خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  با اعلام وضعیت قرمز؛ تهران آلوده ترین هوای سال را تجربه می کند

با اعلام وضعیت قرمز؛ تهران آلوده ترین هوای سال را تجربه می کند

خبرگزاری هرانا ـ معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با بیان این که آسمان تهران طی شبانه‌روز گذشته آلوده‌ترین هوای سال را تجربه کرد، گفت که کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۵۴ در شرایط ناسالم (وضعیت قرمز) برای همه افراد قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، بر اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

محمد رستگاری روز یکشنبه گفت: “کیفیت هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، با افزایش ۲۱ عددی میزان غلظت میانگین آلاینده ذرات معلق با قطر کم‌تر از ۲.۵ میکرون، فراتر از حد سلامت بوده و بر روی عدد ۱۵۴ قرار گرفت”.

وی اظهار کرد: “در همین مدت میزان غلظت آلاینده‌های منواکسید کربن از ۵۲ به ۵۴ و ذرات معلق با قطر کم‌تر از ۱۰ میکرون از ۷۶ به ۹۷ افزایش داشته‌اند”.

رستگاری با اشاره به این که شاخص کیفیت هوا در تمام مناطق تهران فراتر از حد استاندارد بوده است، افزود: “ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۴، فرمانداری شهرری (منطقه ۲۰) و سوهانک (منطقه ۱) با شاخص‌های عددی ۲۲۷، ۱۹۵ و ۱۸۱ با بیش‌ترین حجم آلاینده‌های جوی در ۲۴ ساعت گذشته آلوده‌ترین هوا را در بین مناطق شهری تهران داشتند”.

وی به مناطق کم آلوده نیز اشاره کرد و گفت: “ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، اقدسیه (منطقه ۱) و پارک رز (منطقه ۲۲) (با شاخص‌های عددی ۱۰۷، ۱۱۴ و ۱۱۵) کم‌ترین حجم آلاینده‌های جوی شهر تهران را در این مدت داشتند”.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: “بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، با توجه به شرایط سکون و نبود وزش باد انتظار می‌رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم باقی بماند”.

رستگاری با تاکید بر تعطیلی ساعات ورزش در مدارس ابتدایی به عموم شهروندان تهرانی به ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت‌های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.

طبق این گزارش، هوای تهران در طول چهار روز گذشته در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت که با توجه به تداوم این روند روز گذشته، کمیته اضطرار آلودگی هوای پایتخت تشکیل جلسه داد.

“تعطیلی زنگ ورزش مدارس شهر تهران، ممنوعیت فروش روزانه آرم ورود به محدده طرح ترافیک و فعالیت معادن شن و ماسه تهران در روزهای یکشنبه و دوشنبه (امروز و فردا) مصوبه جلسه روز گذشته کمیته بود.”

همچنین، روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۳ و ۲۴ آبان) تنها خودروهای دارای مجوز طرح ترافیک می‌توانند وارد محدوده زوج و فرد شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید