خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۷۱ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر دستکم ۱۰۶ شکارچی و صیاد متخلف از جمله شکارچی یک قلاده پلنگ بازداشت شدند و یک متخلف در بروجرد به تحمل ۳ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. همچنین بیش از ۲۷۰ تن چوب جنگلی کشف و ضبط و ۳۷ متهم در این رابطه به مرجع قضائی معرفی شدند. در هفته ای که گذشت؛ رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرخمیر از کشف لاشه یک قطعه دلفین خبر داد که بدلیل برخورد با قایق های تندرو جان خود را از دست داده است. همچنین رئیس پارک ملی کرخه از تخریب‌ بخشی از منطقه حفاظت‌شده کرخه (زیستگاه گوزن ایرانی) به منظور احداث سیل‌بند خبر داد، سیل‌بندی ماسه‌ای که به گفته کارشناسان “با سیل شسته رُفته می‌شود”. طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای ساوج بلاغ، کرج، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان، سوسنگرد برای عموم شهروندان و در شهر های مسجد سلیمان، اراک، قزوین، قم، ماهشهر ، شادگان، اندیمشک و شوشتر، دزفول، ساوه، شازند، تبریز، شیراز، ارومیه برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) نا سالم اعلام شد. در این راستا یک کارشناس مدیریت شهری گفت: “به طور متوسط ۸۰ تا ۸۵ درصد آلودگی هوا تهران را مربوط به منابع متحرک است”. همچنین دو نیروگاه در شهرهای اصفهان و اراک به دلیل اینکه گاز مورد نیازشان تامین نشده است از مازوت به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. در شهرستان ری صاحبان واحدهای سنگ‌تراشی به جرم ایجاد آلودگی هوا و انتشار ذرات معلق به تحمل حبس محکوم و ۱۱ واحد آلاینده طی هفته جاری در استان تهران پلمب شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

حیات ‌وحش

 

حیات‌ وحش به کلیه جانداران از قبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و تمام گیاهانی گفته می‌شود که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان بر روی کره زمین زندگی کرده و آب و خوراک خود را خود تأمین می‌کند. اما دخالت و تصرف انسان در زیستگاه های طبیعی و مصرف بی‌رویه منابع طبیعی بسیاری از گونه های حیاط وحش را در معرض انقراض قرار داده است.

رئیس پارک ملی کرخه با اشاره به تخریب‌ بخشی از درختان و پوشش گیاهی منطقه حفاظت‌شده کرخه به منظور احداث سیل‌بند گفت: “تاکنون حدود ۲ هزار درخت و نهال این منطقه قطع شده است”.

این در جالی است گه به گفته کارشناسان: “بر چه اساسی زیستگاه گوزن ایرانی تخریب شده تا یک سیل‌بند ماسه‌ای که احتمالا با سیل شسته رُفته می‌شود، ساخته شود؟”

همچنین رئیس اداره محیط زیست شهرستان بندرخمیر از کشف لاشه یک قطعه دلفین خبر داد که بدلیل برخورد با قایق های تندرو جان خود را از دست داده است.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۱۰۵ شکارچی و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۲۲ گزارش منابع رسمی است، در استان های فارس، یزد، گلستان، چهار محال و بختیاری، زنجان، مرکزی، خراسان رضوی، ایلام، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز از دستگیری ۵۳۶ متخلف زیست محیطی در ۹ ماهه امسال در این استان خبر داد.

همچنین زهرا علیرضایی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بروجرد اظهار کرد: “یک نفر متخلف زیست محیطی که اقدام به شکار یک راس بز کوهی در منطقه شکار و صید ممنوع گرین کرده بود براساس رای دادگاه به تحمل سه سال حبس تعزیری و ۷۵۰ میلیون ریال جریمه محکوم شد”.

در خبری دیگر طبق اعلام رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان فاریاب، یک شکارچی متخلف که اقدام به شکار یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه کوه‌شاه نوار مرزی شهرستان فاریاب واقع در استان کرمان، کرده بود، توسط پلیس بازداشت شد.

بر اساس گزارشات منابع رسمی در هفته ای که سپری شد، بیش از ۲۷۰ چوب جنگلی که حاصل جمع آوری ۱۱ گزارش منابع رسمی است، در استان هایچهار محال و بختیاری، فارس، گیلان، مازندران، زنجان، فارس و خوزستان کشف و ضبط شده و ۳۷ متهم به مرجع قضائی معرفی شدند.

در این میان رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه طی ۹ ماهه سال جاری ۲۶ مورد قاچاق انواع چوب در این شهرستان شناسایی‌شده است، گفت: “طی این مدت ۲۶ متخلف دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند و از آنان ۱۸ تن انواع چوب کشف‌شد”.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای ساوج بلاغ، کرج، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان، سوسنگرد برای عموم شهروندان و در شهر های مسجد سلیمان، اراک، قزوین، قم، ماهشهر ، شادگان، اندیمشک و شوشتر، دزفول، ساوه، شازند، تبریز، شیراز، ارومیه برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) نا سالم اعلام شد.

استفاده از کاروان حمل و نقل شهری و باربری یکی از فاکتورهای اصلی جلوگیری از آلودگی هوا است، با این حال به تازگی وحید نوروزی، کارشناس مدیریت شهری کفت: “به طور متوسط ۸۰ تا ۸۵ درصد آلودگی هوا تهران را مربوط به منابع متحرک است”.

در این راستا منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه سوخت مازوت به دلیل ترکیبات گوگرد دار برای سلامتی مضر است، یادآور شد: “حدود ۷ سال پیش دادستان اصفهان ورودی تامین مازوت نیروگاه ها را پلمب کرد تا این اطمینان وجود داشته باشد که مازوت مصرف نمی شود، چراکه شاید گاهی وزارت نفت و نیرو در شرایط کمبود گاز با هماهنگی که انجام می دهند اجازه استفاده از مازوت را بدهند، اما در اصفهان بر جلوگیری از مصرف مازوت تاکید شده است”.

همچنین مدیرعامل موسسه زیست محیطی کیمیای سبز با بیان اینکه ریه شهروندان اراکی جای ذخیره مازاد مازوت نیست، گفت: “اینکه اعلام شود گاز نیست و نیروگاه شازند به عنوان یکی از اولین نیروگاه های کشور در تاریخ ۲۱ آذرماه نوع سوخت خود را تغییر دهد و مازوت بسوزاند دردناک است”.

زهره عبادتی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ری اظهار کرد: “صاحبان یک واحدهای سنگ‌تراشی به جرم ایجاد آلودگی هوا و انتشار ذرات معلق پس از معرفی به دادگاه به ۳ سال حبس محکوم شدند”.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران از پلمب ۱۱ واحد آلاینده طی هفته جاری خبر داد.

بحران پسماند

در این راستا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالوس با ابراز نگرانی ورود فاضلات مراکز اقامتی، پذیرایی و رفاهی جاده چالوس به رودخانه، هشدار داد که در صورت ادامه دار بودن ورود آب فاضلاب این مراکز به رودخانه، منبع تامین آب طرح ملی در حال اجرا در مرزن آباد آلوده خواهد شد.

همچنین تعدادی از انجمن های زیست محیطی استان بوشهر در نامه ای به دادستان کل کشور، جلوگیری از تخریب بی رویه محیط زیست منطقه نایبند توسط یک شرکت پتروشیمی را خواستار شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید