خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت ۴ شکارچی غیرمجاز، برخورد با متخلفین سوزاندن کاه و صدور حکم جایگزین حبس برای یک متخلف دیگر

بازداشت ۴ شکارچی غیرمجاز، برخورد با متخلفین سوزاندن کاه و صدور حکم جایگزین حبس برای یک متخلف دیگر

خبرگزاری هرانا – دو نفر متخلف شکار پرنده که در مناطق اطراف شهرستان پلدختر اقدام به شکار کرده بودند، دستگیر شدند. همزمان در پی شلیک شکارچیان متخلف به سمت محیط بانان در پارک ملی گلستان، درگیری مسلحانه میان آنها رخ داد و نهایتاً دو شکارچی غیرمجاز بازداشت شدند. از طرفی شماری از اهالی روستاهای اطراف رشت که با آتش زدن کاه اقدام به آلوده کردن هوا کرده بودند به مراجع قضایی معرفی شدند. برای یک متخلف نگهداری عقاب طلایی در سلماس نیز حکم جایگزین حبس صادر شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: دو نفر متخلف شکار پرنده که در مناطق تنگ لیلم، تنوم و میانکوه غربی شهرستان پلدختر اقدام به شکار کرده بودند، دستگیر شدند.

علی الشتری از دستگیری دو شکارچی پرونده در این شهرستان خبر داد و گفت: مأموران از دو متخلف مذکور یک قبضه سلاح ساچمه زنی، دو قطعه کبوتر چاهی، پنج عدد فشنگ و مقداری اداوات شکار کشف و ضبط کردند.

وی با بیان اینکه پرونده این دو شکارچی متخلف پس از تنظیم صور جلسه اولیه و اخذ جرایم زیست محیطی به دادگستری ارسال شد، گفت: ادوات کشف شده نیز تا پایان دادرسی و صدور رای قطعی به صورت امانی زیر نظر سازمان محیط زیست قرار دارند.

شلیک شکارچیان متخلف به سمت محیط بانان در پارک ملی گلستان

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: پس از درگیری مسلحانه و تیراندازی شکارچیان غیرمجاز، محیط بانان پارک ملی گلستان با تلاش چند ساعته موفق به دستگیری متخلفین شدند.

محمدرضا کنعانی گفت: عصر دیروز جمعه ۱۵ شهریورماه محیط بانان پارک ملی گلستان در منطقه توپ تقر محدوده لهندربا، دو نفر شکارچی غیر مجاز که با سلاح های شکاری به قصد شکار غیر مجاز وارد پارک ملی گلستان شدند را مشاهده کردند.

وی افزود: محیط بانان بلافاصله دستور ایست و توقف صادر کردند اما شکارچیان اقدام به تیراندازی مستقیم به سمت محیط بانان کردند.

کنعانی گفت: این تیراندازی موجب کشته شدن یکی از اسب های سازمانی همراه محیط بانان شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: در ادامه پس از تلاش پنج ساعته محیط بانان با وجود تیراندازی های مستقیم، در نهایت ساعت ۲۱ شب موفق به دستگیری متخلفین شدند.

برخورد با متخلفان سوزاندن کاه و کلش در رشت

به گزارش ایرنا، ماموران یگان حفاظت محیط زیست رشت، متخلفانی که در روستاهای طش و لات از توابع خمام این شهرستان اقدام به آتش زدن کاه و کلش کرده بودند را به جرم آلایندگی هوا و تهدید علیه بهداشت عمومی، به مراجع قضایی معرفی کردند.

حمزه عشوری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت با اعلام این مطلب گفت : ماموران یگان حفاظت محیط زیست در گشت و کنترل به دو مورد آتش سوزی کاه و کلش در مناطق طش و لات برخوردند که باعث ایجاد آلودگی هوا در سطح وسیعی از این مناطق شده بود و با حاضر شدن در محل ، بعد از مهار آتش سوزی ، بلافاصله اقدام به شناسایی عاملان این آتش سوزی کرده و با طرح شکایت علیه آنان به جرم تهدید علیه بهداشت عمومی ، پرونده آنان را راهی مراجع قضایی این شهرستان کردند.

وی افزود : برخی کشاورزان منطقه براساس بعضی از باورهای غلط از قبیل اینکه این امر باعث تقویت زمین های کشاورزی آنان خواهد شد یا باعث ازبین رفتن آفات می شود و همچنین ارزان و سریع بودن این روش برای پاکسازی مزرعه، اقدام به آتش زدن کاه و کلش باقیمانده از برداشت محصول می کنند که این امر با انتشار گازهای سمی از قبیل منوکسید کربن ، اکسیدهای گوگرد و ازت و همچنین اسید کلریدریک ، تاثیر بسیار بدی بر کیفیت هوای تنفسی مردم منطقه داشته و همچنین با از بین بردن جانوران ، حشرات و ارگانیسم های موجود در خاک باعث آسیب رساندن به تنوع زیستی و به هم خورد اکوسیستم منطقه می شود.

به گفته عشوری، برخلاف باور غلط برخی از کشاورزان که تصور می کنند آتش زدن کاه و کلش باعث تقویت خاک مزرعه می شود ، این امر به دلیل خارج کردن عناصر غذایی گوگرد، کربن و ازت از خاک مزرعه به شکل گاز و همچنین از بین بردن میکرو ارگانیسم های مفید و کرم خاکی ، باعث فقر و از بین رفتن حاصلخیزی مزرعه خواهد شد.

وی همچنین گفت: این عمل به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی جرم بوده و به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی می تواند محکومیت یک سال حبس را برای عاملان به دنبال داشته باشد ، لذا در صورت مشاهده آتش سوزی کاه و کلش و مراتع ، اداره حفاظت محیط زیست طبق وظیفه ذاتی خود در سریعترین زمان عاملان آن را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی خواهد کرد.

صدور حکم جایگزین حبس برای یک متخلف نگهداری عقاب طلایی در منزل

به گزارش میزان، رییس شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری شهرستان سلماس از صدور رای جایگزین حبس برای یک فرد متخلف که به نگهداری یک بهله عقاب طلایی در منزل اقدام کرده بود، خبر داد.

محسن مرادی اوجقاز رییس شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری شهرستان سلماس گفت: این فرد متخلف به ۲۷۰ ساعت پاکسازی محیط زیست و تهیه و نصب بنر با موضوع حفظ و حراست از محیط زیست مکلف شده است.

لازم به ذکر است که دادگستری شهرستان سلماس در اجرای مجازات جایگزین حبس با صدور احکام مشابه رتبه اول استانی را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید