خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  سی درصد مدارس آموزش و پرورش خشتی و گلی و کپری است

سی درصد مدارس آموزش و پرورش خشتی و گلی و کپری است

خبرزاری هرانا ـ معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در سراوان گفت که ۳۰ درصد مدارس موجود آموزش وپرورش ناایمن شامل خشتی، گلی و کپری است و در این میان استانهای سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان بیشترین مدارس کپری را دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، دکتر علی زرافشان اظهار داشت: “یکی از اهدافی که در آموزش متوسطه دنبال می شود ارتقای پوشش تحصیلی است و خوشبختانه دستاوردهای خیلی خوبی در این زمینه در کشور داشته ایم”.

وی افزود: “در دوره متوسطه اول بیش از ۹۴ در صد دانش آموزان مشغول به تحصیل می باشند و حدود ۱۱۵ هزار دانش آموز در سنین ۱۲ تا ۱۴ سال وجود دارد که به جای اینکه در دوره اول متوسطه باشند در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل هستند و به عبارتی کودکان بازمانده از تحصیلی که هم اکنون جذب آموزش و پرورش شده اند در مجموع نزدیک به ۹۷ درصد دانش آموزان دوره اول را شامل می شود”.

وی گفت: “۳ تا ۴ درصد دانش آموزان بازمانده از تحصیل به احتمال زیاد دسترسی به آموزش ندارند و برای این دانش آموزان مدارس شبانه روزی ایجاد شده تا بتوانند به نزدیک ترین مرکز شبانه روزی خود را برسانند”.

وی گفت در بحث روستا مرکزی دانش آموزانی که امکان تردد داشته باشند صبح بر سر کلاس حاضر و شب را در کناروالدین خود سپری می کنند در همین زمینه خوشبختانه در بودجه سال ۹۶ رشد ایجاد شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: “علاوه بر این، در سفر کنونی وزیر آموزش و پرورش به استان ترکیب شورای مناطق محروم آموزش و پرورش مشخص می شود که این شورا چهار استان را به عنوان هدف انتخاب کرده که اولین آن استان سیستان و بلوچستان است”.

وی گفت: “ترکیب شورای مناطق محروم نهاد حمایتی است که رسیدگی به دانش آموزان مناطق محروم ، شبانه روزی و روستا مرکزی یکی از کارهای این شوراست”.

زرافشان بیان کرد: “در نشستی که با وزیر آموزش و پرورش، استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خواهیم داشت اقدامات انجام شده در سه سال گذشته بررسی و برنامه ریزی برای آینده انجام خواهد شد”.

وی افزود: “با توجه به بازدید ۲ ماه پیش مهمترین مشکل در شهرستان سراوان در مقطع ابتدایی است زیرا با رشد فزاینده جمعیت در دوره ابتدایی در این شهرستان رو به رو هستیم که مشکلات آن باید به صورت زیر ساختی حل شود”.

وی ادامه داد: “متاسفانه در فضای آموزشی و تامین نیروی انسانی در این منطقه دچار مشکلاتی هستیم که در نشست استانی بیشتر به آن پرداخته خواهد شد”.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: “برنامه اصلی آموزش وپرورش ساخت و بازسازی مدارس خشت و گلی و کپری است که برای حل این معضل اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان به استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است”.

وی اظهار داشت: “در برنامه ششم ردیف بودجه ای پیشنهاد گردیده که امسال در این برنامه تصویب خواهد شد و نمایندگان مجلس نیز این موضوع را جز احکام آورده اند تا بتوانیم در برنامه ششم ۳۰ درصد مدارس موجود را تخریب و بازسازی کنیم”.

وی افزود: “امیدواریم در برنامه ششم توسعه در زمینه بازسازی و نوسازی تمامی مدارس دارای مشکل در کشور یک قدم جدی برداشته شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید