خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  معاون وزیر بهداشت: شناسایی ۲۹ هزار و ۴۱۴ مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در کشور

معاون وزیر بهداشت: شناسایی ۲۹ هزار و ۴۱۴ مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در کشور

خبرگزاری هرانا ـ معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تاکنون ۲۹ هزار و ۴۱۴ مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی در کشور شناسایی‌ شده‌اند، گفت که برآورد ما این است که مبتلایان به این ویروس بین ۸۰ تا ۹۰ هزار نفر باشند، ولی هنوز شناسایی نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام آمار مبتلایان به ایدز در کشور، تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در دنیا را ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: “در دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد راه انتقال این ویروس، انتقال از طریق روابط جنسی است اما در کشور ما  این بیماری بیشتر از طریق استفاده از سرنگ‌های آلوده و به‌صورت تزریقی منتقل می‌شود با این حال طی چند سال گذشته،  راه انتقال به سمت انتقال جنسی تغییر کرده که به رفتار پنهان مردم مربوط است”.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه در گذشته میزان ابتلای مردان ۸۸ درصد و در زنان ۱۲ درصد بود تصریح کرد: “بر اساس آمارهای پارسال، ۳۷.۲ درصد موارد انتقال ویروس اچ آی وی از راه رفتارهای پرخطر جنسی بوده که نشان‌دهنده رشد آن است که این موضوع با استفاده از مواد روان‌گردان صنعتی و رفتارهای جنسی حفاظت نشده ارتباط دارد”.

سیاری با اشاره به ظرفیت‌های ارتباطی مؤثری که در کشور برای آموزش وجود دارد گفت: “آموزش‌و پرورش با در اختیار داشتن ۱۴ میلیون نفر دانش‌آموز، آموزش عالی با داشتن ۴ میلیون و  ۶۰۰ هزار دانشجو و پادگان‌ها با ظرفیت حضور مردان در آن، مهم‌ترین کانال‌های آموزشی کشور محسوب می‌شوند که باید از آن‌ها به‌درستی استفاده کرد و مهارت‌های زندگی را به جوانان آموزش داد”.

وی با تأکید بر اینکه امروز هیچ خانواده‌ای نیست که این خطر تهدیدش نکند اظهار داشت: “آرایشگاه‌های مردانه، باشگاه‌های بدن‌سازی و ماهواره سه مثلث مرگ هستند زیرا در آرایشگاه‌ها و باشگاه‌ها مواد و داروهای فراوانی برای زیبایی و تناسب‌اندام عرضه می‌شود که ماهواره نیز آن را تبلیغ می‌کند درحالی‌که این ماده چیزی نیست جز یک مخدر روان‌گردان”.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تأکید بر ضرورت آموزش‌های لازم برای پیشگیری از این بیماری گفت: “در ازدواج‌های موقت نیز احتمال انتقال ویروس اچ آی وی وجود دارد”.

وی اظهار داشت: “این ویروس ممکن است سه ماه قبل به کسی منتقل‌شده باشد و در آزمایش خون نشان داده نشود و علائم آن سال‌ها بعد بروز کند پس باید در کلیه رفتارهای جنسی مراقبت کرد”.

معاون وزیر بهداشت گفت: “من در سال ۲۰۰۰ برای سخنرانی درباره ایدز به سازمان ملل رفتم و در آنجا تمامی اندیشمندان و دانشمندان راه مقابله با این اپیدمی را در سه موضوع خویشتن‌داری، پایبندی و وفاداری به خانواده و روابط جنسی ایمن خلاصه می‌کردند”.

وی  گفت: “۱۱۶ مرکز کاهش آسیب و مشاوره، ۲۸۲ پایگاه و ۷۷ مرکز گذری وزارت بهداشت و ۱۲۵ مرکز گذری بهزیستی همگی برای حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی است. باید این افراد را آموزش داد و از آن‌ها خواست موارد آموزشی را به همسان‌های خود نیز بیاموزند زیرا آموزش همسان‌ها بسیار مؤثر است. باید با شناسایی، معاینه، تست و مشاوره و حمایت‌های اجتماعی زمینه را برای تغییر مسیر آن‌ها فراهم کنیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید