خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  سنای آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد؛ موضع وزیر خارجه بریتانیا در مورد نازنین زاغری

سنای آمریکا خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد؛ موضع وزیر خارجه بریتانیا در مورد نازنین زاغری

خبرگزاری هرانا – سناتورهای آمریکا به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن خواستار آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شده‌اند.

به گزارش هرانا به نقل از رادیو فردا، در قطعنامه شماره ۲۴۵ سنای آمریکا از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خواسته شده که موضوع اشخاصی که گروگان‌های ‌آمریکایی در ایران خوانده شده‌اند، به اولویت اصلی دولت تبدیل شود.

این قطعنامه که توسط سناتور تد کروز از حزب جمهوری خواه و پاتریک لِیهی از حزب دمکرات تهیه شده است، با اشاره به پرونده سیامک و باقر نمازی، ژیائو وانگ و همچنین نزار ذکا که اقامت دائم آمریکا را دارد، می‌گوید آمریکا و متحدانش باید یک گروه کاری چند ملیتی درست کنند تا بتوانند برای آزادی شهروندانشان تلاش کنند.

در این قطعنامه همچنین به پرونده رابرت لوینسون نیز اشاره شده و آمده است که باید دولت ایران باید به وعده‌هایش در رابطه با این شهروند آمریکا که در ایران ناپدید شده عمل کند و دست به اقدامات اساسی بزند. مقامهای تهران می گویند از رابرت لوینسون و سرنوشت او اطلاعی ندارند.

همزمان با درخواست سنای آمریکا بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا حکم حبس برای نازنین زاغری در ایران را محکوم کرده و برای دیدار از او در زندان ابراز تمایل کرد.

در همین حال بنیاد تامسون رویترز، محل کار خانم زاغری در بریتانیا، در نامه‌ای رسمی که روز پنج‌شنبه منتشر شد اشاره وزیر خارجه این کشور به «آموزش روزنامه‌نگاری» توسط خانم زاغری را تکذیب کرد.

خانم زاغری در فروردین‌ماه سال ۹۵ در بازگشت از سفری همراه با فرزند خردسالش به ایران، آن طور که رسانه‌ها در ایران گزارش دادند، به اتهام توطئه برای «سرنگونی نرم» حکومت جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شد.

در پی حکم اولیه، در مهرماه سال جاری نیز ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری اعلام کرد که او به جرایم جدیدی متهم شده که مجازات آنها می‌تواند ۱۶ سال حبس به محکومیت او بیفزاید.

در آن زمان وزارت خارجه بریتانیا و نمایندگی ایران در سازمان ملل حاضر نشدند در این مورد موضع‌گیری کنند، و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دولتی ایران نیز تاکنون این خبر را پوشش نداده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید