خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  رییس اداره کنترل ایدز: موج سوم ایدز در راه است

رییس اداره کنترل ایدز: موج سوم ایدز در راه است

خبرگزاری هرانا ـ رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت درباره خطر بازگشت موج دوم و وقوع موج سوم ایدز در کشور در اواخر دهه ۹۰ هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، دکتر عباس صداقت، ضمن هشدار درباره شیوع ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر و مصرف مواد مخدر و روانگردان گفت: “ما در حال حاضر با دو نگرانی مهم مواجه هستیم”.

وی در این باره افزود: “اول شیوع مجدد HIV از طریق مصرف تزریقی مواد مخدر، چراکه بعد از موفقیت اواخر دهه ۸۰، این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم مداخله موثر و جدی، در اواخر دهه ۹۰ نیز موج دوم همه‌گیری HIV بازگردد”.

نگرانی دوم نیز مربوط به افزایش موارد ابتلا به بیماری از طریق انتقال جنسی است که خطر وقوع موج سوم همه‌گیری HIV را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: “همه‌ سازمان‌ها و ارگان‌ها بویژه ستاد مبارزه با مواد مخدر‌، بهزیستی و سازمان زندان‌ها‌ که به نوعی در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی حوزه کاهش آسیب ماموریت دارند، لازم است برنامه‌های کاهش آسیب‌ و درمان‌های جایگزین سوء مصرف مواد را با کیفیت بالاتر و جدیتی بیشتر از گذشته اجراکنند”.

همچنین در زندان‌ها با اجرای کامل برنامه‌های جامع کاهش آسیب می‌توانیم از بازگشت مجدد HIV از طریق تزریق مواد مخدر جلوگیری کنیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید