خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  محیط زیست؛ دستگیری ۱۱ شکارچی متخلف در سراب/ تشکیل ۱۶۰ پرونده قطع درخت در بندرعباس

محیط زیست؛ دستگیری ۱۱ شکارچی متخلف در سراب/ تشکیل ۱۶۰ پرونده قطع درخت در بندرعباس

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سراب از دستگیری ۱۱ شکارچی متخلف خبر داد و گفت که در بازرسی از آنها لاشه ۹ سر خرگوش کشف و توقیف شد. بنا بر خبری دیگر سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس از تشکیل ۱۶۰ پرونده قطع درخت از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراب از دستگیری ۱۱ شکارچی متخلف و کشف ۱۱ قبضه سلاح شکاری در این شهرستان خبر داد.

امیرعلی حیدرزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: “یگان حفاظت محیط زیست سراب در طی هفته جاری موفق به دستگیری این شکارچیان شدند و در بازرسی از آن‌ها، ۱۱ قبضه سلاح شکاری مجاز به همراه تعدادی فشنگ و لاشه ۹ سر خرگوش کشف و توقیف شد”.

وی از تشکیل چهار پرونده برای متخلفان دستگیر شده خبر داد و افزود: “شکارچیان متخلف به همراه اقلام کشف شده، با تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند”.

وی در پایان، از شهروندان خواست تا در راستای صیانت از محیط زیست و حیات وحش منطقه از شکار غیرمجاز خودداری کرده و هرگونه تخلف در این زمینه را به حفاظت محیط زیست گزارش دهند.

شهرستان سراب یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است.

لازم به ذکر است که پیشتر نیز رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد از دستگیری ۴۴ شکارچی متخلف و دریافت در مجموع ۴۵ میلیون ریال جریمه از آنها در طی سال جاری در این شهرستان خبر داده بود.

تشکیل ۱۶۰ پرونده قطع درخت در بندرعباس

به گزارش مهر، رضا حیدری‌زاده ظهر چهارشنبه ۳ بهمن‌ماه در جمع خبرنگاران بیان داشت: “از ۱۶۰ پرونده تشکیل شده، ۴۸ مورد جهت صدور حکم به مراجع قضایی بندرعباس ارسال شده و مابقی نیز در دست پیگیری قرار دارد”.

وی با اشاره به اینکه گونه‌های قطع شده شامل نخل، فیکوس، بنجامین، کنار، گارم‌زنگی، چریش و کنوکارپوس است، گفت: “به طور کلی، قطع خودسرانه هر نوع درخت، حتی برای سازمان‌های دولتی ممنوع است.

حیدری‌زاده افزود: “بر اساس آیین‌نامه شهرداری، رسیدگی به تخلفات فضای سبز و کسانی که خودسرانه اقدام به تخریب و یا قطع و هرس بی‌مورد درختان در فضاها و معابر عمومی و یا دولتی واقع در حریم خدمات شهری، به کمیسیون ماده ۷ این سازمان ارجاع داده می‌شوند”.

به گفته سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس، اعضای این کمیسیون را نمایندگان شهردار و شورای شهر، رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس و دبیر کمیسیون ماده ۷ تشکیل می‌دهند.

حیدری‌زاده ادامه داد: “بر اساس قانون شهرداری‌ها، اقدام کسانی که به هر دلیل، اقدام به قطع و هرس بی‌مورد درختان و درختچه‌های واقع در معابر عمومی، فضاهای سبز شهری و پارک‌ها و یا تخریب چمن کنند، به صورت قانونی پیگیری می‌شود”.

وی اضافه کرد: “گاهی اوقات مشاهده می‌شود که پیمانکاران و سازندگان بناها هنگام اجرای عملیات ساختمانی با دپوی مصالح به درختان و درختچه‌های پیرامون محیط کار و یا حاشیه پیاده رو و معابر عمومی آسیب می‌رسانند که با گزارش ناظران، بلافاصله از طریق واحد اجرائیات اقدامات لازم در این زمینه اعمال می‌شود”.

حیدری‌زاده خواستار همراهی بیشتر شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری شد و بیان کرد: “شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه اقدام در این زمینه، گزارش تخلف صورت گرفته را از طریق سامانه ۱۳۷ شهرداری بندرعباس اعلام کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید