خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شناسایی ۲۹ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران

شناسایی ۲۹ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران

خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت که در حال حاضر توانسته ایم حدود ۲۹ هزار نفر را که مبتلا به ایدز شده اند، شناسایی کنیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، گویا در حاشیه تبادل تفاهم نامه همکاری دو وزارتخانه بهداشت و علوم برای تربیت مربی و پیشگیری و کنترل بیماری ایدز دردانشگاه ها افزود: “این تفاهم نامه با این هدف تهیه شده است که دسترسی مان را به آموزش، اطلاع رسانی و مشاوره برای گروه هایی که در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار دارند افزایش دهیم تا بتوانیم پیشگیری مناسبی از این بیماری در کشور داشته باشیم”.

وی گفت: “این تفاهم نامه بخشی از برنامه هایی است که در راستای پیشگیری از بیماری ایدز و آموزش، مشاوره و آزمایش در این خصوص در سطح کشور صورت می‌گیرد”.

گویا افزود: “دانشجویان جوان ترین و بخش بسیار مهمی از اقشار جامعه هستند چرا که آینده مملکت به دست آن هاست و آن ها بایستی از وجود این بیماری و راه های انتقال و راه های پیشگیری از ایدز آگاهی داشته باشند”.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره آمار ایدز در کشورو بین دانشجویان گفت: “در حال حاضر توانسته ایم حدود ۲۹ هزار نفر را که مبتلا به این عفونت شده اند شناسایی کنیم؛ برخی از این افراد بیمار شده اند، برخی فوت کرده اند و برخی هم در مرحله بدون علامت بیماری به سر می برند”.

گویا افزود: “بر اساس برآوردهای ما این تعداد چیزی حدود یک سوم تخمین های ما از وجود این عفونت در بین مردم کشورمان است و بین ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر ممکن است مبتلا به این عفونت باشند و از ابتلای خودشان آگاه نباشند، این افراد قطعا راه های پیشگیری و مراقبت از خود را درست نمی‌دانند”.

وی همچنین درباره رایج ترین راه انتقال ایدز در کشور گفت: “از ابتدا تاکنون بیشترین راه انتقال این بیماری از طریق اعتیاد تزریقی و مصرف سرنگ و سوزن مشترک بوده است و تماس های جنسی نیز از جمله راه های انتقال این بیماری است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید