خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ محاکمه ۱۱ تن از فعالین سیاسی خوی

هرانا؛ محاکمه ۱۱ تن از فعالین سیاسی خوی

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۶ تیرماه جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۱ تن از فعالین سیاسی در دادگاه انقلاب خوی برگذار شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۱ تن از فعالین سیاسی ساکن شهرستان خوی روز سه شنبه ۶ تیر ماه سال جاری در دادگاه انقلاب خوی به ریاست قاضی نجاتی برگذار گردید.

اتهام این ۱۱ نفر که در مراسم تشییع جنازه دو فعال سیاسی بازداشت شده‌اند، «تبانی علیه امنیت ملی از طریق تجمع جهت بر هم زدن نظم عمومی» عنوان شده است.

شیرزاد حاجیلو – بهمن نصیرزاده – شهرام یوز باشی – محمد احدی – وحید فایزپور – جواد پریخانی – مهدی توفارقانلی – حمید‌پور جعفر علی – مهدی قیاسی – محمد خرو شا و محمد بیات ۱۱ تن از فعالین سیاسی هستند که با حضور در این دادگاه ضمن دفاع از خود، برخورد نیروهای انتظامی – امنیتی خوی با این موضوع را خودسر و غیر قانونی قلمداد نمودند.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید