خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  صدور حکم جنگل کاری رایگان برای یک متخلف زیست محیطی / خطر انقراض ۱۲ گونه جانوری در کهگیلویه و بویراحمد

صدور حکم جنگل کاری رایگان برای یک متخلف زیست محیطی / خطر انقراض ۱۲ گونه جانوری در کهگیلویه و بویراحمد

خبرگزاری هرانا – فردی به اتهام بریدن و قطع درختان جنگلی توسط دادگاه کیفری دو شهر سردشت به انجام خدمات عمومی رایگان به مدت ۲۰۰ ساعت محکوم شد. در خبری دیگر ۱۲ گونه جانوری در استان کهگیلویه و بویراحمد در معرض خطر انقراض قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، کامل حسینی، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: فردی به اتهام بریدن و قطع درختان جنگلی به انجام خدمات عمومی رایگان به مدت ۲۰۰ ساعت محکوم شد.

 وی افزود: این فرد فاقد سابقه کیفری، درختان جنگلی را به منظور تهیه زغال چوب قطع کرده بود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت بیان کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت با توجه به گزارش‌های اعلامی، مشاهدات عینی ماموران و آثار درختان قطع شده و سایر مدارک ابزاری و مستندات پیوست فرد متخلف را به مراجع قضایی معرفی کرد.

وی اضافه کرد: حکم محکومیت شخص متخلف از سوی رییس شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ سردشت و به استناد ماده ۴۲ قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور صادر شد.

حسینی تصریح کرد: با توجه به رضایت متهم، حکم به الزام شخص متخلف به خدمات عمومی رایگان تا ۲۰۰ ساعت از طریق کاشت تعداد ۵۰ اصله درخت بلوط جنگلی به عنوان مجازات جایگزین با نظارت و تایید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت صادر شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: حکم دادگاه با توجه به انگیزه رفتار ارتکابی فرد متخلف در اثر فشار اقتصادی و وضعیت بد مالی انجام گرفته است.

خطر انقراض ۱۲ گونه جانوری در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ۱۲ گونه جانوری کهگیلویه و بویراحمد از جمله پلنگ، کبگ دری، عقاب طلایی، شاهین، بحری، کرکس مصری، دلیجه در معرض تهدید و انقراض قرار دارند.

جمشید عبدی‌پور، معاون فنی اداره کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه حفاظت از مناطق تحت مدیریت با هدف حفظ تنوع زیستی مهمترین برنامه محیط زیست است افزود: از یک هزار و ۲۵۶ گونه مهره‌دار در کشور ۳۰۰ گونه در این استان زندگی می‌کنند.

وی افزود:  ۲ هزار و ۱۶۰ گونه گیاهی در استان داریم که هنوز اطلاعات دقیقی در زمینه تهدید و انقراض این گونه‌ها نداریم.

عبدی‌پور با بیان اینکه ۴۰ گونه گیاهی مختص کهگیلویه و بویراحمد داریم، افزود: ۴۷۵ گونه گیاهی دارویی در نقاط مختلف استان رشد می‌کنند که این مهم به عنوان یک سرمایه ارزشمند محسوب می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید