خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی

افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، آخرین آمار موارد ثبت شده HIV/AIDS سه ماهه سوم سال ۹۲ در کشور را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر عباس صداقت گفت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی، تا تاریخ اول دی ماه ۱۳۹۲ مجموعاً ۲۷۴۱۶ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند که ۸۹ درصد آنان را مردان و ۱۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: تاکنون ۵۴۲۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵۶۱۶ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. ۴۵. ۹ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشته‌اند که بالا‌ترین نسبت در بین گروههای سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

به گفته صداقت، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶۸. ۵ درصد)، رابطه جنسی (۱۳. ۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱. ۳ درصد) بوده است و راه انتقال در ۱۷. ۱ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال ۱۳۹۱ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳. ۴را تشکیل داده است. در ۱۱. ۶ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمنا ۷۴. ۴ درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان ۲۵. ۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید