خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زنان  >  کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل؛ احکام سنگین علیه سه زن معترض به حجاب اجباری را لغو کنید

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل؛ احکام سنگین علیه سه زن معترض به حجاب اجباری را لغو کنید

خبرگزاری هرانا  – شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای صدور احکام سنگین حبس علیه یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز به دلیل اعتراض به حجاب اجباری را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شدند. این سه فعال مدنی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در اعتراض به صدور احکام سنگین و اعمال سرکوب علیه معترضین به حجاب اجباری در ایران بیانیه ای صادر کردند.

در بخشی از بیانیه این کارشناسان آمده است: “ما نسبت به بازداشت و صدور احکام سنگین حبس علیه این زنان که به فعالیت های صلح آمیز در راستای حق آزادی آنها ارتباط مستقیم دارد عمیقا نگران هستیم.

آنها در بیانیه خود از مقامات ایرانی درخواست کرده‌اند که این احکام را لغو کرده و برخورداری زنان از حقوق برابر در جامعه ایران را تضمین کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه می خوانیم که این زنان به دلیل دادن گل به زنان در روز جهانی زنان به اتهاماتی همچون “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “ترویج فساد و فحشا” متهم شده‌اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین به مقامات ایرانی یادآوری کرده‌اند که اعتراض به حجاب اجباری حق بدیهی این زنان است و اعمال سرکوب علیه آنها با تعهدات ایران به معاهدات بین‌المللی حقوق بشر همخوانی ندارد.

در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون ۳۲ زن به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و دستکم ۱۰ زن روانه زندان شده اند، آمده است که طی هفته های گذشته برخورد با معترضین به حجاب اجباری شدیدتر شده است.

یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز فعالان مدنی در زندان اوین، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند. حکم این دادگاه در تاریخ ۹ مردادماه با حضور متهمین و بدون حضور وکلا به آنها ابلاغ شده است. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس از بابت اتهام “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” در خصوص هر یک از متهمان قابل اجرا خواهد بود.

روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۹۸، کیفرخواست پرونده یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ایشان ابلاغ شده بود.

لازم به یادآوری است بازداشت یاسمن آریانی، به روز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه ۹۸ باز‌می‌گردد، او در این تاریخ توسط مامورین نیروی انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده بود. وی به همراه مادرش منیره عربشاهی که یک روز بعد از فرزندش بازداشت شد پیش از این در بند ۵ زندان قرچک ورامین که عمده ساکنین آن را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند به سر می‌بردند.

روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت‌ماه نیز، مژگان کشاورز، در منزل شخصی خود و توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه، به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مژگان کشاورز در تاریخ ۲۲ مردادماه از زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید