خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بلاتکلیفی شیرزاد حاجیلو و صدور وثیقه برای سه بازداشتی دیگر در شهرستان خوی

هرانا؛ بلاتکلیفی شیرزاد حاجیلو و صدور وثیقه برای سه بازداشتی دیگر در شهرستان خوی

هرانا؛ بلاتکلیفی شیرزاد حاجیلو و صدور وثیقه برای سه بازداشتی دیگر در شهرستان خوی

خبرگزاری هرانا – شیرزاد حاجیلو که به همراه سه تن دیگر از فعالین سیاسی آذربایجان در جریان مراسم تشییع پیکر ابراهیم جعفرزاده بازداشت و به زندان خوی منتقل شده‌اند در ارتباط تلفنی با خانواده‌اش اظهار داشت که در صورت عدم موافقت با آزادی وی تا روز دوشنبه مورخه ۱۱ مهر دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیش از این در دیداری که بین خانواده‌های بازداشت شدگان و بازپرس پرونده صورت گرفته بازپرس پرونده خبر آزادی بهمن نصیرزاده، شیرزاد حاجیلو، وحید فائزپور و شهرام یوز باشی را با قرار وثیقه‌های ده میلیون تومانی و تا روز دوشنبه مورخه ۱۱ مهر اعلام کرده است.

 

قابل ذکر است که اتهام بازداشت شدگان ِ شرکت در تظاهرات مربوط به خاکسپاری مرحوم جعفرزاده و خانواده‌اش عنوان شده است.

شیرزاد حاجی لو دبیر اسبق موسسه غیر دولتی اورین ِ شاعر ِ معلم زبان ترکی و از فعالین شناخته شده آذربایجانی است که پیش از این در اسفند ماه ۱۳۸۵ و به بهانه شزکت در روز زبان مادری به مدت ۱۵ روز را در اداره اطلاعات خوی بازداشت و سپس در حکم بدوی ابتدا به یک سال حبس تعزیری و سپس در دادگاه تجدید نظر به تحمل سه ماه حبس تعزیری در زندان خوی محکوم گردیده بود.

گفتنی است وحید فائز‌پور که بتازگی از بازداشت اداره اطلاعات ارومیه آزاد شده بود برای بار دوم در طی کمتر از یک ماه بازداشت شده است.

لازم به یادآوریست، در مراسم ترحیم ابراهیم جعفر‌زاده بیش از ۶۰ تن از شهروندان و فعالین مدنی و سیاسی آذربایجان بازداشت شدند که بجز ۴ فرد یاد شده همگی آزاد شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد.
  • بند ۳ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به اتهام جرمی دستگیر یا بازداشت می‌شود باید او را در اسرع وقت در محضر دادرسی یا هر مقام دیگری که به موجب قانون مجاز به اعمال اختیارات قضائی باشد حاضر نمود و باید در مدت معقولی دادرسی یا آزاد شود.
  • بند ۲ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر به هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود دریافت دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید