خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دریای خزر قربانی فاضلاب وآلودگی نفتی

دریای خزر قربانی فاضلاب وآلودگی نفتی

خبرگزاری هرانا ـ پدر علم کویرشناسی ایران درخصوص آلودگی آب دریای خزر گفت که آلودگی دریای خزر روز به‌ روز بیشتر می‌شود و دریای خزر قربانی فاضلاب و آلودگی‌های نفتی کشورهای حاشیه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شهروند، پروفسور پرویز کردوانی با اشاره به مشکلاتی که در پی آلودگی آب دریای خزر به وجود آمده است، اظهار داشت: “دریای خزر به شدت آلوده است و کسی نمی‌تواند منکر این آلودگی شود. درواقع محیط‌های دریایی به دلیل این‌که فاضلاب‌های صنعتی و شهری وارد دریا می‌شود، تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد”.

استاد علم کویرشناسی ایران ادامه داد: “به‌عنوان نمونه در شهر نوشهر بیشترین آلودگی دریایی وجود دارد و میزان آلودگی دریا در این شهر به شدت رو به افزایش است و بارها اعلام کردم که ماهی پرورشی در این منطقه بسیار سالم‌تر از ماهی دریای خزر است”.

این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: “درواقع می‌توان گفت که دریای خزر که به‌عنوان بزرگترین دریاچه از آن یاد می‌شود آلودگی بسیار زیادی را از کشورهای اطراف به‌ویژه از ایران دریافت می‌کند. البته ایران برداشت نفتی از دریای خزر ندارد اما مشکلات این پهنه آبی روز به روز درحال افزایش است”.

به گفته وی، به دلیل حرکت و جهت جریان‌های آب در سواحل جنوبی دریای خزر رسوبات بستر در بخش سواحل جنوبی دریای خزر تجمع‌دهنده مقادیر بالایی از هیدروکربن‌های حاصل از آلودگی‌های نفتی است.

کردوانی اضافه کرد: “در حاشیه دریای خزر شهرهای زیادی توسعه یافته‌اند که عمده فاضلاب آنها از طریق رودخانه‌ها به دریای خزر سر ریز می‌شود و در مواردی نیز فاضلاب به‌طور مستقیم به دریا منتقل می‌شود”.

استاد ممتاز دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: “حجم بالای گردشگر در این مناطق آسیب جدی به شناگاه‌های دریای خزر وارد کرده و اکوسیستم این پهنه آبی را تحت‌تأثیر قرار داده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید