خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  در هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

در هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت دچار صدماتی شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۳۱ واقعه محیط زیستی ایران است که در هفته اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در هفته‌ ای که گذشت، بیست و شش شکارچی غیرمجاز و قاچاقچی چوب بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند. افزون بر این، بر اساس گزارشات منتشر شده، دستکم صد و شصت و یک هکتار از منابع طبیعی و دویست اصله درخت نخل دچار آتش سوزی شدند. از سوی دیگر شاخص کیفی هوا دستکم در هفده شهر ناسالم و خطرناک اعلام شد. از دیگر اخبار مرتبط با محیط زیست میتوان به تداوم خشکسالی و بحران های فرونشست در مناطق مختلف اشاره کرد؛ در گزارش پیش رو به برخی از آنها پرداخته شده است.

آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از طرفی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید میزان آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیستی

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها، حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی یک هفته اخیر با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم سی و هفت تن چوب قاچاق در استان های مازندران، لرستان، آذربایجان غربی، فارس، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی ضبط و در این راستا بیست متهم بازداشت شدند. همچنین طی این مدت دستکم بیست و پنج شکارچی غیرمجاز در استان های سمنان، اصفهان، خراسان جنوبی، بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

حق تنفس و هوای پاک

براساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای اصفهان ۱۵۳، تهران ۱۰۶، نهبندان ۵۰۰، خوزستان ۱۶۸، شهرستان لامرد ۱۶۸، اراک ۱۶۱، اهواز ۱۵۹، شوش ۱۱۵، سوسنگرد ۱۱۴، دزفول ۱۱۶، دشت آزادگان ۱۲۴ و شادگان ۱۱۱ ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم برای تمام گروه ها، بسیار ناسالم و یا خطرناک اعلام شد.

تهران از ابتدای امسال تاکنون ۸ روز هوای پاک، ۱۲۱ روز هوای قابل قبول، ۳۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌ های حساس و ۵ روز هوای ناسالم برای همه را تجربه کرده است.

همچنین اراک نیز از ابتدای امسال تاکنون ۷۹ روز هوای پاک و ۶۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس را تجربه کرده که نسبت به سال گذشته ۱۶ روز کاهش داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: “با شروع موج جدید طوفان های شن در منطقه و در پنج روز اخیر هزار و ۳۶۳ نفر از مردم با مشکلات تنفسی، قلبی و چشمی به مراکز درمانی مراجعه کرده و بیش از صد نفر نیز در این مراکز بستری شده اند.”

از سوی دیگر وضعیت هوای نهبندان با شاخص ۵۰۰ در وضعیت خطرناک قرمز برای تمام افراد قرار گرفت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

در هفته ای که گذشت، دستکم چهار فقره حریق در استان های زنجان، اردبیل، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد باعث از بین رفتن بیش از یکصد و شصت و یک هکتار از منابع طبیعی این استان ها شد.

از سوی دیگر عضو شورای روستای کهنوک کارواندر از توابع بخش مرکزی شهرستان خاش از سوختن ۲۰۰ اصله نخل خرما بر اثر آتش سوزی در این شهرستان خبر داد.

همچنین سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان از مسمومیت هشت شهروند از جمله شش امدادگر هلال احمر بر اثر استشمام گاز مونو اکسید کربن در پی اطفای حریق مراتع گاوازنگ در این شهرستان خبر داد.

فقدان مدیریت بارش های حداقلی؛ خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی

خشک‌سالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر شود. عدم مدیریت صحیح منابع آبی در کشور، اثرات جبران ناپذیر این مهم را عمیقتر میکند.


مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان ضمن بیان اینکه زنگ خطر فرونشست زمین در استان به صدا درآمده است گفت: “فرونشست مسئله‌ای است که استان زنجان با آن درگیر شده و با کم عمق شدن آب‌ های مصرفی و آب‌ های زیرزمینی وقوع آن در این استان تسریع یافته است.”

از سوی دیگر نماینده شهر قم در عضو شورای عالی استان‌ ها اظهار داشت: “بر اساس مطالعات سازمان نقشه‌برداری کشور، شهرستان جعفرآباد قم سالانه ۱۵ سانتیمتر فرونشست دارد که تداوم این روند در مدت ۱۰ سال به حدود ۲ متر افزایش خواهد یافت.”

عیسی کلانتری رئیس سابق سازمان حفاظت از محیط زیست و دبیر سابق ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن بیان اینکه به زودی شاهد خشک شدن دریاچه ارومیه و آوره شدن میلیون ها انسان در این منطقه خواهیم بود گفت: “در دریاچه دیگر آبی به آن صورت وجود ندارد. غلظت نمک در آب دریاچه به بالای ۵۰ درصد رسیده است. در کل کمتر از ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه باقیمانده که آن نیز آب و نمک کامل است و به زودی خشک خواهد شد.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید