خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ساعت ۱۴:۱۷:۵۰

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  یزد؛ ۲۹ تن به اتهام شکار در مهریز دادگاهی شدند

یزد؛ ۲۹ تن به اتهام شکار در مهریز دادگاهی شدند

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهریز گفت که در سال گذشته، ۲۹ تن به اتهام “شکار غیرمجاز” در منطقه حفاظت شده کالمند- بهادران این شهرستان شناسایی، دستگیر و به دادگاه معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمدرضا خدارحمی با بیان اینکه این افراد اقدام به شکار هشت راس کل و بز و سه راس آهو کردند، افزود: “تعدادی اسلحه و دوربین از شکارچیان متخلف کشف و ضبط شد”.

این مسوول ادامه داد: “برگزاری مراسم روز زمین پاک، هفته محیط زیست، روز ملی محیط بان، هوای پاک، بازدید مسوولان، دانشجویان و دانش آموزان از منطقه حفاظت شده و برگزاری دوره های آموزشی از فعالیت پارسال این اداره است”.

منطقه کالمند بهادران سال ۱۳۵۵ خورشیدی به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب هوبره و برخورداری از وضعیت مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شد.

منطقه یاد شده از اول خرداد سال ۱۳۷۰ با تصویب شورای عالی محیط زیست به صورت رسمی در زمره مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

وسعت منطقه کالمند بهادران حدود ۲۵۰ هزار هکتار است که بیش از نیمی از آن نقاط دشتی و بقیه شامل ارتفاعات سخت گذر، کوهپایه ها و تپه ماهورهاست.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

گفتنی است که پیش‌تر حمید فخرانی، رئیس اداره حفاظت شهرستان شیروان از محکومیت یک شکارچی متخلف به هفت سال و نیم حبس تعزیری در این استان خبر داد. همچنین در مردادماه سال ۹۶ نیز مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان خراسان شمالی گفته بود که طی چهار ماه نخست امسال ۳۱ شکارچی غیرمجاز در استان دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید