خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  تلف شدن آبزیان در تالاب هورالعظیم به دلیل کم‌آبی

تلف شدن آبزیان در تالاب هورالعظیم به دلیل کم‌آبی

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره شیلات شهرستان هویزه گفت که گرمای شدید و کاهش دبی آب رودخانه موجب تلف شدن آبزیان در تالاب هورالعظیم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امیر عفراوی با اعلام این خبر اظهار کرد: “از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار قطعه بچه ماهی از گونه‌های بنی، گتان و برزم در مصب تالاب هورالعظیم رهاسازی شده است”.

وی هدف از رهاسازی بچه ماهی را احیای تالاب و بازسازی ذخایر ماهیان بومی و ایجاد اشتغال برای صیادان منطقه به ویژه حاشیه نشینان تالاب هورالعظیم عنوان کرد.

عفراوی ادامه داد: طی سال گذشته و امسال بیش از ۱۳ میلیون بچه ماهی بومی در تالاب هورالعظیم رهاسازی شده است.

وی همچنین در خصوص وضعیت آبگیری هورالعظیم یادآور شد: به دلیل گرمای شدید و کاهش دبی آب رودخانه نیسان در حال حاضر بر اثر شوری و  ECبالا و کمبود اکسیژن محلول در آب مقدار قابل توجهی از آبزیان تلف شده‌اند.

عفراوی ادامه داد: از سازمان آب و برق خوزستان، مدیریت بحران و همچنین مدیریت امور آب انتظار می‌رود نسبت به افزایش دبی آب رودخانه کرخه و انشعابات آن جهت آبگیری تالاب و جبران تبخیر و جلوگیری از تلفات احتمالی آبزیان برنامه‌ریزی کند.

تالاب هورالعظیم یکی از مهمترین منابع صید ماهی، نی بری، حصیر بافی، دامپروری و کشاورزی برای مردم شهرستان‌های دشت آزادگان و هویزه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید