خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ ساعت ۱:۰۶:۳۷

    خانه  > کارگران  >  سه تجمع کارگری برگزار شد

سه تجمع کارگری برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دهها تن از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد در اعتراض به معوقات مزدی خود در مقابل ورودی این مجتمع جادر زدند، همزمان صدها کارگر ایران ترانسفورماتور زنجان در محل این شرکت و ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه کاشی حافظ در مقابل استانداری فارس به دلایل مشابه دست به تجمع صنفی و اعتراضی زدند.

به گزارش هرانا به نقل از ایلنا، بیش از ده روز است که حدود دویست نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد در اعتراض به معوقات مزدی، مقابل ورودی مجتمع چادر زده‌اند.

کارگران کشت و صنعت مهاباد چادر زدند/ ماهها معوقات مزدی پرداخت نشده است

جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد واقع در آذربایجان غربی در تماس با ایلنا از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، بیش از ده روز است که در اعتراض به عدم پرداخت این مطالبات معوقه، مقابل ورودی مجتمع چادر زده‌اند و خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت نابسامان خود شده‌اند

از قرار معلوم، حدود دویست نفر از کارگران شاغل در شرکت‌های چهارگانه سبز مهاباد شامل کشت و صنعت مهاباد، مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد، مجتمع هما مرغ مهاباد و سردخانه زمزم مهاباد تا ۱۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این کارگران ضمن شرح مشکلات معیشتی خود می‌گویند تا زمانی که مدیران مجتمع و مقامات محلی و استانی به اوضاع ما رسیدگی نکنند، به این اعتراض صنفی ادامه خواهیم داد.

ظاهرا در ۱۴ ماه گذشته فقط مبالغی به عنوان علی الحساب به این کارگران پرداخت شده و بخش عمده دستمزد و مزایای شغلی آنها پرداخت نشده باقی مانده است. بسیاری از این کارگران در تامین هزینه های روزمره زندگی ناتوان هستند و با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

از قرار معلوم پس از واگذاری مجتمع به بخش خصوصی در سال ۸۶، مشکلات کارگران این شرکت آغاز شده و در ماههای گذشته اوضاع به شدت وخیم‌تر شده است..

این کارگران می‌گویند در ماههای اخیر زمزمه‌هایی از تعدیل گسترده نیز به گوش می‌رسد و نگرانی از بیکاری هم بر نگرانی‌ها و مشکلات کارگران افزوده شده است.

جمعی از کارگران ایران ترانسفو زنجان از روز گذشته در محل این شرکت تجمع کردند.

یکی از کارگران این شرکت در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: اعتراض کارگران در پی فروش ۳۵ درصد از سهام ایران ترانسفورماتور به مهدی مومنی طاهری و تغییراتی که قرار است، در بخش کارگری ایجاد شود، انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تحصن قریب به ۵۰۰ نفر از کارگران از دیروز آغاز شده است، گفت: با وجود اعتراضات انجام شده هنوز پاسخی از سوی مسؤولان شرکت به تجمع‌کنندگان داده نشده است.

بحث هلدینگ ایران ترانسفو و همچنین تغییر قرارداد کارگران، بحث تعدیل نیرو در بخش کارگری و تغییراتی که قرار است، در بخش بیمه‌ کارگران ایجاد شود، موجب اعتراض کارگران شده است.

گفته می شود، عصر امروز جلسه‌ای با حضور مدیران شرکت و کارگران برای رسیدگی به وضعیت جدید آن تشکیل شود.

شرکت ایران ترانسفو بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده ترانسفورماتور تحت لیسانس شرکت زیمنس آلمان در خاورمیانه است.

در سال ۱۳۴۵ شرکت ایران ترانسفو توسط شرکت برق منطقه‌ای تهران، شرکت زیمنس آلمان و بانک توسعه صنعت و معدن ایران تشکیل شد.

در سال ۱۳۴۷ نخستین کارخانه ایران ترانسفو در شهر ری در زمینی به مساحت ۵۸ هزار مترمربع با هدف تولید ترانسفورماتورهای توزیع به بهره‌برداری رسید.

۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه کاشی حافظ در مقابل استانداری فارس تجمع کردند.
به گزارش خبرجنوب، این کارگران دلیل تجمع خود را عدم پرداخت مطالبات و حقوق معوقه خود و تعطیلی این واحد تولیدی اعلام کردند.
زارعی یکی از این کارگران در گفت و گو با «خبرجنوب» با بیان این که اخیراً کارخانه کاشی حافظ یک میلیون متر مربع کاشی به فروش رسانده است گفت: این در حالی است که مسئولین این کارخانه از فروردین ماه سال جاری تنها ۵۰ درصد حقوق کارگران را پرداخت و از آن تاریخ تا کنون نسبت به پرداخت عیدی و پاداش و حقوق ۱۵۰ نفر از کارگران بیکار شده این کارخانه کوتاهی کردند.
وی افزود: البته یکی از مسئولین استانداری به ما اعلام کرد که این تجمع به اطلاع استاندار فارس رسیده و وی از طریق مکاتبه با مقامات قضایی تهران قول پیگیری موضوع را داده اند هر چند تا به حال در این رابطه مسئولین وعده پیگیری دادند اما هیچ نتیجه موثری در پی نداشته است.
در همین رابطه رئیس هیات مدیره کارخانه کاشی حافظ در گفت و گو با «خبرجنوب» دلیل تجمع کارگران کاشی حافظ را عدم پرداخت حقوق از ۱۵ فروردین سال جاری اعلام کرد و گفت: در حال حاضر وضعیت کارخانههای تولید کاشی و سرامیک در سطح کشور مطلوب نیست و همه این واحدهای تولیدی با رکود مواجه اند به نحوی که برخی تعطیل شدند و یا در حال تعطیلی هستند.
حمید بهترین نژاد با اشاره به این که تا پایان سال ۹۴ چهارصد کارگر در کارخانه کاشی حافظ مشغول به کار بودند که از این تعداد ۱۵۰ نفر تعدیل نیرو شدند گفت: در حال حاضر ۲۵۰ نفر از کارگران این واحد تولیدی ۴ ماه است که حقوق نگرفتند.
بهترین نژاد با بیان این که از ۲۵۰ کارگر کاشی حافظ، ۱۷۰ نفر رسمی و مابقی قراردادی هستند افزود: کارفرما موظف به تعیین تکلیف کارگران رسمی کارخانه کاشی حافظ است و طبق قانون کار، کارخانه قادر به اخراج آن ها نیست یا باید آن ها را بازنشسته کند و یا باید سنوات خدمت آن ها را بر اساس قانون و با رضایت این کارگران پرداخت کند.
وی در خصوص خبر تعطیلی کارخانه کاشی حافظ گفت: این کارخانه دوباره راه اندازی می شود و در حال حاضر به دلیل نصب ماشین آلات جدید تعطیل می باشد.
بهترین نژاد ضمن رد خروج ماشین آلات از کارخانه کاشی حافظ گفت: به خاطر آماده سازی و نصب ماشین آلات جدید واحد مربوطه تعطیل شده است و در حال ترخیص ماشین آلات جدید از گمرک هستیم.
رئیس هیات مدیره کارخانه کاشی حافظ در پاسخ به این سوال که آیا حمایت دولت می تواند در حل مشکلات فعلی این واحد صنعتی راهگشا باشد؟ اظهار داشت: مجموعه دولت و مسئولین استان همه گونه حمایتی از کارخانه کاشی حافظ به عمل آورده اند که مصادیق آن شامل پرداخت معوقات بانکی به صورت اقساطی توسط بانک ها، حمایت کامل سازمان تامین اجتماعی و پرداخت هزینه های برق، گاز و … می باشد و حال نوبت ورود سهامداران کاشی حافظ است.
بهترین نژاد افزود: در حال حاضر سهامداران کاشی حافظ باید در کنار مسئولین استان در زمینه کمک و راه اندازی دوباره کارخانه قرار بگیرند چرا که مسئولان استان به این واحد تولیدی به عنوان یک صنعت ملی استانی نگاه می کنند که قبل از انقلاب احداث شده است و به عنوان یکی از بزرگترین و مجهز ترین کارخانه ها در کشور شناخته می شود.
رئیس هیات مدیره کارخانه کاشی حافظ با بیان این که خط اکسترودی این واحد صنعتی که اقدام به تولید کاشی کف و بدنه میکند در سطح خاورمیانه منحصر به فرد است ادامه داد: باید همه برای راه اندازی دوباره این کارخانه تلاش کنیم چرا که سرمایه استان محسوب می شود.
بهترین نژاد گفت: در سال ۸۰ در کارخانه کاشی حافظ ۴۰۰ کارگر مشغول به کار بودند که به تدریج تعدیل نیرو شدند و در حال حاضر ۲۵۰ کارگر از این کارخانه ارتزاق می کنند که به دلیل مشکلات حتی حقوق این تعداد کارگر طی ۴ ماهه اخیر پرداخت نشده است این در حالی است که به صورت غیر مستقیم نیز حداقل ۵ هزار کارگر از این واحد تولیدی ارتزاق می کنند. رئیس هیات مدیره کارخانه کاشی حافظ تنها راهکار برون رفت از وضعیت فعلی کاشی حافظ را بودن سهامداران این کارخانه در کنار مسئولین استان برای حل مشکلات عنوان کرد.
گفتنی است، کارخانه کاشی حافظ با بیش از سه دهه فعالیت در صنعت سرامیک از نخستین مجموعه های تولید کاشی و سرامیک در کشور است که فعالیت خود را در سال ۵۵ با احداث کارخانه ای به وسعت ۴۱ هکتار در نزدیکی شیراز آغاز کرد. این شرکت تاکنون در چندین مرحله با تجهیز و نوسازی خطوط تولید خود فناوری های نوینی را به عرصه صنایع کاشی و سرامیک کشور معرفی کرده است و به عنوان یکی از پیشگامان این صنعت، پیشرفت چشمگیری در کیفیت و کمیت محصولات خود به وجود آورد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید