما اینطور نیست که قابل مدیریت نباشد.
وزیر نیرو اظهار داشت: باید توجه داشت که خشکسالی می‌تواند یک فرصت باشد و با نگاهی به شیوه مصرف باید ذهن خود را متوجه تأمین آب جدید نکنیم.

اردکانیان گفت: در طول ۵۰ سال گذشته در میانگین ۱۰ ساله بارش در کشور از ۲۵۰ به ۲۱۷ میلیمتر رسیده‌ایم و این در حالی است که میانگین دمای کشور با افزایش چهاردهم سیلسیوس در هر دهه مواجه بوده ایم.

وی این سؤال را مطرح کرد: با روند موجود کاهش بارش‌ها، گرم شدن کشور، افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی و افزایش مصرف انرژی، آیا می‌توان بدون تغییر در شیوه‌های مصرف آب به زندگی و توسعه متوازن و پایدار کشور ادامه داد؟

وزیر نیرو تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، دسترسی به موقع شرکت‌های آب و برق به منابع داخلی، همکاری سازمان‌های مصرف کننده در مدیریت مصرف برق، پرهیز از تشدید تنش‌ها بر سر رقابت در برخورداری از منابع آب نزد افکار عمومی را از راهکارهای مدیریتی برشمرد.

اردکانیان همچنین تعیین چگونگی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف، برنامه‌ریزی و هماهنگی لازم برای انطباق الگوی کشت مناسب، پشتیبانی از تدابیر استان‌ها در جلوگیری از بروز مشکلات و تعارض‌های اجتماعی، اجرای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سطح زیرکشت، تحویل حجمی آب برای همه مصارف کشاورزی و کاهش مصرف آب فضای سبز به میزان ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته و تعیین تعرفه مصارف مازاد بر الگوی مصرف آب شرب را از برنامه‌های عملیاتی این وزارتخانه عنوان کرد.

اجلاس هم اندیشی مدیران ارشد دولت دهم با حضور حسن روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، وزیران و مدیران ارشد دولت در سالن اجلاس سران برگزار شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر اصفهان در مجلس پیش‌تر اعلام کرده بود که از مرداد ماه سال جاری پنج میلیون نفر در اصفهان آب آشامیدنی نخواهند داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید