خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  دستگیری صدها شکارچی متخلف و قاچاقچی چوب در سه استان کشور

دستگیری صدها شکارچی متخلف و قاچاقچی چوب در سه استان کشور

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته دو گروه از شکارچیان متخلف در کاشان و طالقان و ۵ شکارچی متخلف در سه شهر استان مازندران بازداشت شده اند. از طرفی یک شکارچی گرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد بازداشت شده و پس از محاکمه به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است. همچنین طی سال جاری ۷۴۲ قاچاقچی چوب در استان مازندران بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: در روزهای گذشته یک گروه متخلف شکار و صید در کاشان دستگیر شدند و یک قبضه سلاح شکار از آنها کشف شد.

حسین خادمی  با بیان اینکه یک گروه متخلف شکار و صید توسط یگان حفاظت محیط زیست کاشان دستگیر شدند، افزود: این گروه متخلف در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک دستگیر شدند و طی بررسی‌های لازم یک قبضه اسلحه و ادوات شکار نیز از آنها کشف و ضبط شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از ارجاع پرونده قضایی متخلفین به مراجع قضایی این شهرستان خبر داد و افزود: برخورد قاطع با متخلفان و شکارچیان غیر مجاز، اولویت نخست ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان است و با این گروه از متخلفین برخورد قاطع قانونی صورت می پذیرد.

 منطقه قمصر و برزک در سال ۱۳۸۶ در راستای احیای محیط طبیعی و حیات وحش منطقه به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و پس از آن طی مصوبه شماره ۳۲۸ شورای عالی محیط زیست، کمیسیون زیر بنایی دولت، در ۲۹ آذر ۱۳۸۹ به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

محکومیت شکارچی گرگ به ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی در استان کهگیلویه و بویر احمد

بر اساس گزارشی دیگر به نقل از فارس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شکارچی گرگ به دام افتاد، گفت: این شکارچی به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

 محسن جعفری نژاد افزود: در اوایل سال جاری  لاشه یک قلاده گرگ در منطقه آزاد آب توت شهرستان دوگنبدان  کشف شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان با بیان اینکه لاشه یک قلاده گرگ توسط یک دوستدار حیات وحش به  اداره محیط زیست شهرستان گچساران گزارش شده بود، گفت: محیط بانان بلافاصله به منظور پی‌گیری ماجرا، شناسایی و دستگیری شکارچی خاطی، عازم منطقه شدند.

وی گفت: در این راستا ماموران یگان حفاظت، شناسایی هویت فرد متخلف را در دستور کار خود قرار داده و موفق  شدند پس از یک هفته تحقیق، فرد متخلف را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کنند.

 جعفری نژاد جریمه حقوقی در نظر گرفته شده برای هر قلاده گرگ را ۴۰ میلیون ریال ذکر کرد و گفت: این شکارچی علاوه بر پرداخت ۱۰ میلیون ریالی جزای کیفری جرم، مستوجب پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست نیز است.

دستگیری ۵ شکارچی غیرمجاز در ۳ شهر استان مازندران

همچنین به نقل از رکنا، ماموران یگان حفاظت محیط زیست هنگام گشت و کنترل در شهر‌های فریدونکنار، ساری و نکا ۵ شکارچی غیرمجاز را به همراه ۵ قبضه سلاح شکاری کشف کردند.

ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: در پی گزارش دریافتی مبنی بر شکار غیرمجاز ماموران یگان حفاظت محیط زیست نکا با داشتن حکم قضایی و با همکاری نیروی انتظامی منزل یک متخلف را بازرسی و مقداری گوشت مرال، ۱۲ قطعه کبوتر جنگلی، یک قطعه توکا و یک قبضه سلاح شکاری کشف و ضبط کردند.

وی افزود: در ساری ماموران یگان حفاظت محیط زیست (سر محیط بانی محمدآباد) در حین گشت زنی در روستای پرکوه از یک شکارچی غیرمجاز یک قبضه سلاح شکاری و تعدادی فشنگ کشف و ضبط کردند.

ابراهیمی گفت: در ماموریت دیگر ماموران یگان حفاظت محیط زیست ساری در حین گشت و کنترل شبانه در حوزه استحفاظی کلیجانرستاق (منطقه جنگلی لاجیم) شکارچی غیرمجاز را به همراه یک قبضه سلاح شکاری و لاشه دو سر تشی دستگیر کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست فریدونکنار در حین گشت و کنترل در حوزه استحفاظی شکارچیان غیرمجاز را به همراه ۲ قبضه سلاح شکاری و سایر ادوات شکار دستگیر و در ادامه ۴ رشته دام هوایی را جمع آوری کردند.

وی گفت: متخلفان با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

گفتنی است که بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست ضرر و زیان هر راس مرال ۳۵۰ میلیون ریال و هر سر تشی هشت میلیون ریال است.

همچنین سه شکارچی که در منطقه شکار ممنوع طالقان اقدام به شکار یک راس بز آبستن کرده بودند دستگیر شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز به خبرگزاری صداوسیما گفت: سه شکارچی غیرمجاز و حرفه‌ای  که با توجه به شرایط بارش برف در ارتفاعات و آسیب‌پذیر بودن حیات وحش، اقدام به شکار غیرمجاز و بی‌رحمانه یک راس بز آبستن کرده بودند، پس از ساعت‌ها تعقیب و گریز در مناطق صعب‌العبور طالقان، با تلاش محیط بانان و همکاری جوامع محلی، دستگیر شدند.

حکیمی افزود:این متخلفان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

طی سال جاری  ۷۴۲ قاچاقچی چوب در مازندران بازداشت شده‌اند و ۲۵ هکتار از زمین‌های جنگلی و ۱۶ هکتار از مراتع این منطقه دچار آتش سوزی شده‌اند.

بر اساس گزارشی دیگر به نقل از همین خبرگزاری، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران منطقه ساری با بیان اینکه طرح تنفس موجب افزایش حفاظت و برخورد با قاچاقچیان چوب توسط نیروهای طرح جنگلداری شده است گفت: بیشترین دستگیری قاچاقچیان چوب در جنگل‌های این استان امسال مربوط به قاچاقچیان خرد مانند کوره های زغال‌پزی چوب قاچاق بوده و فعالیت قاچاقچیان بزرگ چوب را غیرممکن کرده است.

حسینعلی خورشیدی از کشف هزار و ۴۰ فقره قاچاق چوب امسال در جنگل های مازندران تحت پوشش اداره کل منطقه ساری با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و افزود: همچنین در این مدت ۷۴۲ قاچاقچی چوب در استان دستگیر و ۷۳۳ دستگاه خودرو افراد متخلف نیز، توقیف شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی خلع ید زمین های ملی امسال از زمین خواران نسبت به مدت مشابه پارسال گفت: در این مدت ۲۷ هکتار زمین های جنگلی از دست زمین خواران خارج شده است.

وی میزان خلع ید مراتع را امسال ۱۷ هکتار اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط خوب آب و هوایی و نیز بارش های پاییزی، آمار آتش سوزی در جنگل‌های مازندران کاهش یک پنجمی را نشان می دهد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران گفت: در این مدت نیز ۲۵ هکتار زمین های جنگلی به دلیل عوامل انسانی و ۱۶ هکتار از مراتع این منطقه نیز دچار آتش سوزی شده که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته است.

یک میلیون و ۱۸۱ هزار هکتار از زمین های جنگلی و مرتعی مازندران (۷۹۴ هزار هکتار جنگل و ۳۸۷ هزار هکتار مرتع) تحت پوشش منابع طبیعی منطقه ساری قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید