خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  نامه سرگشاده اسفندیار رحیم‌مشایی؛ با زور به جلسه دادگاه برده شدم

نامه سرگشاده اسفندیار رحیم‌مشایی؛ با زور به جلسه دادگاه برده شدم

خبرگزاری هرانا – اسفندیار رحیم‌مشایی طی نامه‌ای سرگشاده دادگاه برگزار شده را فرمایشی خواند و گفت که حضور وی در دادگاه با زور و اجبار بوده است. وی همچنین اعلام کرد که در جلسه روز یکشنبه دادگاه نیز اگر اجباری در کار نباشد، حضور نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اسفندیار رحیم مشایی با نگارش نامه‌ای سرگشاده دادگاه برگزار شده برای وی را فرمایشی دانست و اعلام کرد که در دادگاه روز یکشنبه شرکت نخواهم کرد.

وی در بخشی از نامه خود عنوان کرده است: “پس از جلسه دادگاه تا این ساعت تماس تلفنی بنده با خانواده هم قطع شده و احتمال مضایق بیشتر وجود دارد. وضعیت جسمی بنده مناسب نیست، خونریزی دو چشم بنده جدی است و دید چشم چپ اکنون به زیر ۰.۴ رسیده است و اگر خونریزی چشم راست توسعه پیدا کند بنده در وضعیت نزدیک به نابینائی نسبی قرار خواهم گرفت”.

متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید:

“اینجانب پیش از تشکیل جلسه دادگاه اعلام کردم که در دادگاهی که دفاعیات اینجانب مستقیماً به استحضار ملت نرسد شرکت نخواهم کرد. و بر همین اساس از روز شنبه ۳ شهریور ۹۷ به مسئولین بازداشتگاه هم اعلام کردم که شرکت نمی‌کنم. لکن اینجانب را به زور و کشان کشان و با دستبند و با زیر پیراهنی داخل ماشین انداخته و بالاجبار وارد اتاق جلسه دادگاه کردند.

آنها قصد داشتند از خبر حضور من استفاده تبلیغاتی بکنند و دادگاه فرمایشی خود را جا بیاندازند، چنانکه صدا و سیما هم اعلام کرد که دادگاه با حضور متهم برگزار شد. در حالی که اینجانب از ابتدا تا انتهای جلسه دقیقه ای دادگاه را به رسمیت نشناخته و فریاد تظلم خواهی خود را بلند کردم. حضور اینجانب و وکلایم بر اساس قانون در این جلسه هیچ ضرورتی نداشت و غیبت ما مانع از برگزاری دادگاه و صدور رأی نبوده است.

لکن تلاش آنها برای ظاهر سازی و عوام فریبی بوده است. برای جلسه یکشنبه نیز قاضی حضور اینجانب را اجباری می‌داند؛ در حالی که هیچ الزامی بر آن نیست. اگر اعمال زور نکنند در جلسه حضور نخواهم داشت، ولی اگر با زور اجبار مرا به جلسه دادگاه ببرند، همه بدانند که این حضور تلقی نمی شود و معنای تمکین از سوی اینجانب و رضایت و پذیرش صلاحیت دادگاه و قاضی از سوی اینجانب نخواهد بود.

دادگاه را برگزار کردند در حالی که اینجانب کیفرخواست را ندیده و از محتوای آن اطلاع نداشتم و امکان مشاوره حقوقی با هیچ یک از دو وکیلم نیز برایم فراهم نشد.

از طرف دیگر هیچ فرصتی به من داده نشد که با آزادی برای جمع آوری مستندات اقدام نمایم.

درخواست بنده برای انتشار کامل محتوای دادگاه، قانونی است و قاضی این اختیار را دارد و منعی برای پخش مستقیم آن نیز وجود ندارد. این ظرفیت قانونی است.

قاضی محترم نیز در موارد متعدد نظر مخالف خود با اینجانب را مطرح کرده و پیش از برگزاری دادگاه و استماع دفاعیات، ذهنیت خود مبنی بر محکومیت اینجانب را اظهار کرده است.

در هر حال دادگاه مذکور را فرمایشی دانسته و صلاحیت آن را هرگز نپذیرفته و نخواهم پذیرفت و چنانچه که اجباری نباشد در جلسه شرکت نخواهم کرد.

مسئولین ذیربط قضائی و ضابط اطلاعاتی آنها رقبای انتخاباتی آقای احمدی نژاد و یارانش بوده و هستند و این محاکمات صرفاً توجیهی برای رد صلاحیت های انتخاباتی انجام شده و حذف رقیب از صحنه سیاست بوده و هست.

انشاء‌الله در آینده اگر فرصتی بود و «زنده بودم» به ریز کیفرخواست را با تحلیل جامع برای مردم عزیز شرح خواهم کرد. شوخی یا جدی هم می گویم که البته اهل خودکشی نیستم.

پس از جلسه دادگاه هنوز تا این ساعت تماس تلفنی بنده با خانواده هم قطع شده و احتمال مضایق بیشتر وجود دارد. وضعیت جسمی بنده مناسب نیست، خونریزی دو چشم بنده جدی است و دید چشم چپ اکنون به زیر ۰.۴ رسیده است و اگر خونریزی چشم راست توسعه پیدا کند بنده در وضعیت نزدیک به نابینائی نسبی قرار خواهم گرفت.

از دادگاه درخواست کرده‌ام که اینجانب را در محل نگهداری آقای بقایی در زندان به ایشان ملحق نماید تا با کاهش استرس از خطر چشم و … کاسته شود.

اسفندیار رحیم مشایی

رو چهارشنبه هفته جاری علی اصغر حسینی یکی از وکلای اسفندیار رحیم مشایی، از برگزاری دومین جلسه محاکمه وی در تاریخ یازدهم شهریور ماه در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی غضنفرآبادی خبر داد.

نخستین جلسه دادگاه آقای مشایی روز شنبه ۳ شهریورماه برگزار شد. در این جلسه که قرار بود به صورت علنی برگزار شود، بخش‌هایی از آن در فیلمی که از سوی خبرگزاری صدا و سیما پخش شد، آقای مشایی با فردی که هویتش مشخص نیست، درگیری لفظی پیدا می کند و پیراهن خود را در می آورد. در این فیلم صدای آقای مشایی قطع شده است.

عادل حیدری و علی اصغر حسینی، وکلای مدافع اسفندیار رحیم مشایی نیز اعلام کرده‌اند که در جلسه دادگاه حضور نداشته‌اند.

آقای رحیم مشایی پیش از این در تماس تلفنی از زندان با محمود احمدی نژاد گفته بود که به دلیل «عدم صلاحیت» و «غیر علنی» بودن دادگاه و نخواندن کیفرخواست در جلسه دادگاه شرکت نمی‌کند.

پیشتر غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده اسفندیار رحیم مشایی اظهار کرد که “هنوز وقت دادگاه تعیین نشده و دادگاه اشکالاتی داشت که با دادسرا صحبت شده تا رفع شود. امیدوار هستم طول نکشد، در مورد برخی اشکالات به نظر دادگاه می‌رسید دادسرا پیگیر است که آنها را برطرف کند”.

رحیم مشایی دو روز پیش از بازداشت خود با حضور مقابل سفارت انگلستان در تهران، حکم حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم را آتش زد و در ادعاهای خود دستگاه قضایی را متهم به گرفتن دستور از انگلیس و ملکه انگلیس برای صدور این حکم کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان دهم تیر ماه سال جاری اعلام کرد که کیفرخواست پرونده مشایی با سه عنوان اتهامی صادر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید