خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ ساعت ۲۱:۳۳:۳۸

    خانه  > slide  >  عزیزی: کهکیلویه و بویراحمد بیکارترین استان کشور؛ جوانان به بن بست رسیده اند

عزیزی: کهکیلویه و بویراحمد بیکارترین استان کشور؛ جوانان به بن بست رسیده اند

خبرگزاری هرانا – فخرالدین عزیزی رییس موسسه خانه نسل جوان کهگیلویه با تاکید بر مشکل بیکاری گفت که جوانان این استان به «بن بست» رسیده اند. بر اساس آخرین آمارها، استان کهکیلویه و بویراحمد بیکارترین استان کشور اعلام شده است. آقای عزیزی از مسئولان خواست برای اشتغال زایی در این استان به فکر چاره ای اساسی باشند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فخرالدین عزیزی رییس موسسه خانه نسل جوان کهگیلویه گفت: “جوانان کهگیلویه و بویر احمدی به بن بست رسیده اند.”

آقای عزیزی در گفتگوی اختصاصی با این خبرگزاری تاکید کرد: “دغدغه اصلی جوانان این استان بیکاری است.”

وی همچنین تاکید کرد: “از مسئولین در روز ۲۲ بهمن میخواهیم به معضل بیکاری در این استان رسیدگی کنند و با اشتغالزایی در این استان به فکر چاره ای اساسی باشند. متاسفانه وعده های زیادی داده شده اما هیچ وقت عملی نشده است.”

شایان ذکر است، مطابق آخرین گزارش مرکز آمار، استان کهکیلویه و بویراحمد بیکارترین استان کشور اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، استان کهکیلویه و بویراحمد با ۱۷.۷ درصد و استان آذربایجان شرقی با ۷.۳ درصد بیکارترین و پرکارترین استان های کشور بودند.

این استان از نظر اقتصادی به عنوان ناحیه کشاورزی و دامپروری به شمار می‌آید. بعد از دامداری و کشاورزی صنایع استخراج نفت گچساران و کارخانه قند یاسوج و مجتمع دنا صنعت یاسوج (تولید انواع لوله‌های پلیمری) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ولی با این حال فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این استان نسبت به سایر مناطق کشور، رشد نیافته و رونق چندانی ندارد. به طور کلی صنایع موجود در این استان به دو گروه تقسیم می‌شوند، که عبارتند از صنایع دستی و ماشینی. بزرگترین صنعت موجود استان، صنعت نفت است. در زمینه معادن نیز این استان دارای معادن بوکسیت، مس، فسفات، گوگرد، و غیره‌است.

نفت و گاز استخراجی از این استان یکی از منابع عمده تولید نفت و گاز کشور می‌باشد.

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از پنج استان ایران می‌باشد که با بحران سوء تغذیه و ناامنی غذایی دست به گریبان است.

شاخص کشوری میانگین کوتاهی قد در کشور ایران هم اکنون شش درصد بوده که در استان کهگیلویه و بویراحمد به واسطه سوءتغذیه این میزان با دو برابر افزایش حدود ۱۲ درصد برآورد شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید