خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر؛ حسین علی محمدی الوار به سه سال حبس محکوم شد / سند

دادگاه تجدید نظر؛ حسین علی محمدی الوار به سه سال حبس محکوم شد / سند

خبرگزاری هرانا – حسین علی‌محمدی الوار، فعال ترک (آذربایجانی)  پبش‌تر در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «توهین به آیت الله خمینی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شده بود، این حکم عینا توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تائید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت ۳ سال حبس حسین‌علی محمدی الوار توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضی بهلول علیزاده عینا تائید شد.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “حسین علی محمدی در دادگاه بدوی به اتهام «توهین به رهبری» به تحمل ۲ سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم عینا به تائید دادگاه تجدید نظر رسید”.

پیشتر در سال ۹۳ نیز این فعال ترک از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهاماتی مشابه یعنی «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر در همین شعبه (سوم) عینا تایید شد.

در حکمی دیگر که از همین دادگاه علیه وی و طه کرمانی دیگر فعال ترک صادر شد، این دو فعال مدنی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال تقلیل یافت.

حسین علی محمدی و طه کرمانی روز ۱۳آبان۹۲ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشتِ موقت به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شدند.

پس از تایید حکم سه سال حبس تعزیری، این فعال مدنی اهل تبریز روز ۱۰اسفند۹۳ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای تحمل محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شدند.

در تیر ماه سال ۱۳۹۴ سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای اظهار نگرانی کرد که حکم ۱۰ سال زندان حسین علی‌محمدی‌الوار و سیَد‌طه کرمانی «غیر قابل توجیه» و با «اهداف سیاسی» و «براساس اعتراف زیر شکنجه» صادر شده است.

سازمان عفو بین الملل ضمن در خواست آزادی فوری برای آنها، احکام صادره برای حسین علی محمدی و طه کرمانی را مصداق نقض حقوق بشر دانسته و درخواست کرد که «شکنجه های وارده و سایر بدرفتاری های حین بازجویی»مورد بررسی بی طرفانه قرار گرفته و افراد مظنون نیز «در صورت وجود مدرک قابل قبول» به دادگاه معرفی شوند.

حسین علی محمدی همچنین ۲۱شهریور۹۲ در جریان دیدار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز و ملوان بندرانزلی به همراه فرزاد مهدوی از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از یک روز بازداشت به قید وثیقه ملکی آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید