خانه  > سایر گروهها  >  کارشناسان سازمان ملل: چگونگی مرگ سیدامامی تحقیق مستقل شود

کارشناسان سازمان ملل: چگونگی مرگ سیدامامی تحقیق مستقل شود

خبرگزاری هرانا – کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل بازداشت فعالان محیط زیست را خودسرانه خوانده و طرح اتهاماتی چون “جاسوسی” و “اقدام علیه امنیت ملی” علیه آنها را غیرقابل فهم و موجب نگرانی دانسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله، بیانیه‌ای از سوی کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در تقبیح اتهام جاسوسی علیه فعالان زیست محیطی ایران منتشر شده که مقامات جمهوری اسلامی را به قطع پیگرد فعالان زیست محیطی فرامی‌خواند. این بیانیه واکنشی است به مرگ کاووس سیدامامی، بنیان‌گذار و مدیر “موسسه حیات وحش میراث پارسیان” که در بازداشتگاه جان باخت و علت مرگش خودکشی اعلام شد.

در این بیانیه از جمله آمده است: «ما هم اکنون نگران این هستیم که مقامات ایرانی افراد فعال را که به صورت مسالمت‌آمیز فعالیت می‌کنند، به دلیل کارهای علمی ارزشمند آنها بازداشت کنند. فهم این که چطور حفاظت از گیاهان و زندگی جانوران ایرانی به جرم‌هایی مانند جاسوسی و اقدام علیه منافع ایران مرتبط سازیم، دشوار است.»

کمپین حقوق بشر ایران به نقل از این کارشناسان می‌نویسد: «مرگ آقای امامی نه تنها به علت اتهام‌های ناخوشایند، بلکه به خاطر یک بازی ناجوانمردانه شدیدا نگران کننده‌است. مقامات ایرانی باید فورا اجازه تحقیقات مستقل و موثر در مورد شرایط و علت مرگ آقای سیدامامی را صادر کنند.»

جان اچ کنوکس، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه استفاده از محیط امن، پاک، سالم و پایدار، دیوید کی، گزارشگر ویژه در امر ارتقاء و حمایت از حق آزادی عقیده و بیان، میشل فارست، گزارشگر ویژه در امر وضعیت مدافعان حقوق بشر و حوزه آنتونیو گووارا برمودز، مدیر کارگروه بازداشت‌های خودسرانه، از کارشناسانی هستند که در ارتباط با فعالان زیست محیطی بازداشت شده، با مقامات ایرانی در تماس بوده‌اند.

آنها بازداشت و مجازات فعالان محیط زیست را قابل توجیه ندانسته و افزوده‌اند: «در هیچ کجای جهان از جمله ایران، حفاظت از محیط زیست نباید جاسوسی و یا به عنوان یک جرم محسوب شود. بازداشت مدافعان محیط زیست به دلیل فعالیت‌های آنها کاری خودسرانه است.»

به جز کاووس سیدامامی که به مرگی مشکوک در زندان اوین درگذشت، هفت فعال دیگر محیط زیست از موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” همچنان به اتهام جاسوسی در زندان هستند. کارشناسان سازمان ملل بی‌خبری از بازداشت شدگان و مشخص نبودن دسترسی آنها به وکیل را نیز نگران کننده خوانده‌اند.

مرگ پرابهام سیدامامی

مرگ کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی و فعال محیط زیست در بازداشتگاه اوین، موجی از پرسش نزد افکار عمومی، محافل دانشگاهی و سازمان‌های حقوق بشری ایجاد کرده است. پس از بیانیه‌ها و اعلامیه‌های انجمن‌های جامعه‌شناسی و علوم سیاسی ایران و یادداشت‌هایی که همکاران سیدامامی در این زمینه نوشتند، دو هزار فعال مدنی نیز در نامه‌ای سرگشاده از حسن روحانی خواستند از این مرگ ابهام‌زدایی کند.

در فیلمی که شامگاه روز خاکسپاری سیدامامی از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد، ادعا ‌‌شد که استاد دانشگاه و کنشگران زیست محیطی به بهانه رصد زیست بوم، دوربین‌هایی را برای دیدن “نادیده‌های امنیتی” کشور نصب کرده بودند و اطلاعات طبقه‌بندی شده کشور را با کدهای رمزگذاری شده به دشمن ارسال می‌کردند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها، شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور ایران در امور شهروندی گفته است: «متاسفانه آن اقدام و مستندی که پخش شد،‌ صد در صد با فرمان هشت ماده‌ای امام و منشور حقوق شهروندی در مغایرت است. ما درخصوص مسائل این چینینی مجموعه‌ای از بحث‌ها را در هیات دولت داریم. تذکرها ارائه و پیگیری می‌شود ولی آنکه چقدر تاثیرگذار است، باید دید و منتظر ماند. متاسفانه این مسئله تبدیل به روال شده در حالی که این رویه باید عوض شوند».

خانواده سیدامامی از صدا و سیما به خاطر پخش این فیلم هفت دقیقه‌ای شکایت کرده‌اند. پسران این استاد دانشگاه نیز اخیرا در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز نکاتی تازه از مرگ پدرشان را بیان کرده‌اند. آنها از جمله گفته‌اند که اجازه کالبدشکافی مستقل را نیافتند و مادرشان پس از چند ساعت تهدید و بازجویی، جسد پدرشان را تحویل گرفت. رامین و مهران سیدامامی هم‌چنین سپاه و دادستانی و رسانه‌های آنها را در سرپوش گذاشتن بر چگونگی مرگ پدرشان سهیم دانسته و اعلام کرده‌اند که از هیچ تلاشی برای اعاده حیثیت از پدرشان کوتاهی نخواهند کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید