خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, فرهنگی  >  نمایش آزادی، استتار خفقان؛ غرفه منشور حقوق شهروندی در نمایشگاه کتاب تهران / تصویری

نمایش آزادی، استتار خفقان؛ غرفه منشور حقوق شهروندی در نمایشگاه کتاب تهران / تصویری

خبرگزاری هرانا – حسن روحانی رئیس جمهور ایران پس از روی کار آمدن دولت خود بارها بر حق آزادی بیان و چاپ کتاب بدون دخالت وزارت ارشاد سخن گفته بود و حتی وعده واگذاری اعطای مجوز انتشار کتاب به نویسندگان و ناشران را نیز داده بود؛ با این حال این وعده‌ها تنها در حد شعار  و به شکل نمایشی نمود پیدا کرده و در عمل هیچ تغییری به چشم نمی‌خورد؛ در مواردی سختگیری‌ها در صدور مجوز بیشتر و حمایت از نویسندگان کمتر نیز شده است. در نمایشگاه امسال کتاب تهران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غرفه‌ای با عنوان منشور حقوق شهروندی دایر کرده که در روزهای گذشته با استقبال کم بازدید کنندگان مواجه شده است. نکته عجیب در مورد این غرفه استقرار آن در بخش بین‌الملل نمایشگاه، یکی از کم‌بازدیدترین بخش‌ها است. در حالی که بسیاری از غرفه‌های مشابه در بخش ناشران عمومی (داخلی) که پربازدیدترین بخش نمایشگاه است مستقر شده‌اند. به نظر می‌رسد راه‌اندازی چنین غرفه‌ای بیشتر با هدف تبلیغاتی و دیده شدن در میان ناشران خارجی و به نمایش گذاشتن شکل غیرواقعی وضعیت نشر و آزادی بیان و پنهان ساختن وضعیت سیاه آزادی‌های فرهنگی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در نمایشگاه امسال کتاب تهران غرفه‌ای با عنوان منشور حقوق شهروندی دایر کرده که در روزهای گذشته با استقبال کم بازدید کنندگان مواجه شده است.

در ماده ۲۶ حقوق شهروندی آمده است: “هر شهروندی از حق آزادی بیان برخوردار است. این حق باید در چارچوب حدود مقرر در قانون اعمال شود. شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند. دولت باید آزادی بیان را به‌طور خاص در عرصه‌های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی ازجمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی و مانند این‌ها طبق قوانین تضمین کند.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران بارها در وعده‌های انتخاباتی خود و پس از آن وعده واگذاری اعطای مجوز انتشار کتاب به نویسندگان و ناشران را مطرح کرده و گفته بود: “اینکه کتابی قابل انتشار هست یا نه را به انجمن نویسندگان و ناشران واگذار کنیم چون نهادهای مدنی کارشان را دقیق‌تر انجام می‌دهند اما می‌بینیم که یک کارمند که دانشجو هم است تصمیم می‌گیرد که کتابی چاپ بشود یا نشود. کسی که دلسوزانه نقادی می‌کند نباید کتاب، نوشتار و شعرش در پیچ و خم گرفتار شود”.

با این حال بسیاری از نویسندگان و ناشران معتقدند پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی نه‌تنها وعده وی مبنی بر واگذاری اعطای مجوز انتشار کتاب به نویسندگان و ناشران محقق نشده بلکه وضعیت سانسور و سختگیری‌ها در صدور مجوز بیشتر هم شده است و این خود نقض مستقیم حقوق شهروندی نویسندگان به شمار می‌رود.

برخی نویسندگان و ناشران نیز از تاخیر و در موارد زیادی صادر نشدن مجوز کتاب‌هایشان و عدم پاسخگویی مسئولان وزارت ارشاد می‌گویند و برخی نیز گفته‌اند که کتاب‌هایشان پس از صدور مجوز و پخش در کتابفروشی‌ها، توسط نهادهای دیگر مانند دادستانی از نمایشگاه‌های کتاب و کتابفروشی‌ها جمع‌آوری شده‌اند و دولت نیز هیچ اعتراضی در این باره نکرده است.

با این وجود به نظر می‌رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت حسن روحانی تنها با اهداف تبلیغاتی و دیده شدن در میان ناشران خارجی و به نمایش گذاشتن شکل غیرواقعی وضعیت نشر و آزادی بیان و پنهان ساختن وضعیت سیاه آزادی‌های فرهنگی اقدام به برپایی چنین غرفه‌ای در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران کرده است. غرفه‌ای که در بخش بین‌الملل نمایشگاه و با استقبال کم بازدید کنندگان در روزهای گذشته مواجه شده است؛ در حالی که بسیاری از غرفه‌های مشابه در بخش ناشران عمومی (داخلی) که پربازدیدترین بخش نمایشگاه است مستقر شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید