خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، جمعی از سپرده گذاران موسسه افضل توس، شماری از کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه رنگین نخ سمنان، تعدادی از کارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم و جمعی از دانش‌‌آموختگان دانشگاه نفت در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا مورخ ۱۳۹۶/۷/۱۳، جمعی از سپرده گذاران موسسه افضل توس روز “۱۳۹۶/۷/۱۳″، در دو راهی یوسف آباد تهران تجمع اعتراض آمیز برپا کردند.

حدود ۳۰ نفر از سپرده گذاران موسسه افضل توس با برپایی این تجمع اعتراض آمیز خواهان دریافت سپرده خود شدند.

یکی از این تجمع کنندگان افزود: “بیش از یکسال است که مبلغ یک میلیارد ریال در موسسه افضل توس سپرده گذاری کردم که با توجه به مشکلات مالی این موسسه اعتباری بانک مرکزی سپرده های ما را به بانک آینده منتقل کرد”.

این سپرده گذار ادامه داد: “حدود ۳ ماه از انتقال سپرده های ما از موسسه افضل توس به بانک آینده می گذرد اما مسئولان بانک آینده از آزادسازی سپرده هایمان خودداری می کنند”.

همچنین یکی از مسئولان شعبه بانک آینده در دوراهی یوسف آباد اظهار کرد: “این تجمع کنندگان از قبل سپرده هایی در موسسه افضل توس داشتند که با تصمیم بانک مرکزی رفع مشکلات سپرده گذاران این موسسعه به بانک آینده واگذار شده است”.

وی بیان کرد: “از لحاظ قانونی و تشریفات ادارای نمی توان نسبت به تسویه حساب سپرده گذاران موسسه افضل توس اقدامی انجام داد چرا که هنوز مجوز واگذاری سپرده گذاران به بانک آینده داده نشده است”.

این مسئول بانک ابراز امیدواری کرد که با طی شدن تشریفات اداری مشکل سپرده گذاران موسسه افضل توس مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: “تجمع امروز اصلا ربطی به سپرده گذاران بانک آینده ندارد و بانک آینده با تمام قوت و قدرت در خدمت مردم است و با تصمیم بانک مرکزی بانک آینده نسبت به رفع مشکلات سپرده گذاران موسسه افضل توس اقدام خواهد کرد”.

همچنین جمعی از سپرده گذاران موسسه اعتباری و منحله افضل توس ۲۸ شهریور امسال در مقابل سرپرستی بانک آینده در بلوار سجاد مشهد مقدس تجمع کرده بودند.

بانک آینده بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس را بر عهده گرفته است.

هفته گذشته وضعیت همه سپرده‌ها و مشخصات سپرده‌گذاران این تعاونی بررسی شد.

تجمع کارگران رنگین نخ برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵، شماری از کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی و مزدی عنوان می‌شود، صبح روز (شنبه، ۱۵ مهر ماه) مقابل ساختمان استانداری سمنان تجمع کردند.

شماری از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان گفتند: “نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته و شاغل هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم”.

گفته می‌شود مراجعه این کارگران از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون بی‌نتیجه بوده است برای همین تجمع اعتراضی امروز مقابل ساختمان استانداری سمنان برپا شده‌است.

به گفته یکی از این معترضان، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده‌است اما تا پیش از این  در بخش‌های مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند.

به گفته وی؛ کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان در دوران قبل از بازنشستگی می‌شود.

این کارگر بازنشسته تصریح کرد: “کارفرما در زمان قطع همکاری به صورت مرتب وعده پرداخت مطالبات را می‌داد اما بعدتر به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت”.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات داد اما بازهم کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند اماتعداد دیگری از کارگران باقی مانده‌اند که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند؛ طی سالهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

این کارگر بازنشسته «رنگین نخ سمنان»در خاتمه  می‌گوید: “پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری انجام شده بازهم بی‌نتیجه ماند”.

کارگران رنگین نخ مدتهاست که دنبال طلب خود هستند

«اسماعیل غنیان»مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان با تایید مطلبات کارگران رنگین نخ گفت: “کارگران این کارخانه مدتهاست پیگیر مطالبات مزدی به حق خود هستند”.

او با بیان اینکه پیگیر مشکلات کارگران رنگین نخ و کارگرانش هستیم، افزود: “در خصوص پیگیری مشکلات کارگران رنگین نخ سمنان بارها با همراهی سایر مسئولان استان در کمیسیون‌های کارگری تشکیل جلسه داده‌ایم واین موضوع به صورت جدی از سوی اداره کل کار استان پیگیری می‌شود”.

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان بخش دیگری از مشکلات رنگین نخ سمنان را ناشی از مشکلات مدیریتی دانست و گفت: “این واحد به دلیل ناتوانی‌های مالی کارفرمای کارخانه چندین سال است به تملک یکی از بانک‌های دولتی درآمده و دست‌ کارگران برای وصول مطالباتشان به جایی بند نیست”.

غنیان در ادامه تصریح کرد: “در پیگیری شکایت کارگران این کارخانه سال گذشته رای قطعی اداره کار برای پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه صادر شد اما کارگران برای وصول مطالباتشان با مشکل روبرو هستند”.

غنیان با یاد آوری به اینکه در حال حاضر هر اقدام قانونی که مربوط به اداره کار پیگیری کارگران کارخانه رنگین نخ  بشود، انجام شده است؛ افزود: “مراحل بعدی پیگیری مطالبات کارگران به اجرائیات دادگستری مربوط است و به نظر می‌رسد این نهاد قضایی هم تلاش خود را در راستای قانون برای وصول مطالبات کارگران مورد نظر انجام داده است”.

او در ادامه گفت: “آنچه باعث شده این کارگران تا امروز نتوانند به حقوق قانونی خوشان برسند این‌است که اموال کارخانه توسط طلبکاران دیگر توقیف شده و کارگران چیزی برای توقیف نمی‌یابند”.

او با بیان اینکه در ارتباط با رنگین نخ جلسات متعددی در کمیسیون‌های کارگری مطرح کرده‌ایم، افزود: “در آخرین جلسه قرار بود کارفرما، مطالبات کارگران را در قالب چک تصویه کند که این کار هنوز انجام نشده است”.

مدیرکل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان در خاتمه تصریح کرد: “موضوع کارگران کارخانه رنگین نخ را همانند گذشته در جلسات بعدی کمسیون کارگری مطرح می‌کنیم و امیدواریم با حضور نماینده بانک ملی به عنوان مالک جدید کارخانه مشکل مرتفع شود”.

کارگران ارگ بم بابت معوقات مزدی خود تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵، تعدادی از کارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم صبح روز (شنبه۱۵ مهر ماه) در  مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم تجمع کردند و خواهان آن هستند که سه ماه مطالبات مزدی آنان (تیر، مرداد و شهریور) پرداخت شود.

این کارگران با یادآوری وعده‌ای که هفته گذشته از زبان «فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه‌ای آنها اعلام شده بود، گفتند: “با گذشت نزدیک به یک هفته هنوز این وعده، محقق نشده است”.

آنها افزودند: “در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیانمان می‌رویم”.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده‌ و در نتیجه برای خانواده‌های آنها تامین نیازهای درمانی به یک مسئله تبدیل شده است.

«فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشورروز دهم مهر ماه، از پرداخت همه معوقات این کارگران در چند روز آینده خبر داده بود.

طبق اظهارات وی قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر به زودی یک‌جا پرداخت شود اما تا لحظه انتشار این خبر تماس خبرنگار ایلنا برای کسب اطلاع در مورد تاخیر به وجود آمده بی‌نتیجه مانده است.

اعتراض دانش‌آموختگان دانشگاه نفت از عدم اجرای رای دیوان عدالت

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵، جمعی از دانش‌‌آموختگان دانشگاه نفت به عدم اجرای رای دیوان عدالت اداری اعتراض کردند.

صبح روز (۱۵ مهر) جمعی از دانش آموختگان دانشگاه نفت، به قصد اعتراض مقابل وزارت نفت جمع شدند.

تجمع‌کنندگان خواسته خود را اجرای رای دیوان عدالت و جذب در وزارت نفت عنوان کردند و گفتند وزارت نفت نمی‌تواند به بهانه اتخاذ راهکارهای جدیدِ استخدامی و یا نهایی نشدن حکم، از استخدام ما سرباز بزند.

در روزهای گذشته دیوان عدالت اداری رای داده بود که دانش آموختگان گروه «الف» دانشگاه نفت بایستی برطبق آنچه در دفترچه انتخاب رشته نیز درج شده بود، جذب وزارت نفت شوند.

این دانشجویان پیش از این نیز بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید