خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  ابتلای دستکم ۲۶ تن به ویروس ایدز در روستای چنارمحمودی لردگان تائید شد/ ویدئو

ابتلای دستکم ۲۶ تن به ویروس ایدز در روستای چنارمحمودی لردگان تائید شد/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – روز جاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ابتلای دستکم ۲۶ نفر از اهالی روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان به ویروس ایدز (HIV) را تائید کرد. به گفته یک منبع محلی، برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دو ماه پیش، پس از دادن آزمایش دیابت متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن بیماری اچ.آی.وی هستند. این بیماران به نتیجه این آزمایش اکتفا نکرده و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود. صبح امروز مردم این روستا در اعتراض به آنچه که قصور مسئولین بهداشت روستا در انتقال ویروس ایدز به تعدادی از اهالی تلقی می کنند دست به تجمع زدند. در پی این تجمع و رسانه ای شدن خبر، تعدادی از نمایندگان مجلس و همچنین مسئولین در حوزه بهداشت و درمان واکنش نشان داده و بعضا ادعای مردم روستا مبنی انتقال ویروس به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی  را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، امروز چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اظهارنظری مرتبط با این مسئله، ابتلای ۲۶ تن از اهالی را به ویروس ایدز تایید کرد و در شرح جزییات بیشتر گفت: “بر اساس اطلاعات رسیده این روستا حدود ۱۸۰۰ نفر جمعیت دارد و متاسفانه به دلیل وضعیت نابسامان معیشتی ۲۴۰ نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز ۲۰ نفر معتاد تزریقی هستند”.

بنا بر گزارشی دیگر راشد جزایری، رییس مرکز بهداشت و درمان استان چهارمحال و بختیاری، نیز در پی انتشار خبری در شبکه‌ها‌ی مجازی درخصوص ابتلای تعدادی از اهالی روستای “چنار محمودی” از توابع شهرستان لردگان به ویروس اچ.آی.وی، گفت: “موضوع در دست بررسی است و پس از بررسی، نتایج به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید”.

جزایری ضمن اشاره به حضور خود در منطقه، درباره میزان شیوع ابتلا به ویروس HIV در روستای چنارمحمودی ادامه داد: “تا پایان بررسی‌ها صحبتی نمی‌کنم. بررسی‌های ما فقط درباره علت بروز بیماری است و هم‌اکنون هم در حال آزمایش گرفتن از برخی افراد هستیم”.

بر اساس این گزارش صبح امروز جلسه‌ای به منظور بررسی بیشتر در این‌ خصوص در فرمانداری لردگان، با حضور فرماندار، معاون بهداشت و درمان استان و برخی از مسئولان درمانی و شهری استان برپا شده است.

طبق این گزارش به نقل یک منبع محلی، برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دو ماه پیش، پس از دادن آزمایش دیابت متوجه شدند که تعدادی از آنها مشکوک به داشتن بیماری اچ.آی.وی ایدز هستند. این بیماران به نتیجه این آزمایش اکتفا نکرده و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود.

این منبع ضمن بیان جزییات بیشتر در این خصوص افزود: بر اساس بررسی‌های پزشکی انجام شده، تاکنون مجموع افراد آلوده به ویروس ۲۲ نفر بوده و آلودگی کلیه ساکنان روستا واقعیت ندارد.

وی از بازداشت رئیس شبکه بهداشت این روستا در این رابطه خبر داد و اعلام کرد: “اهالی روستای چنارمحمودی صبح امروز جلوی ساختمان مرکز بهداشت این روستا و فرمانداری لوردگان تجمع کرده و دست به اعتراض زده‌اند. مردم معترض شیشه‌های ساختمان شبکه بهداشت روستا را شکستند. برخی از اهالی روستا احتمال آلوده بودن وسایل حجامت و اندازه‌گیری دیابت را دلیل این اتفاق می‌دانند. تیم درمان در حال بررسی این ویروس است و تا نتیجه بررسی‌ها اعلام نشود در این باره نمی توانیم اظهار نظر کنیم”.

یکی از اهالی روستا می گوید: مردم نگرانند و ترسیده‌اند و انتظارشان از مسئولان این است که یک تیم پزشکی برای آزمایش از همه اهالی به روستا اعزام کنند. به دلیل انتشار ویروس در روستا مردم دچار رعب و وحشت زیادی شده‌اند و از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی خواستاریم هرچه سریع‌تر چاره‌ای بیندیشند. آنها نمی‌دانند که به چه بیماری مبتلا هستند که این گونه در سطح روستا منتشر شده است. امیدواریم تیم های پزشکی و مراقبتی هر چه زودتر منطقه را زیر نظر بگیرند و افراد این روستا را تحت آزمایش قرار دهند تا مردم خیالشان بابت این ویروس آسوده شود.

محمدخالد سردشتی نماینده لردگان در واکنش به شیوع یک بیماری ناشناخته در یکی از روستاهای لردگان گفت: “این مسئله‌ای است که تقریبا چهار روز پیش به ما گزارش داده‌اند. بر همین اساس وقتی گزارشات مردمی به دستمان رسید که چنین مسئله‌ای وجود دارد، سریعا با وزیر بهداشت تماس گرفتم و مسئله را مطرح کردم و گفتم دستور دهید یک بازرسی ویژه انجام شود تا مشخص شود این موضوع چیست و اشکال کار کجاست؛ چراکه مردم نگرانند”.

سردشتی افزود: “وزیر بهداشت نیز فردای همان روز به بازرسی‌شان تفویض اختیار کرد و آخرین پیگیری‌هایی که خودم کردم و تا به امروز هم ادامه داشته، حاکی از آن است که موارد مشکوکی را یک ماه پیش آنجا تشخیص دادند و به صورت مستتر، پوشیده و کارشناسی شده مسئله را دنبال می‌کردند تا این در چند روز اخیر که مقداری موضوع جنبه عمومی پیدا کرد، رسانه‌ها، سایت‌ها و گروه‌های خبری خبرهای ضد و نقیضی و شایعاتی را درست کردند”.

این نماینده مجلس ادامه داد: “مساله تحت کنترل است منتهی گزارشی که ما داریم و آن را دنبال می‌کنیم این است که هم دادستان و هم فرماندار به طور جدی این مساله را در دستور کار قرار دادند و چند جلسه گذاشتند. البته دوستان تخصصی ما نیز در حوزه بهداشت تقریبا گزارشات متناقضی در حوزه تخصصی مسئله به ما دادند. عده‌ای تعدادی را مشخص کردند و عده‌ای گفتند نه و ممکن است تست‌هایی که انجام می‌دهند، ایراد داشته باشد و مصداقی هم می‌گفتند که آنجا در چهارمحال و بختیاری تستی انجام شده و به شیراز رفتند و جواب منفی بوده و گمانه‌زنی‌ها، حدس و گمان‌ها این است که ممکن است یک ویروس ناشناخته باشد و تداخل بیماری داشته باشد”.

وی افزود: “من فکر می‌کنم بررسی ابعاد این مسئله باید زودتر از طرف علوم پزشکی استان در دستور کار قرار می‌گرفت و ما امروز هم از فرماندار خواستیم و هم از رئیس آموزش و پرورش و معاون بهداشتی استان چهارمحال و بختیاری که در روستای لردگان حضور پیدا کردند و اطلاع‌رسانی کردند و به مردم آرامش دادند اما معنایش این است که باید موضوع را دنبال کرده و ریشه‌یابی کنیم و اطمینان خاطر بیشتری بدهیم. من فکر می‌کنم آنقدری که دارند مسئله را گسترده می‌کنند، موضوع حاد نیست و شاید تعداد مبتلایان خیلی خیلی کمتر از آن چیزی باشد که مطرح می‌شود، ضمن اینکه شک قضیه که ممکن است تداخل باشد و یک بیماری ناشناخته باشد یا موضوع چیز دیگری باشد به نظر من مسیرش باز است”.

گفتنی است نماینده لردگان اعزام یگان ویژه جهت سرکوب تجمعات اهالی این روستا را تکذیب کرد.

پروین افسر کازرونی، رئیس اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، در واکنش به خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای محمودی‌ چنار واقع در استان چهارمحال بختیاری به ویروس HIV گفت: “بنده در چهارمحال بختیاری نیستم، بنابراین اطلاعی از این موضوع ندارم. اما اینکه برای دیابت نمونه خون بگیرند، کسی را دچار ویروس اچ‌آی وی نمی‌کند. اداره ایدز هنوز اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارد که آمار یا دلیل ابتلا را منتشر کند. من  در این زمینه صحبت نمی‌کنم. این یک مسئله اداری و اصولی است. من کسی نیستم که بر این مسئله صحه بگذارد”.

مجید شیرانی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: “از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری، تیم های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی و تماس با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولین استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کماکان ادامه دارد. در این راستا تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایشات تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است”.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت نیز در این باره واکنش نشان داد و گفت: “وزارت بهداشت گزارش لازم را دارد، ولی از آن‌جهت که مربوط به اخلاق پزشکی است، نمی‌توانیم با رسانه‌ها در میان بگذاریم. این ادعا تا حدی واهی است؛ فعلا نیاز به بررسی دارد و در صورت لزوم وزارت بهداشت  در این زمینه موضع‌گیری خواهد کرد. این ماجراهائی که درست شده است، درست نیست. یکی می‌گوید دندانپزشکی رفته‌ایم و ویروس گرفته‌ایم. چطور در کل استان این آمار از بیماری را نداریم؟”.

وی افزود: “یک سری از افراد تلاش دارند، مسئولیت این اتفاق را متوجه سازمان یا افرادی کنند. و سوال این است مگر در آن روستا تست دیابت داشته‌ایم؟ در ضمن دیابت کجا چک می‌شود، به طور حتم هرجا این کار صورت گرد، سوزن یک بار مصرف استفاده می‌شود. دو نفر هم اظهار کرده‌اند، برای کمپین فشار خون رفته بودند که مبتلا شده‌اند. حال سوال این است مگر ما در فشار خون از کسی خون می‌گیریم؟

روستای چنار محمودی از توابع شهرستان لردگان واقع در استان چهارمحال و بختیاری، دارای ۴۵۰ خانوار بوده و در مجموع دو هزار و ۱۵۰ نفر در این روستا زندگی می کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید