خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  سینا قلندری خبرنگار کوهدشتی تبرئه شد / سند

سینا قلندری خبرنگار کوهدشتی تبرئه شد / سند

خبرگزاری هرانا – سینا قلندری خبرنگار ۳۰ ساله اهل کوهدشت که به دلیل اطلاع رسانی در خصوص انتخابات برگزار شده در منطقه «بدون حضور در دادگاه» و برخورداری از فرصت دفاع به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در دادگاه واخواهی، تبرئه شد. درحالی که این شهروند در پرونده دیگری با موضوع «آتش سوزی جنگل های منطقه» و شکایت منابع طبیعی همچنان در حالت بلاتکلیف است، رئیس این اداره شکایت جدیدی را با موضوع نامه این خبرنگار به استاندار مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در مهرماه سال جاری، سینا قلندری خبرنگار اهل کوهدشت در استان لرستان توسط شعبه سوم دادگاه کیفری دو این شهرستان به دو سال حبس تعزیری درجه شش محکوم شد.

اتهام این خبرنگار در حکم صادره، «نشر اکاذیب به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای در فضای مجازی» ذکر شده بود. این حکم درحالی صادر شده بود که وی در دادگاه حضور نداشت.

مدتی بعد با اعتراض این شهروند کوهدشتی دادگاه واخواهی تشکیل و این دادگاه رای بر برائت آقای قلندری صادر کرد.

سینا قلندری پرونده دیگری با موضوع «آتش سوزی جنگل های منطقه» با شکایت منابع طبیعی دارد که وضعیت این پرونده همچنان بلا تکلیف است.

روز نهم شهریور سال جاری، این شهروند کوهدشتی با احضار به بازپرسی، بازداشت و درپی ضعف شدید و بیماری به بیمارستان منتقل شده بود، روز بعد با قید کفالت موقتا آزاد شد، اما هم‌چنان در بیمارستان بود. آقای قلندری در مرحله بازپرسی توسط بازپرس پرونده تبرئه شد اما به دلایل نامعلومی، دادستان دستور بازداشت موقت وی را صادر کرده بود.

یک منبع نزدیک به آقای قلندری در این‌باره به گزارشگر هرانا گفته بود: “روز سه شنبه رئیس منابع طبیعی این استان از سینا شکایت کرده بود. دلیل شکایت نیز گزارشات و مقالاتی بود که آقای قلندری در مورد حادثه آتش سوزی جنگل‌های این استان و مرگ یک نفر از دهقانان محلی نوشته بود. اما در دادگاه کاملا تبرئه شد. ولی دادستان از آزادی وی به دلایل نامعلومی ممانعت بعمل آورد.”

این منبع مطلع در مورد بیماری این خبرنگار بازداشتی در ادامه افزود: “بیماری سینا مشکل سنگ کلیه بود که قبل از احضار نیز یک شب در بیمارستان بود. اما در بازداشتگاه به دلیل اینکه سینا از صبح چیزی نخورده بود و در بازداشتگاه نیز غذایی به او نداده بودند، دچار ضعف شدید شده و به بیمارستان منتقل و بستری شد.”

منبع نزدیک به سینا قلندری در شرح ماجرا توضیح داد: “اصل ماجرا این بود آقای عبدالولی رئیس منابع طبیعی در جواب این سئوال که سینا پرسیده بود چرا مساحت آتش سوزی ها که در حدود ۲۰۰-۳۰۰ هکتار بوده را فقط ۱۵ هکتار اعلام کرده اید، پاسخ داده بود «ما مساحت سنگ‌ها را از مساحت آتش سوزی جدا می‌کنیم» و این پاسخ توسط سینا برجسته و تیتر شده و حتی گفته می شد در رسانه ها نیز منعکس شد. پیگیری‌های آن‌ها در منابع طبیعی کار به جایی نبرده بود تا این‌که شکایت دیگری تنظیم می‌کنند مبنی بر اینکه سینا در آتش‌سوزی ها دست داشته است. پنج شاهد هم از معتمدین محل برده بودند که هر پنج شاهد به نفع سینا شهادت داده بودند و سینا تبرئه شد اما به دلیل نامعلومی دادستان دستور به بازداشت وی داده بود.”

در تحول جدید این پرونده نیز باید اشاره کرد، آقای عبدالولی شکایت جدیدی با عنوان توهین در نامه آقای قلندری مطرح کرده است.

شایان ذکر است، این خبرنگار کوهدشتی چندی پیش در نامه ای سرگشاده به استاندار لرستان، نسبت به تخریب منابع طبیعی زادگاهش هشدار داده بود.

سینا قلندری متولد ۱۳۶۴ شهرستان کوهدشت لرستان است. کانالی به نام «رادیو تلگرامی لرستان» را مدیریت می کند.

شایان ذکر است، این خبرنگار کوهدشتی در اسفندماه سال گذشته با شکایت فرماندار به دلیل سئوالش مبنی بر شایعات «پرتاب قران» توسط وی، مدت ۹ روز بازداشت و در زندان مرکزی لرستان نگهداری شده بود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید