خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  گزارشی از وضعیت سعید زاهدی، دیپلمات سابق در زندان اوین

گزارشی از وضعیت سعید زاهدی، دیپلمات سابق در زندان اوین

خبرگزاری هرانا –  سعید زاهدی دیپلمات سابق پس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی بابت اتهامات “ارتباط با دول متخاصمه و اجتماع و تبانی” تهیم اتهام شد. او به حکم دادگاه انقلاب در دیماه ۹۵ مجموعا به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری مجکوم شد. این زندانی در حال حاضر در سالن ۱۲ بند ۷ زندان اوین تحمل حبس میکند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید زاهدی کارمند سابق سفارت ایران در نیوزلند در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، در واپسین ماههای عمر دولت دهم دستگیر و به اتهامات احتماع و تبانی و همکاری با دول متخاصمه متهم شد، وی پس از طی پروسه های مختلف دادرسی نهایتا در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شد.

سعید زاهدی، فرزند احمد، متولد سال ۱۳۴۳ است، او متاهل و دارای سه فرزند است. آقای زاهدای دارای تحصیلات ارشد روابط بین الملل است.

این زندانی امنیتی که هم اکنون در سالن ۱۲ بند ۷ زندان اوین نگهداری میشود در زمان ریاست جمهوری آقای محمود احمدی نژاد به شغل رایزن یکم سیاسی وزارت خارجه و معاون سفارت ایران در نیوزلند مشغول بوده است.

 اتهامات این زندانی امنیتی همکاری با دول خارجی و اجتماع و تبانی عنوان شده اما از جزییات پرونده و مصادیق اتهامی او کماکان اطلاعی در دست نیست.

آقای زاهدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست صلواتی بابت اتهام ارتباط با دول متخاصمه به تحمل ۱۰ سال حبس و در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به رباست قاضی زرگر بابت اتهام اجتماع و تبانی به دوسال حبس محکوم شد. این حکم در سال ۹۵ به تایید نهایی دادگاه تجدیدنظر رسید و به اجرا درآمد.

لازم به ذکر است، عمده زندانیان امنیتی در ایران ذیل ماده ۵۰۱ (جاسوسی) و ماده ۵۰۸ (همکاری با دولت متخاصم) قانون مجازات اسلامی مورد محاکمه قرار میگیرند، با توجه به عدم شفافیت دستگاه قضایی در رسیدگی به این قبیل پرونده ها و با توجه به اینکه دستگاه قضایی بر اساس سابقه در مواردی برای برخورد با مخالفان سیاسی خود از طرح اتهامات امنیتی به عنوان حربه ای استفاده کرده است صحت و سقم اتهامات منتسبه به این قبیل زندانیان برای نهادهای حقوق بشری روشن نیست.

پیش تر خبرگزاری هرانا با انتشار گزارشی به زندانیان امنیتی که عمدتا با اتهامات جاسوسی دستگیر شده بودند تحت عنوان زندان اوین؛ لیست هویت ۳۹ زندانی امنیتی اندرزگاه ۷ اوین پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید