خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  مردم ۱۵۰ روستای یزد با بی آبی مواجه هستند/ آب ۴۳ روستای شهرستان شوش خوزستان قطع شد

مردم ۱۵۰ روستای یزد با بی آبی مواجه هستند/ آب ۴۳ روستای شهرستان شوش خوزستان قطع شد

خبرگزاری هرانا – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) یزد گفت که هم اکنون از ۳۵۰ روستا که مشکل کمبود آب دارند، ۱۵۰ روستا در مناطق کوهستانی و سخت گذر استان قرار دارند که با بی‌ آبی روبرو هستند‌. همچنین، رییس اداره آب و فاضلاب روستایی شوش خوزستان گفت که کاهش دبی رودخانه کرخه موجب قطع شبکه آب آشامیدنی ۴۳ روستای بخش شاوور این شهرستان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

محمد فاتحی روز پنجشنبه به ایرنا اظهار کرد: “آبرسانی سیار برای تامین آب مناطقی که آب شرب ندارند و یا برخی روستاهایی که با مشکل کم‌آبی مواجه هستند، با استفاده از ۵۲۵ دستگاه تانکر ثابت و ۱۶تانکر سیار انجام می‌ شود”.

وی افزود: “تاکنون ۱۱۰ منبع آبی استان خشک و از مدار تولید خارج شد و ۱۸۰ مورد هم با کاهش شدید آبدهی مواجه هستند”.

به گفته مدیرعامل آبفار یزد منابع تامین آب کنونی روستاها شامل ۲۹۲حلقه چاه، ۲۲ دهنه چشمه، ۴۴ رشته قنات و ۱۱مورد تاسیسات همجوار است.

فاتحی در باره کیفیت و سلامت آب شرب اظهار کرد: “آبی مصرفی روستاییان از نظر کیفی سالم و میزان آن از لحاظ میکروب زدایی ۹۹.۵ درصد و کلرسنجی ۹۸.۵ درصد است”.

این مسئول تصریح کرد: “تاسیسات تامین آب روستاها شامل چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه توزیع، یکهزار و ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال، ۴۰۹ باب مخزن ذخیره با حجم ۱۰۲ هزار و ۱۴۰متر مکعب است”.

وی به تدوین راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت در مواجهه با کمبود آب اشاره کرد و یادآور شد: “آبرسانی سیار، خریداری آب کشاورزی ، مدیریت مصرف ، بازسازی شبکه ‌های توزیع، تعویض کنتورهای خراب و قطع انشعاب پرمصرف از جمله راهکارهای کوتاه مدت و نصب شیرآلات کاهنده مصرف در روستاهاست‌”.

مدیرعامل آبفار یزد تکمیل و ساخت مجتمع ‌های آبرسانی را از جمله راهکارهای میان مدت و بلند‌مدت عنوان کرد و گفت: “تاکنون ۶ مجتمع به بهره برداری رسید و ۲۴ مجتمع دیگر در دست اجراست”.

فاتحی افزود: “تاکنون ۶۳درصد از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب تخصیص داده شد که بخشی از آن از اسناد خزانه یکساله و ۲ساله تامین شد”.

وی تاکید کرد: “همچنین برای تکمیل و راه‌اندازی این مجتمع‌ها ۲هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بودجه نیاز است که در صورت تامین و تخصیص اعتبار، مشکل آب شرب و بهداشت روستاهایی که در وضعیت بحرانی قرار دارند، رفع خواهد شد”.

سالهاست که یزد با پدیده‌ خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و این امر نه تنها خسارت زیادی به بخش های مختلف وارد کرد، بلکه مناطق روستایی را با مشکلات عدیده‌ای در زمینه تامین آب شرب سالم و بهداشتی مواجه کرده است.

هم اکنون از ۶ هزار و ۷۳۳ منبع آبی استان یک هزار و ۷۸ میلیون مترمکعب آب استحصال می‌شود که ۸۳۳ میلیون مترمکعب مربوط به چاه‌ها، ۱۶۳ میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ ها تامین می‌شود.

آب تجدید شونده منابع زیرزمینی استان ۸۲۷ میلیون مترمکعب است و کسری مخزن حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که به همین دلیل این امر هرسال موجب افت بیش از ۵۰ سانتی‌ متر سطح آب‌های زیرزمینی یزد می‌شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال ۱۳۸۷،سه هزار و ۱۶۶ لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال ۱۳۹۵ به ۲ هزار و ۶۳۱ لیتر در ثانیه کاهش یافت.

بخش دیگر تامین آب استان در کنار منابع زیرزمینی داخلی، خط انتقال آب از کوهرنگ است که حدود ۵۰ درصد آب شرب استان در فصل سرما و ۲۰ تا ۳۰ درصد در تابستان را تامین می کند.

آب ۴۳ روستای شهرستان شوش خوزستان قطع شد

به گزارش ایرنا، رییس اداره آب و فاضلاب روستایی شوش گفت: “کاهش دبی رودخانه کرخه موجب قطع شبکه آب آشامیدنی ۴۳ روستای بخش شاوور این شهرستان شده است”.

محمد رازقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آب مورد نیاز این روستاها از رودخانه کرخه برداشت می شود افزود: “دبی رودخانه کرخه در ۲ روز گذشته به حدی پایین آمده که حتی با جابجایی پمپ های اسکله تاسیسات آبرسانی نیز نمی‌توان آب رودخانه را به مجتمع آبرسانی منتقل کرد”.

وی با اشاره به خاموش شدن پمپ‌های انتقال آب از رودخانه کرخه به دلیل پایین آمدن دبی رودخانه بیان کرد: “برای افزایش دبی رودخانه کرخه و امکان برداشت آب، باید هر چه سریعتر مقدار آب بیشتری از سد کرخه رهاسازی شود”.

رازقی افزود: “با وجود اعلام رهاسازی آب از سد کرخه از ساعت ۹ روز پنجشنبه از سوی سازمان آب و برق خوزستان، اما همچنان دبی این رودخانه در محدوده ایستگاه پمپاژ آب تاسیسات آبرسانی این روستاها پایین بوده و امکان برداشت آب نیست”.

وی با تایید اینکه آب رودخانه کرخه مشکلی از نظر میزان EC ( شوری ) ندارد گفت: “بی‌آبی و تامین نشدن آب مورد نیاز اهالی این روستاها با بیش از ۱۸ هزار نفر جمعیت شامل سه هزار و ۶۶۰ مشترک مشکلات بسیاری را موجب شده است”.

رازقی اظهار کرد: “با وجود پیگیری فراوان و قول مساعد سازمان آب و برق خوزستان، مشکل تامین آب این روستاها تاکنون حل نشده ضمن اینکه تعداد دیگری از روستاهای این شهرستان نیز با مشکل افت فشار آب روبه رو هستند”.

رییس اداره آب و فاضلاب روستایی شوش گفت: “سازمان آب و برق خوزستان دلیل کاهش دبی آب رودخانه کرخه را کنترل آب کشاورزی عنوان کرده است”.

وی از مسئولان استانی خواست با پیگیری لازم ،مشکل آبرسانی به روستاهای زیر پوشش مجتمع های رودخانه کرخه را در اسرع وقت حل کنند.

حدود ۱۴ هزار مشترک در ۲۱۳ روستای شوش زیر پوشش شبکه آبرسانی روستایی هستند.

بخش شاوور از توابع شهرستان شوش در شمال خوزستان، با ۲ شهر الوان و شاوور شامل ۱۲۰ روستاست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید