خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۱۳ ساعت ۲۱:۲۸:۳۴

    خانه  > فرهنگی  >  حذف ١١ ناشر از نمایشگاه کتاب تهران

حذف ١١ ناشر از نمایشگاه کتاب تهران

خبرگزاری هرانا – بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران به‌روی علاقمندان به کتاب گشوده شد در حالی که بسیاری از شرکت‌های انتشاراتی مطرح از حضور در این رویداد فرهنگی بازمانده‌اند.

به گزارش رادیو زمانه، بعد از ظهر دیروز، سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه، بیست‌وپنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی مسئولان اجرایی به‌شکل رسمی گشایش یافت. نمایشگاهی که قرار بود بنا به ادعای بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران تنها نشر چشمه از حضور در آن محروم باشد اما نه تنها نشر چشمه بلکه ۱۰ ناشر دیگر از جمله نشر «آهنگ دیگر»، «امید فردا»، «کویر»، «تیمورزاده»، «دفتر شعر جوان»، «بوتیمار»، «طرح نو»، «انتشارات بهشتی» از این رخداد فرهنگی حذف شدند. همچنین ناشرانی چون «اختران» و «آگاه» نیز همچون سال‌های گذشته از حضور در نمایشگاه‌ کتاب تهران بازمانده‌اند.

بنا بر اعلام بیشتر این ناشران آن‌ها، دارای تمام شرایط حضور بوده‌اند و در طول یک‌ سال اخیر، هیچ تخلفی از آن‌ها سر نزده است.

این در حالی است که وزارت ارشاد، هیچ توضیح روشنی برای حذف این شرکت‌های انتشاراتی ارائه نکرده است.

وزیر ارشاد روز گذشته در حاشیه دیدار با هیئت رسانه‌ای لیبیایی، در مورد اخبار محروم ماندن برخی از ناشران از نمایشگاه کتاب تهران گفته بود: «فقط یک ناشر (چشمه) به دلیل تخلف اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را ندارد.»

محمود احمدی‌نژاد، در مراسم گشایش رسمی بیست‌وپنجمین نمایشگاه در سخنانی هنر نمایشگاه کتاب را «از میان برداشتن مرز‌ها و قید و بند‌ها» و فرصتی دانست که «جان اندیشمندان، عاشقان و خواستاران عدالت در یک فضای مناسب و آرام با یکدیگر پیوند برقرار کنند.»

وی نمایشگاه کتاب تهران را «میعادگاهی برای گردهم آمدن هر ساله اندیشمندان، عالمان و هنرمندان برای ایجاد فصلی مشترک در حوزه‌ فرهنگ» خواند.

رئیس جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که «نمایشگاه کتاب تهران در آینده به یک جشنواره‌ جهانی تبدیل شود و پذیرای نمایندگان جهانیان باشد.»

محمد حسینی نیز در این مراسم از کتاب به‌عنوان «آیینه فرهنگ، حکمت و فرزانگی» یاد کرد و عنوان‌بندی سالن‌های نمایشگاه کتاب را براساس ‌نام «شهدای اندیشه، قلم و محراب، شهدای دفاع مقدس و ترورهای هسته‌ای» اعلام کرد.

در بیست‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران، برای نخستین بار انتشارات علمی و فرهنگی‌ برزیل، تاتارستان، مصر و تونس شرکت کرده‌اند.

 

موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بخشی از بند ۲۵ اعلامیه هزاره: آزادی رسانه‌ها برای اجرای نقش اساسی آن‌ها و نیز حق مردم برای دسترسی به اطلاعات را تضمین کنیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید