خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام, زندانیان  >  چهارمین روز اعتصاب فرهاد میثمی با مطالبه لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی

چهارمین روز اعتصاب فرهاد میثمی با مطالبه لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی

خبرگزاری هرانا – فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که با مطالبه لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی زندانی دو تابعیتی، دست به اعتصاب زده، از روز گذشته با کاهش فشار خون مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، اعتصاب کرد‌ه است.

فرهاد میثمی از روز گذشته با کاهش فشار خون روبرو شده است. او پیشتر با نگارش نامه‌ای سرگشاده مطالبه خود را در این اقدام اعتراضی، لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی عنوان کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: «آقای جلالی بیش از سه سال است که توسط ماموران امنیتی تهدید به اعدام می‌شود. این روزها احمدرضا جلالی یکی از بی‌پناه‌ترین انسان‌ها روی زمین است. نگذارید جلالی را اعدام کنند. نه، اصلاح می‌کنم: نگذارید جلالی را ۱۰۰ بار اعدام کنند.»

چندی پیش خبرگزاری ایسنا به نقل از منابع آگاه از اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد. براساس گزارش ایسنا، حکم اعدام آقای جلالی پس از تایید در دیوان عالی کشور در دستور اقدام قرار گرفته است.

احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه که در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی به اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” بازداشت شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده است.

آقای جلالی نهایتا به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم و این حکم در آذرماه سال ۹۶ توسط دیوان عالی کشور تائید شد.

فرهاد میثمی چهارمین سال از دوران محکومیت خود را بدون حتی یک روز مرخصی در زندان رجایی شهر کرج سپری می‌کند.

او در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ نیز در پرونده ای دیگر، به شعبه ۱ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج، احضار و تفهیم اتهام شد. اتهام مطروحه علیه وی با استناد به انتشار یادداشت های منتسب به او در فضای مجازی، “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

فرهاد میثمی، در تاریخ ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده ایشان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

آقای میثمی در تاریخ ۱۸ آبان ۹۸، به صورت ناگهانی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید