خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  استاندار لرستان: حدود ۲ هزار مدرسه در لرستان مقاوم نیستند

استاندار لرستان: حدود ۲ هزار مدرسه در لرستان مقاوم نیستند

خبرگزاری هرانا – استاندار لرستان گفت که ۴۲۰۰ مدرسه در استان وجود دارد که ۴۷درصد آنها مقاوم نیستند و استحکام لازم را در برابر بلایای طبیعی ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، هوشنگ بازوند در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اظهار کرد: “سرانه آموزشی در آموزش و پرورش لرستان نسبت به میانگین کشوری کمتر است. امسال با تصمیمی که گرفتیم وضعیت خوبی در بحث آموزشی در استان خواهیم داشت”.

این مسئول عنوان کرد: “اگر بخواهیم نگرانی دانش‌آموزان و والدین را برطرف کنیم باید ۴۷ درصد مدارس مقاوم‌سازی شوند. مدارس استان نیازمند تقویت تجهیزات هستند چراکه این امکانات ابزاری برای رشد و تعالی دانش‌آموزان هستند”.

وی بیان کرد: “در لرستان مدارس شبه‌کپری ۴۳مورد و ۴۶مدرسه خشت و گلی داریم که مقاوم نیستند؛ امسال این مدارس با وجود تعداد اندک دانش‌آموز در برخی از آنها بهسازی می‌شوند”.

مدیر ارشد لرستان گفت: “ملاقات و رایزنی‌هایی برای بازسازی مدارس کپری داشتیم که امسال اجرایی می‌شوند و قرارگاه خاتم نیز در این زمینه با ما همکاری خواهند کرد.اگر تن‌خواه ملی برای پروژه‌ها داده می‌شود استان لرستان مدنظر قرار گیرد”.

بازوند افزود: “نمازخانه‌های مدارس استان مناسب نیست که توقع داریم وزرات خانه این موضوع و سالن‌های ورزشی را مدنظر قرار دهد”.

وی با بیان اینکه سرانه ورزشی در استان پایین است و یکی از دلایل آن صنعتی نبودن لرستان و خلأ بخش خصوصی است، گفت: “امسال حدود ۳۱ میلیارد تومان اعتبار به آموزش و پرورش لرستان می‌دهیم و وزرات نیز ۵۱ میلیارد تومان به استان اختصاص دهد”.

استاندار لرستان اظهار کرد: “یک سری از مدارس استان بنای تاریخی هستند که نمونه آن دبیرستان امام است که نیاز به مرمت دارد چراکه یک سرمایه برای بروجرد است و لازم است تعیین تکلیف شده و متولی آنها مشخص شود”.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز خواستار ایجاد و راه‌اندازی اردوگاه‌های دانش‌آموزی در استان شد.

اصلانی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اظهار کرد: “عدالت اجتماعی در آموزش‌و پرورش ایجاب می‌کند زیرساخت‌ها فراهم باشد. اینکه فضاهای آموزشی لرستان در بعد کیفیت و کمیت با استان‌های دیگر تفاوت دارد جای ناراحتی دارد. از محل ردیف‌های ملی در سالجاری تزریق اعتبار شده تا این مشکلات رفع شود”.

این معاون استاندار با بیان اینکه ساخت و ساز مدارس در استان در برخی مناطق گران است که باید چاره‌اندیشی شود، افزود: “باید اردوگاه‌های مختلف در لرستان ایجاد شود چرا که این استان ظرفیت چنین امکانی را دارد”.

اصلانی عنوان کرد: “اگر بیمارستانی احداث شود در هر زمانی قابل بهره‌برداری است اما در مدارس این چنین نیست و اگر قرار است تخصیص به نوسازی مدارس داده شود در شش ماهه اول سال باشد”.

چگنی، مدیرکل نوسازی مدارس لرستان نیز در این جلسه اظهار کرد: “۳۴۴ هزار ۵۰۷ دانش‌آموز در استان تحصیل می‌کنند. ۱۶هزار و ۸۱۵ کلاس در استان داریم که به ازای هر دانش‌آموز تراکم آنها ۵.۰۱ متر است”.

وی با بیان اینکه ۵۸۰۹ آموزشگاه در سطح استان وجود دارد، گفت: “تعداد مدارس کپری در لرستان مشخص شده‌اند و در این خصوص تا به امروز همکاری خوبی در استان شکل گرفته است. ۴۳ مدرسه خشتی، گلی و سنگی که ۷۱۷ دانش‌آموز دارند، در استان وجود دارد”.

چگنی با اشاره به اینکه ۱۸ مدرسه شبه کپری با ۹۱ دانش‌آموز داریم، یادآور شد: “۲۷درسه کپری با ۱۷۶ دانش‌آموز در استان وجود دارد. مدارس کپری و شبه کپری با استفاده از مصالح ساختمانی بومی بهسازی خواهند شد. امسال تمام مدارس کپری،شبه کپری و خشتی،گلی و سنگی استان بهسازی می‌شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید