خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان رجایی شهر کرج

گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کماکان در اعتصاب از طریق “تغذیه محدود” بسر میبرد. در گزارش پیش رو، آخرین وضعیت این زندانی و واکنش های صورت گرفته نسبت به وضعیت نامساعد وی بررسی می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کماکان در اعتصاب بسر میبرد.

یک منبع مطلع نزدیک به آقای میثمی در خصوص آخرین وضعیت این زندانی به هرانا گفت: «آقای میثمی همچنان به روند اعتراضی “تغذیه محدود” که از چند ماه پیش آغاز کرده است، ادامه می دهد.

او با شرایط جسمانی بسیار نگران کننده ای مواجه است اما مسئولان زندان به وضعیت وی توجهی ندارند؛ این بی توجهی در حالی است که فرهاد ده ها کیلو از وزن خود را از دست داده و نیازمند رسیدگی پزشکی مناسب است.»

این منبع مطلع تایید کرد علیرغم موج گسترده اعلام نگرانی ها در روزهای اخیر، هنوز مسئولان زندان مذاکراتی را برای پایان دادن به این اعتراض، با آقای میثمی آغاز نکرده اند.

اواخر هفته گذشته، آقای میثمی در نامه ای سرگشاده از زندان رجایی شهر کرج، تداوم اعتصاب خود را اعلام داشت. او در این باره گفت: «در دوره ای که حاکمان در هر سه عرصه ی امنیت جسم و جان، سفره و معیشت و شأن و کرامت، چیزی جز زجر و رنج هر روزه و هر لحظه در بساط مردمان این سرزمین باقی نگذاشته اند، به سهم کوچک خود تلاشی را آغاز کردم تا بتوان در شرایطی، این زهر دم افزون را با کوششی جمعی به پادزهری بدل کرد.»

همزمان انتشار تصاویری از فرهاد میثمی که بر اثر اعتصاب غذا میزان قابل توجهی از وزن خود را از دست داده، واکنش های بسیاری را با خود به همراه داشت.

پس از گذشت یک روز از انتشار تصاویر مذکور، قوه قضاییه ایران مدعی شد که این زندانی سیاسی “پس از ورود به زندان در سال ۹۷ اقدام به اعتصاب غذا در یک بازه زمانی موقت کرد، اما با توجه به این که او سابقه بیماری کولیت داشته است، در همان مقطع زمانی مقداری وزن از دست میدهد اما با مداخلات پزشکان و رایزنی های صورت گرفته از سوی مسئولین زندان سرانجام اعتصاب غذای خود را شکست”.

مرکز رسانه قوه قضاییه با انتشار عکسی از فرهاد میثمی درباره شرایط این زندانی نوشت: وی در این دوره خاص اعتصاب غذا نکرده اما به هم بندی ها و مسئولین زندان اعلام کرده که کمترین مقدار غذا را مصرف میکند.

روز گذشته، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار مطلبی نسبت به کاهش شدید وزن فرهاد میثمی بر اثر اعتصاب غذا واکنش نشان داد.

وی تصاویر منتشر شده از این زندانی را “تکان دهنده، رنج آور و تاسف برانگیز” خواند و از او درخواست کرد که به اعتصاب خود پایان دهد. آقای اسماعیل زهی همچنین از مسئولان مربوطه خواستار آزادی فرهاد میثمی و سایر زندانیان سیاسی شد.

بعلاوه بیش از ۳۵۰ نفر از فعالان حقوق زنان، با نگارش نامه ای سرگشاده از فرهاد میثمی خواستند تا به اعتصاب خود پایان دهد.

در بخشی از این نامه خطاب به آقای میثمی آمده است: “چهار ماه است که «علیه اعدام»، «علیه آزارهای حجاب اجباری» و «برای آزادی شماری از کنش‌گران سیاسی-مدنی»، بدنت را دور از هیاهوی رسانه‌ ای ابزار مبارزه‌ ات کرده‌ ای. زمانی که خشونت بی‌ امان از هجوم مداوم‌ اش باز نمی‌ نشیند، زنده‌ ماندن مقاومت است. از تو می‌ خواهیم به اعتصاب غذایت پایان بدهی، به خاطر آینده‌ ای که به تک‌ تک اراده‌ هایی چون اراده‌ تو نیاز داریم.”

همچنین نرگس محمدی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین با نگارش متنی به این رویداد واکنش نشان داد و نوشت: “فرهاد میثمی که از سال ۹۷ در حبس به سر میبرد، ماه هاست که در اعتصاب غذاست. انتشار عکس های او در زندان بر نگرانی از جان او افزوده است. میثمی خواهان پایان دادن به حجاب اجباری، مخالفت با اعدام و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.”

بعلاوه نیلوفر حامدی، خبرنگار بازداشتی، در یک فایل صوتی خواستار پایان دادن این زندانی به اعتصاب غذای خود شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز در نامه‌‌ ای به فرهاد میثمی، از وی درخواست کرد تا به اعتصاب خود پایان دهد.

در واکنش به وضعیت نامساعد فرهاد میثمی، کیوان صمیمی، فعال سیاسی و سردبیر نشریه ایران فردا که به تازگی از زندان سمنان آزاد شده، در دیدار با جمعی از فعالان مدنی و کارگری، با در دست داشتن نوشته هایی تداوم حبس فرهاد میثمی را محکوم کردند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس واقع در تهران نیز در حمایت از فرهاد میثمی و مطالبات نادیده گرفته شده وی، روز یکشنبه شازدهم بهمن ماه در محیط این دانشگاه دست به تحصن زده و تجمع اعتراضی برگزار کردند. دانشجویان معترض با در دست داشتن نوشته ها و تصاویری از این زندانی در اعتصاب، خواستار آزادی او شدند.

جعفر پناهی، کارگردانی که به تازگی آزاد شده است، در ویدیویی که لحظاتی پس از آزادی از زندان اوین از وی گرفته شده است، شرایط کنونی فرهاد میثمی را “یادآور قربانیان آشویتس” رژیم نازی توصیف کرد.

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: ما باید به دنبال راهی برای نجات افرادی مثل فرهاد میثمی باشیم.

فرهاد میثمی پیش از این با درخواست هایی از قبیل آزادی فوری محمد حبیبی (فعال جنبش معلمان)، ناهید شیربیشه (از مادران دادخواه)، رضا شهابی (سندیکای شرکت واحد اتوبوس‌رانی)، بهاره هدایت (از چهره های جنبش دانشجویی)، مصطفی نیلی (وکیل و فعال حقوق بشر) و نیلوفر حامدی (خبرنگار بازداشتی برای گزارش مرگ مهسا امینی) دست به اعتصاب زده بود.

اوایل دی ماه امسال، محمد مقیمی، وکیلی که تلاش کرد وکالتش را در این پرونده ثبت کند عنوان کرد که مسئولان زندان آقای میثمی را “در شامگاه ۲۸ آذر به بند نگهداری زندانیان خطرناک منتقل کرده‌ اند که به دلیل مقاومت وی، این انتقال با ضرب و شتم شدید همراه بوده است.”

این وکیل دادگستری همچنین اظهار داشت: “وزن او اینک مطابق گزارش رسمی بهداری زندان به ۵۲ کیلو گرم رسیده و با این وجود اعتصاب غذای خود را تشدید هم کرده است.”

لازم به ذکر است، آقای میثمی پیشتر نیز در اردیبهشت ماه سال جاری، در اعتراض به صدور حکم اعدام احمدرضا جلالی نیز دست به اعتصاب غذا زده بود.

او که در طول دوران حبس، با گشایش پرونده ای دیگر مواجه شده بود، در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰، به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج، احضار و سپس تفهیم اتهام شد. اتهام مطروحه علیه وی با استناد به یادداشت های منتسب به او در فضای مجازی، “تبلیغ علیه نظام” عنوان شد.

فرهاد میثمی، بعنوان یک فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری، در تاریخ ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید