خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  آزادی سه تن از معترضان به وضعیت آب در خرمشهر

آزادی سه تن از معترضان به وضعیت آب در خرمشهر

خبرگزاری هرانا – سه تن از بازداشت شدگان در اعتراضات ماه گذشته مردم خرمشهر نسبت به وضعیت آب در این منطقه، با قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات بحران آب در خرمشهر روز پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شدند.

هانى شاخى ۲۵ ساله، ولید زهیرى ۲۷ ساله و مصطفى عیدانى ۲۱ ساله هویت این سه شهروند ساکن خرمشهر است که در تاریخ ۱۲ تیرماه سال جارى توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

در اعتراضات شهروندان خرمشهر و آبادان نسبت به بحران آب ده‌ها شهروند بازداشت شدند که تعدادی از آنها با قرار وثیقه تا پایان دادرسى آزاد شده‌اند. هرانا پیشتر طی گزارشی هویت سی تن از شهروندان بازداشت شده در این اعتراضات را منتشر کرده بود.

در تاریخ ۲ مردادماه نیز سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای در واکنش به بحران آب در ایران و رفتار خشونت‌آمیز ماموران امنیتی با شهروندان معترض در خوزستان از مقامات ایران خواست که “تحقق حق آب به صورت پایدار و محافظت از تمام بازداشت‌شدگان در مقابل شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها و آزادی فوری هر کسی که صرفا به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی تجمعات بازداشت شده را تضمین کنند”.

لازم به یادآوری است که روزهای ۸، ۹ و ۱۰ تیرماه جمعی از شهروندان خرمشهری در اعتراض به قحطی و شوری آب دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار شیرین شدن و بهبود کیفیت آب آشامیدنی این شهر شدند. تجمع‌کنندگان، به کمبود آب و کیفیت بد آب لوله‌کشی در این شهر اعتراض کردند.

این اعتراضات در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۷ در خرمشهر آغاز شد و سپس به چند شهر دیگر استان خوزستان نیز گسترش پیدا کرده است.

میزان ec (سختی آب) شبکه خرمشهر و آبادان در ماه گذشته به ۱۲ هزار میکروموس بر متر مکعب یعنی ۶ برابر حد مجاز رسید که عملا آب شرب در این شهرستان‌ها غیر قابل استفاده بوده است.

خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید