خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  دستگیری ۸۴۵ شکارچی متخلف در خراسان رضوی/ بازداشت دو شکارچی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

دستگیری ۸۴۵ شکارچی متخلف در خراسان رضوی/ بازداشت دو شکارچی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

خبرگزاری هرانا – مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری ۸۴۵ شکارچی مختلف طی ده ماهه سال جاری در این استان خبر داد. بنا بر خبری دیگر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از بازداشت دو شکارچی متخلف و تحت پیگرد قرار گرفتن ۴ شکارچی دیگر خبر داد و گفت که در محل تیراندازی کیسه جنین بز وحشی شکار شده به همراه جنین ضبط شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، تورج همتی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران در اداره کل محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: “با تلاش شبانه روزی یگان حفاظت، طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری ۸۴۵ متخلف شکار و صید در استان دستگیر و ۱۷۷ قبضه انواع اسلحه از متخلفان کشف و توقیف شده است که دو قبضه آن از نوع سلاح جنگی بوده است”.

 وی افزود: “همچنین ۲۶۰۰ تیر انواع فشنگ، ۴۱دستگاه دوربین چشمی شکاری و ۱۰ دستگاه موتور سیکلت از متخلفان نیز کشف شده و دستگیر شدگان بابت شکار و صید جانوران وحشی در این مدت مبلغ ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان به محیط زیست استان وارد کرده‌اند”.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: “در فهرست تخلفات یاد شده، صید غیر مجاز ۱۰۴۰۰ قطعه ماهی و از بین بردن ۳۵۰ قطعه انواع پرندگان وحشی از قبیل کبک، باقرقره، قرقاول، چکاوک، کبوتر و مرغابی و ۱۹۸رأس پستانداران وحشی از قبیل قوچ و میش وحشی، آهو، کل و بز وحشی و گراز نیز وجود داشته است”.

وی گفت: “در پی بازدید مستمر محیط بانان از فروشگاه های عرضه پرندگان زینتی، جمعه بازار و مبادی دیگر بیش از ۲۰۰۰ جانور وحشی خصوصاً انواع پرندگان غیر مجاز کشف و توقیف شده است و همچنین طی ۱۰ ماه گذشته، ۲۰۰ بهله انواع پرندگان شکاری نیز تیمار و به دامن طبیعت بازگردانده شده‌اند”.

 همتی تصریح کرد: “با پایش شبانه روزی مناطق از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان از وقوع  بیش از ۶۰ مورد شکار غیر مجاز جانوران وحشی پیشگیری شده است و از ابتدای سال نیز در ۵۰۰ موقعیت از بروز آلودگی های زیست محیطی از سوی یگان اجرایی این اداره کل جلوگیری به عمل آمده است و برای متخلفین تشکیل پرونده شده که به این آمار ۲۱ مورد تخریب اراضی ملی، بوته کنی، قطع اشجار و تصرفات غیر قانونی  را هم باید اضافه کرد”.

بازداشت دو شکارچی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش صداوسیما، جعفری‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: “محیط‌بانان منطقه حفاظت‌شده خائیز حین گشت و کنترل منطقه متوجه شلیک چندین گلوله در ضلع شمالی این منطقه مشرف بر دریاچه سد مارون شدند”.

وی با بیان اینکه محیط بانان با دوربین کشی و پایش منطقه متوجه حضور ۶ متخلف در محل تیراندازی شدند افزود: “در ساعت ۳ بامداد متخلفان حین برگشت در کمین محیط بانان این منطقه گرفتار و در این زمینه ۲ نفر از آنها به همراه یک قبضه اسلحه کلاشینکف دستگیر و ۴ نفر دیگر هم از تاریکی شب استفاده کرده و متواری شدند”.

جعفری‌نژاد گفت: “پس از آن محیط‌بانان به پایش محل تیراندازی اقدام کردند که متاسفانه، کیسه جنین بز وحشی شکار شده به همراه جنین در محل تیراندازی کشف و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان گفت: “۲ نفر متخلف دستگیر شده به همراه آلات جرم به مراجع قضایی معرفی شده و کار شناسایی و پیگرد قضایی ۴ نفر متخلف دیگر که متواری شدند در دستور کار قرار دارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید