خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  زابل، آلوده‌ترین شهر ایران است

زابل، آلوده‌ترین شهر ایران است

خبرگزاری هرانا ـ محقق ارشد موسسه محیط‌زیست استکهلم گفت که زابل یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران و جهان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، گری حق، امروز پنجم مهر ماه در همایش متروپلیس که در هتل هما مشهد برگزار شد، اظهار کرد: “آلوده‌ترین شهرها در نیجریه، پاکستان و بعد ایران قرار دارد؛ باید بدانیم که آلوده‌ترین شهرها کدام هستند تا بر آن اساس بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها انجام شود”.

وی اضافه کرد: “آلودگی هوا نه تنها در فضای آزاد بلکه در فضای بسته نیز وجود دارد؛ در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است به دلیل آلودگی هوا ۷ میلیون نفر در جهان از دست رفته‌اند که بخشی از آن توسط آلودگی هوا در فضای باز بوده است”.

محقق ارشد موسسه محیط‌زیست استکهلم با بیان اینکه در حال حاضر مساله تغییر اقلیم بسیار حائز اهمیت است، افزود: “در حال حاضر ۵۰ درصد از جمعیت جهان در شهرها ساکن هستند این در حالی است که تا سال ۲۰۳۰ این آمار به ۶۰ درصد خواهد رسید”.

حق یادآور شد: “باید داخلی عمل کنیم و جهانی فکر کنیم تا سلامت برای همه مردم افزایش یابد همچنین باید به بررسی منافع این تصمیمات و تلفیق این دو هدف بپردازیم به دلیل اینکه همه ما حق داریم هوای سالم داشته و از آن بهره‌مند شویم”.

اوموت اروغلو، نماینده صندوق جهانی توسعه شهرها در FMDV نیز در این مراسم، تصریح کرد: “FMDV در حال حاضر ۱۰ نمایندگی در سراسر جهان  دارد که یکی از این نمایندگی‌ها در شهرداری مشهد است”.

وی خاطرنشان کرد: “فعالیت‌های FMDV در خصوص حمایت‌های مالی در پروژه‌های شهری از طریق ارائه استراتژی‌های مالی، فنی و مهندسی است”.

کنرادفون ریتر، نماینده آلمان در این همایش، یادآور شد: “متاسفانه پروژه‌های بزرگ شهرداری‌ها هنوز انجام نشده‌اند و در انتظار بودجه هستند، چرا بانک‌هایی که پر پول هستند و آماده سرمایه‌گذاری، هنوز در این خصوص سرمایه‌گذاری انجام نمی‌دهند”.

وی افزود: “در حال حاضر پول هست، اما به صورت اتوماتیک دسترسی به این پول‌ها امکان‌پذیر نیست و این موضوع وضعیت ناراحت‌کننده‌ای دارد”.

ریتر عنوان کرد: “بخش خصوصی نیز دارای پول و هم علم تخصصی است، اما هنوز بسیار زیاد مانده تا بتواند ظرفیت این بخش استفاده شود؛ باید برای بخش خصوصی انگیزه‌ ایجاد کرد همچنین به طوری هوشمندانه عمل کرد تا بخش عمومی نیز ورشکست نشود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید