خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  حمید بقایی به ۶ ماه حبس دیگر محکوم شد

حمید بقایی به ۶ ماه حبس دیگر محکوم شد

خبرگزاری هرانا – حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران به اتهام “توهین به اشخاص و مقامات” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، کانال تلگرامی بهار با انتشار تصویر حکم صادره در این باره، نوشت: در پی انتشار فیلم سخنان حمید بقایی مقابل زندان اوین، دادگاه کیفری شعبه ۱۰۵۹ وی را در اتهام نشر اکاذیب تبرئه و به اتهام توهین به اشخاص و مقامات به ۶ ماه حبس محکوم کرد.

رای صادره برای بقایی ظرف بیست روز قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران است.

حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم که از ۲۲ اسفند ۹۶ و به دلیل محکومیت به مجازات جرائمی همچون اختلاس و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی در حبس به سر می‌برد، یکشنبه ۱۱ شهریور نیز به اتهام توهین محاکمه  شد.

پیش‌تر مهران عبدالله‌پور وکیل مدافع حمید بقایی با تاکید بر اینکه اتهامات موکلش سیاسی است گفت که “موکلم در جلسه دادگاه شعبه ۱۰۵۹ به ریاست قاضی قنبرنیا امروز شرکت نکرد و نامه‌ای از زندان فرستاد و دلیل عدم حضور را قبول نداشتن این دادگاه اعلام کرد. این جلسه دادگاه در شعبه ۱۰۵۹ به ریاست قاضی قنبرنیا با مدتی تاخیر برگزار شد. در این جلسه از دادگاه، دادستان اتهام بقایی را نشر اکاذیب و اظهارات او در نهم دی‌ماه در مراجعت به زندان اوین عنوان کرد”.

این وکیل دادگستری با اشاره به دفاعیات خود از اتهامات بقایی، گفته بود: “جرایم منتسب به حمید بقایی جرایم سیاسی است. ما قانونی به نام جرم سیاسی داریم که چند سال است تصویب شده است، بالاخره یک شعبه‌ای باید آن را اجرا کند. نشر اکاذیب اگر به قصد براندازی و عناد با نظام نباشد، جرم سیاسی است و دادگاه آن باید با حضور هیات منصفه برگزار شود”.

پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، اعلام کرد پس از تایید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و همچنین ابلاغ حکم صادره، مأمورین پلیس ۲۲ اسفند ماه سال ۹۶ نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله ۱۵ سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی اقدام کرده و وی به زندان معرفی شد.

لازم به یادآوری است، حمید بقایی در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۹۴ در پی احضار از سوی دادگاه به اتهام اختلاس بازداشت و چند روز بعد در تاریخ ۴ مردادماه با تودیع وثیقه ۲۰ میلیاردی از زندان آزاد شد.

با این حال وی پس از آزادی صحبت‌هایی در خصوص وضعیت برخی زندانیان مطرح کرد که موجب شد تا پرونده جدیدی علیه وی تشکیل شود. در دادگاهی که در مهرماه سال گذشته برگزار شد حمید بقایی جمعا به ۶۳ سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد آن یعنی ۱۵ سال قابلیت اجرایی داشت.

حمید بقایی پیش از این به مدت ۳۵ روز اعتصاب غذا کرده و در این مدت دو شرط خود برای پایان دادن به اعتصاب غذا را اعاده دادرسی و برگزاری دادگاه علنی و همچنین اعطای مرخصی عنوان کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید