خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ ساعت ۲۲:۵۱:۳۱

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست؛ تاکنون ۱۲۰ محیط‌بان کشته شده‌اند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست؛ تاکنون ۱۲۰ محیط‌بان کشته شده‌اند

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به آمار محیط‌بان فوت شده گفت که تاکنون بیش از ۱۲۰ محیط‌بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور کشته شده‌اند، این در حالی است که کل آمار محیط‌بانان کشور ۲۵۰۰ نفر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سرهنگ جمشید محبت‌خانی در جریان سفر به استان خوزستان در دیدار با مسئولان انتظامی و امنیتی استان گفت که در آمار جهانی برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی، برای هر ۱۰۰۰ هکتار یک محیط‌بان در نظر گرفته شده است در حالی که این مقدار در ایران برای بیش از ۱۲ هزار هکتار، یک محیط‌بان با حداقل تجهیزات و امکانات است.

وی در تشریح وظایف سازمان حفاظت محیط زیست گفت: “کار محیط زیست تنها حفاظت و جلوگیری از شکار و صید نیست بلکه محیط‌ بانان حافظان آب، خاک و هوا هستند و از سرمایه‌های ملی که همان سرمایه‌های نسل‌های آینده است، دفاع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند محیط زیست نابود شود”.

وی افزود: “در آمار جهانی برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی، برای هر ۱۰۰۰ هکتار یک محیط‌بان در نظر گرفته شده است در حالی که این مقدار در ایران برای بیش از ۱۲ هزار هکتار، یک محیط‌بان با حداقل تجهیزات و امکانات است”.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست زیست در ادامه گفت: “باید تلاش کنیم که ۸۰ میلیون محیط‌بان داشته باشیم تا بتوانیم محیط زیستی سالم به نسل‌های آینده هدیه کنیم”.

محبت‌خانی تعداد محیط‌بانان مورد نیاز سازمان حفاظت محیط زیست را ۸۵۰۰ نفر اعلام و اظهار کرد: “استان خوزستان نیز با توجه به وسعت نیازمند حداقل ۳۵۰ محیط‌بان است در حالی که اکنون با ۳۰ درصد توان یعنی ۹۰ محیط‌بان کار حفاظت و حراست از عرصه‌های طبیعی خوزستان انجام می‌شود”.

وی استان خوزستان را به لحاظ دارا بودن رودخانه، تالاب، جنگل و کوه از استان‌های مهم و پرچالش زیست محیطی کشور دانست و از مسئولان استان خواست تا در زمینه حفاظت از این منابع به محیط زیست کمک کنند و از همه مسئولان استان بویژه فرمانده نیروی انتظامی درخواست کرد تا هرچه سریعتر ضاربان محیط بانان پارک ملی دز را شناسایی کنند تا با این خاطیان برخورد قانونی و از خسارت به محیط‌بانان نیز جلوگیری شود.

محبت‌خانی به نقش محیط‌بانان در امنیت کشور اشاره کرد و گفت: “در سال ۹۶ توسط محیط‌بانان سراسر کشور بیش از ۴۳۷۰ قبضه سلاح کشف شد، یعنی به ازای هر محیط بان ۱.۷ سلاح کشف شده است که از این تعداد ۷۰ قبضه سلاح جنگی بوده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید