خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ ساعت ۲۳:۴۵:۴۶

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران پتروشیمی فارابی، جمعی از اهالی و کسبه‌ی محدوده‌ی طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه ‌و ‌شهرسازی و جمعی از کارگران شرکت فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ازایلنا، به دنبال عدم اجرایی شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، کارگران پتروشیمی فارابی دست از کار کشیدند. آنها خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت به‌موقع دستمزدها هستند.

کارگران پتروشیمی فارابی، چهارمین دور از اعتراض صنفی خود را از اواخر هفته گذشته، آغاز کرده‌اند.

این کارگران که خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت به‌موقع دستمزدها هستند، می‌گویند: “علیرغم وعده‌های مکرر هنوز وضعیت اشتغال در این واحد پتروشیمی به‌سامان نشده است”.

کارگران معترض می‌گویند: “مشابه بسیاری از پتروشیمی‌های دیگر، خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش دستمزدهایمان هستیم؛ خواسته‌ای که بارها پیش از این نیز مطرح کرده‌ایم. در همین منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، پتروشیمی‌های بسیاری وجود دارند که در اکثریت آنها، طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود”.

از قرار معلوم، امروز (بیست و چهارم آذر) جمعی از مسئولان محلی و مقامات منطقه ویژه ماهشهر با حضور در پتروشیمی فارابی، قدم‌هایی را برای حل مشکلات این واحد برداشته‌اند؛ این درحالیست که اسماعیل طرفی (مدیر روابط عمومی پتروشیمی فارابی) پیش از این به خبرنگار ایلنا گفته است: “شرکت پتروشیمی فارابی تحت پوشش ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار گرفته و ورشکسته است و باید ابتدا این مشکل حل شود”.

کارگران می‌گویند قرار بود نهایتاً تا پایان مهرماه مشکلات ما حل شود ولی تا امروز که به روزهای پایانی آذر رسیده‌ایم هنوز هیچ خبری از حل این مشکلات نیست.

تجمع کسبه‌ی محدوده‌ی طرح توسعه دانشگاه تهران

به گزارش انصاف نیوز، جمعی از اهالی و کسبه‌ی محدوده‌ی طرح توسعه دانشگاه تهران روبه‌روی وزارت راه ‌و ‌شهرسازی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پیش از این، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در نامه‌ای به رئیس جمهور ضرورت دستور ایشان برای توقف فعالیت‌های توسعه‌ای دانشگاه‌ها در شهرها را عنوان کرده بود.

در بخشی از این نامه آمده است: “طرح توسعۀ دانشگاه تهران در حال حاضر هیچ مدافعی در میان نهادهای مدیریت شهری و دولت ندارد”.

سی‌و‌ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران کفن‌پوش شرکت فولاد اهواز

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۲۴ آذرماه ۹۷، سی‌‌‌و‌ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز شکل گرفت.

کارگران معترض در مقابل استانداری خوزستان، سرپرستی بانک ملی خوزستان، فرمانداری شهر اهواز و روبروی دفتر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان خوزستان، بازار نادری اهواز و سطح شهر تجمع کردند.

با این حال علیرغم احضار و تهدید کارگران طی روزهای گذشته از سوی اداره اطلاعات اهواز و حضور گسترده نیروهای نظامی، طی روز جاری، کارگران معترض امروز نیز با پوشیدن کفن به خیابان آمده و با سر دادن شعارهایی از جمله “استثمار، بیکاری، پرچم مایه‌داری”، “کشور ما دزد خونه است توی جهان نمونه است”، “خوزستان بی‌چاره، مسئول خوب نداره”، “مرگ بر مافیا”، “همشهری باغیرت، حمایت حمایت”، “نه تهدید نه زندان دیگر فایده ندارد”، “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد”، “هیهات منا الذله”، “تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی” و فریاد “الله اکبر” و “لا اله الا الله” در سطح شهر و در مقابل نیروهای پلیس خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

همزمان با شروع تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز حضور پر تعداد ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه نیز در این روز در سطح شهر اهواز دیده می‌شد.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید