خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۳, 19th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۹/۲۰ ساعت ۱۴:۴۸:۵۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  حفظ منابع طبیعی و جنگل‌ها در گرو جلوگیری از تغییرکاربری اراضی است

حفظ منابع طبیعی و جنگل‌ها در گرو جلوگیری از تغییرکاربری اراضی است

خبرگزاری هرانا – معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حفظ منابع طبیعی و جنگل‌ها در گرو جلوگیری بدون اغماض از تغییرکاربری اراضی و استفاده بهینه از زمین است.

به گزارش هرانا و به نقل از ایرنا، «خداکرم جلالی» روز پنجشنبه در نشست با استاندار گیلان در رشت با تاکید بر اینکه منابع طبیعی بخشی از هویت استان گیلان محسوب می‌شود، افزود: عدم رعایت بهره برداری مؤثر از این نعمات الهی در کشور خسارات جبران ناپذیری را به سرمایه‌های ملی وارد کرده است.

وی بلند مرتبه سازی را یکی از راه‌های حفظ زمین‌های ارزشمند، منابع طبیعی و جنگل‌های استان گیلان عنوان و تصریح کرد: افزایش عوارض تغییر کاربری و کاهش عوارض بلند مرتبه سازی در مقابله با ویلا سازی‌های بی‌ضابطه مؤثر است.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور همچنین از اجرای طرح‌های گردشگری جنگل با حفظ اصول و قوانین حمایت می‌کند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری عرصه‌های جنگلی کشور را ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اعلام و اضافه کرد: ۸. ۷ دهم درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می‌دهد.

به گفته جلالی؛ جمهوری اسلامی ایران در بین ۱۵۶ کشور جهان از نظر مقدار عرصه‌های جنگلی در رتبه چهل و پنجم قرار دارد.

پی گیری طرح‌های زیربنایی و توسعه محور با همکاری سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی

استاندار گیلان نیز در این دیدار با بیان اینکه خود را متعهد به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی ارزشمند استان می‌دانیم، گفت: نیازمند حمایت این سازمان از طرح‌های زیربنایی و توسعه محور هستیم.

«محمدعلی نجفی» با اشاره به محدودیت زمین و اهمیت رعایت مسائل زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی در استان افزود: تقویت منابع طبیعی و محیط زیست ارزشمند گیلان به عنوان میراث آیندگان ضرورت است؛ اما در کنار هر کار توسعه‌ای که انجام می‌دهیم با محدودیت‌هایی مواجه هستیم که هزینه‌های پروژهای عمرانی را در استان افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بهبود و رفاه مردم و انجام پروژه‌های بزرگ زیربنایی همچون ساخت سد‌ها، راه‌ها و پارک‌های جنگلی نیازمند همراهی بیشتر سازمان‌های محیط زیست و منابع طبیعی است، گفت: خوشبختانه این حساسیت بصورت کلان وجود دارد اما در برخی مواقع شاهد حساسیت‌ها بخشی هستیم که نیازمند برطرف شدن این معضل است.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه برخورد با زمین خواری و رفع تصرف جنگل‌ها و منابع طبیعی در استان بصورت جدی پیگیری می‌شود، افزود: برای اثربخش و پایدار بودن نتایج این اقدامات، فرهنگ سازی و آموزش نیازمند می‌باشد که در زمان حاضر این امر در گیلان از مدارس و آموزش و پرورش آغاز شده است.

نجفی همچنین وجود پسماند را یکی از مشکلات بزرگ و عاملی در تخریب محیط زیست استان عنوان و خاطرنشان کرد: این معضل با فرهنگ کهن گیلانیان تناسب ندارد.

بر اساس این گزارش، از یک میلیون و ۴۷۱هزار و یکصد هکتار مساحت استان گیلان در شمال کشور ۵۶۰ هزار هکتار آن جنگل، ۲۲۴ هزار هکتار مرتع و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و بقیه مساحت شامل سایر اراضی می‌باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید