خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۲۸ ساعت ۱۸:۵۷:۴۶

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  خراسان شمالی؛ ۳۳ روستای مانه و سملقان و ۲۸ روستای شیروان کمبود آب شرب دارد

خراسان شمالی؛ ۳۳ روستای مانه و سملقان و ۲۸ روستای شیروان کمبود آب شرب دارد

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره آب و فاظلاب روستایی مانه و سملقان خراسان شمالی با بیان اینکه ۳۳ روستای بخش مانه با مشکل کم آبی مواجه است، گفت که برای خروج از بحران کم آبی در این بخش ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است. همچنین فرماندار شیروان گفت که هم اکنون ۲۸ روستای این شهرستان خراسان شمالی با ۲۵ هزار نفر جمعیت با تنش آبی بالا مواجه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، علی تیزرو روز سه‌شنبه داشت: “در صورت تخصیص ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار خانوارهای ۳۳ روستا تا دو سال آینده از نعمت آب شرب بهره مند می شوند”.

وی اظهار داشت: “بخش مانه شهرستان مانه و سملقان به عنوان بزرگترین بخش استان است، باتوجه به پراکندگی هایی که دارد نیاز به اعتبارات بیشتری در این خصوص است تا مشکلات آن به حداقل برسد”.

تیزرو افزود: “با توجه به مشکلات بحران کم آبی در کشور و شهرستان مانه و سملقان مردم باید الگوی مصرف را رعایت کنند تا این مشکل کم برطرف شود”.

وی بیان کرد: “هم اکنون تعداد پنج روستا در این شهرستان با تانکر آب رسانی سیار می شود که در سال های گذشته ۲۴ روستا با تانکر سیار آبرسانی می شد”.

رئیس اداره آب و فاظلاب روستایی مانه و سملقان افزود: “۲۰ درصد مشترکان شهرستان مانه و سملقان انشعاب غیر مجاز دارند، در صورت مشاهده برای متخلفان جریمه هایی در نظر خواهیم گرفت”.

شهرستان ۱۱۰ هزار نفری مانه و سملقان در ۴۵ کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است و دارای ۱۸ هزارو ۶۶۳ مشترک آب روستایی است که ۱۶ هزارو ۳۳۱ مشترک آن فعال است و ۱۰۴ روستا این شهرستان را زیر پوشش قرار داده است.

۲۸ روستای شیروان تنش آبی دارد

فرماندار شیروان گفت: “هم اکنون ۲۸ روستای این شهرستان خراسان شمالی با ۲۵ هزار نفر جمعیت با تنش آبی بالا مواجه است”.

امین رضا مرآتی در نشست شورای اداری شیروان اظهار داشت: “آبرسانی برای ۹ روستای این شهرستان با ۱۲ هزار و ۷۵۰ نفر جمعیت توسط تانکر انجام می شود”.

وی افزود: “هم اکنون این شهرستان در وضعیت آب شرب و کشاورزی با مشکلات عدیده ای مواجه است که متاسفانه مصرف آب برخی از شهروندان از میانگین کشوری بالاتر است”.

وی با بیان اینکه شهروندان باید الگوی مصرف را اصلاح کنند و اداره ها نیز باید در این زمینه پیشگام باشند گفت: “روستای خانلق این شهرستان که بزرگترین روستای استان خراسان شمالی است بزودی به شبکه شرب شهرستان وصل خواهد شد”.

مرآتی با بیان اینکه توان تولید آب در این شهرستان ۳۸۰ لیتر بر ثانیه بود افزود: “چاه گرزوه وارد مدار شده و بخشی از مشکلات را کم کرده است اما همچنان کمبود آب وجود دارد، توان تولید آب در شیروان به ۲۴۰ لیتر در ثانیه رسیده است”.

نماینده عالی دولت در شیروان با بیان اینکه امسال بخش عمده اعتبارات این شهرستان برای حوزه آب در نظر گرفته شده است گفت: “چاه های غیر مجاز در این شهرستان افزایش پیدا کرده است که با متخلفان برخورد خواهد شد”.

وی افزود: “همچنین با توجه به کمبود آب به مشترکان پرمصرف آب تذکر داده می شود در صورت رعایت نکردن با آنان برخورد می شود”.

شهرستان شیروان با ۱۵۷ هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید