خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت دو شکارچی متخلف در طبس

بازداشت دو شکارچی متخلف در طبس

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس از بازداشت عاملان شکار غیرمجاز یک رأس جبیر در شهرستان طبس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری صداوسیما، روز چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس گفت:  بر اساس اطلاعات واصله از سوی هم‌یاران افتخاری محیط زیست مبنی بر انجام شکار غیرمجاز توسط دو نفر با هویت معلوم، بلافاصله مأموران اجرایی حفاظت محیط زیست شهرستان پس از اخذ مجوز قانونی از مراجع قضایی به محل مورد نظر اعزام شدند.

حاتمی افزود : از متهمان دستگیر شده که یک نفر از آنها سابقه حمل سلاح غیرمجاز نیز دارد، مقادیری گوشت متعلق به شکار غیر مجاز، دو عدد شاخ جبیر، یک عدد تله آهنی، یک دستگاه دوربین چشمی، یک عدد نیم قنداق چوبی دست‌ساز، البسه آغشته به خون شکار و یک قبضه سلاح شکاری ساچمه‌زنی کالیبر ۱۲ غیر مجاز کشف و ضبط شد.

وی گفت : پرونده متهمان دستگیر شده به همراه مستندات، برای رسیدگی قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.

جـِبیر یکی از انواع آهوی بومی شبه‌قاره هند و ایران است که بیشتر در مناطق بیابانی و گرم زندگی می‌کند.

این جانور شباهت زیادی به آهو یا غزال گواتردار ایرانی دارد و مهم‌ترین تفاوت‌های آن با آهو این است که‌ اندازه‌ای کوچک‌تر و بدن ظریف‌تر و لاغرتر دارد. حیوان پرطاقتی است و شرایط مناطق کویری را به خوبی تحمل می‌کند. به آب کمی نیاز دارد و آب مورد نیاز خود را از گیاهان تأمین می‌کند. به شدت انسان‌گریز بوده و در مناطق خشکتر زندگی می‌کند و از نظر رنگ هم شبیه آهو است.

جبیر جزء حیوانات تیزرو محسوب می‌شود که مهمترین دشمنش یوزپلنگ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید