خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  در استان کرمان ۲۰۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند

در استان کرمان ۲۰۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند

خبرگزاری هرانا – رئیس هیئت مدیره شرکت آبفار استان کرمان با اشاره به اینکه ۲۰۰۰ روستای این استان با تانکر آبرسانی می‌شوند گفت “ما در شرایط بحرانی و کم آبی شدید هستیم و اوضاع تامین و توزیع آب روز به روز خطرناک‌تر می‌شود”.

به گزاری خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، علی رشیدی با اشاره به افت منابع آبی در تمام کشور گفت: “آب یک صنعت حادثه‌پذیر و سرمایه‌بر است و دائم نیاز به پایش و نگهداری دارد”.

وی افزود: “ما در شرایط بحرانی و کم آبی شدید هستیم و اوضاع تامین و توزیع آب روز به روز خطرناک‌تر می‌شود”.

رئیس هیئت مدیره شرکت آبفار استان کرمان با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان با تشکیل کمیته‌های سازگاری با کم‌آبی تلاش دارد مردم را بیشتر نسبت به بحران موجود حساس کند، خاطرنشان کرد: “معاونان و مدیران شرکت در ۲۳ شهرستان حضور یافته و وجود بحران در آب روستایی را گوشزد کرده‌اند”.

وی تاکیدکرد: “در راستای برگزاری جلسات این کمیته خوشبختانه دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها با حساسیت موضوع آشنا شدند و امید داریم که در بحث مدیریت مصرف آب شاهد اتفاقات خوبی باشیم”.

رشیدی اظهار کرد: “۸۴۹ روستا در تابستان ۹۷ با کمبود شدید آب روبرو هستند، که پیش‌بینی ما این است که اکثر منابع آب‌های سطحی را در تابستان از دست می‌دهیم، تعداد زیادی چاه خشک شده و چاه‌هایی که ناشی از بارش‌ها هستند نیز نیاز به کف شکنی دارند که باید در بحث نگهداری چاه‌های آبی نیز فکری ویژه کرد”.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی این شرکت برای عبور از بحران کم آبی، افزود: “۳۵۰ تانکر ثابت باید در روستاها نصب، ۲۰حلقه چاه جابجا و ۲۰حلقه چاه نیز تعمیر و بازسازی شوند”.

مدیرعامل شرکت آبفار استان از نیاز به ۴۰ دستگاه تانکر اجاره‌ای برای آبرسانی سیار به روستاهای کم آب استان خبر داد و اظهار کرد: “تمام تانکرهای آبرسانی شرکت که ۲۹ تانکر است تعمیر شد و ۴۰ دستگاه تانکر هم باید اجاره شود تا تعداد زیادی روستا که حدود ۲۰۰۰ عدد پیش‌بینی شده است را تامین آب کنیم”.

مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان با بیان اینکه آبرسانی سیار به روستاهای فاقد آب و یا افت منابع آبی با ۷۰ تانکر انجام می‌شود، اظهار کرد: “باتوجه به کمبود آب کشاورزی در روستاها شاهد هجوم مردم به استفاده از آب شرب جهت آبیاری درختان و دیگر مصارف غیرشرب هستیم که نگران کننده است”.

وی تصریح کرد: “آب‌بها در روستا پایین‌ترین نرخ را دارد و مردم به‌دلیل نبود آب کشاورزی در برخی مناطق به  ناچار از آب شرب برای کشاورزی و سایر مصارف استفاده می‌کنند”.

رئیس هیئت مدیره شرکت آبفار کرمان با بیان اینکه در تعداد زیادی روستا تامین آب با توزیع آن همخوانی ندارد، تصریح کرد: “در واقع در تعداد زیادی از روستاها نیاز مصرفی روستا تامین می‌شود اما در نهایت در مصرف کمبود داریم که به‌دلیل همین مصارف غیرمجاز است”.

رشیدی بیان کرد: “از مردم روستاهای استان کرمان خواهش می‌کنم برای گذر از بحران کم آبی تابستان به شکل جدی صرفه‌جویی و مصارف خود را کنترل کنند”.

وی خاطرنشان کرد: “اکیپ‌هایی نیز در استان در حال برخورد با انشعاب های غیرمجاز هستند، علی رغم برخورد با انشعابات غیرمجاز در چهار سال اخیر ما همچنان شاهد این پدیده نابهنجار در روستاها هستیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید