خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  ۳۹۸ نفر به مبتلایان به HIV/ایدز در ایران افزوده شد

۳۹۸ نفر به مبتلایان به HIV/ایدز در ایران افزوده شد

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شدند.

به گزارش وب‌دا، عباس صداقت ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: از این آمار، ۹۱، ۵ درصد را مردان و ۸، ۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون ۳۰۵۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۳۱۱ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

وی افزود: ۴۶، ۵ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ تا ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالا‌ترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶۹، ۸ درصد)، رابطه جنسی (۱۰ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱، ۱درصد) و انتقال از مادر به کودک (۰، ۸ درصد) بوده است و راه انتقال در ۱۸، ۳ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

به گفته صداقت، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۸۹ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۶۶، ۴ درصد، برقراری روابط جنسی ۲۱، ۱ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۲، ۵ را تشکیل داده است. در ۱۰ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید