خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  وزارت بهداشت: سالانه ۱۱۲ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می شوند

وزارت بهداشت: سالانه ۱۱۲ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می شوند

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید که “سالانه ۱۱۲ هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می شوند و این بیماری تا ۱۵ سال آینده علت ۸۰ درصد مرگ و میرها را در ایران خواهد بود”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا مورخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷، علی مطلق روز دوشنبه با بیان اینکه سرطان بعد از بیماریهای قلبی و عروقی دومین علت مرگ و میر را در جهان شامل می شود، افزود: “سرطان در ایران رو به افزایش است به طوری که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در مردان ۱۷۷ نفر و در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰نفر به این بیماری مبتلا هستند”.

وی، سرطانهای سینه، روده بزرگ، معده و تیروئید را شایعترین سرطان در زنان ایرانی دانست و اظهار کرد: “سرطان های معده،پوست و پروستات از سرطان های شایع در مردان کشور است”.

جمعیت سالمندی از علل افزایش بروز سرطان

مطلق با اشاره به اینکه افزایش امید به زندگی و بالا رفتن سن جمعیت به سمت سالمندی از علل رشد انواع سرطان است، ادامه داد: “در حال حاضر امید به زندگی در ایران بیش از ۷۴ سال است در حالی که متوسط سن امید به زندگی در جهان ۷۱ سال است و این مسئله می تواند میزان بروز سرطان را در ایران بالاتر از میانگین جهانی ببرد”.

رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: “شیوه زندگی نامناسب، فعالیت بدنی ناکافی، مصرف کم میوه ها و سبزیجات و افزایش مصرف سیگار، الکل و غذاهایی که حاوی چربی هستند، از دیگر علل بروز سرطان هاست”.

۶۰درصد ایرانی ها فعالیت بدنی ندارند

مطلق، میزان مصرف میوه و سبزیجات را در بین ایرانی ها ۱۵ تا ۲۰ درصد عنوان کرد و گفت: “حدود ۶۰ درصد افراد در کشور فعالیت بدنی کافی ندارند و بیش از ۶۰ درصد دچار اضافه وزن و چاقی هستند و ۲۵ درصد نیز کلسترول بالا دارند”.

وی، شرایط محیطی نامناسب مانند آلودگی هوا، وجود ذرات معلق در شهرها با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر که بیش از ۱۱۵ میکروگرم است و وجود سوخت های فسیلی را از دیگر علل بروز سرطان ها بیان کرد.

برنامه ملی مدیریت سرطان

رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برنامه ملی مدیریت سرطان از سال ۹۲ طراحی و تا سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی شده است، تصریح کرد: “این برنامه با نظرات سازمان جهانی بهداشت و نخبگان و صاحبنظران تدوین شده و اجرایی می شود”.

مطلق، کنترل سرطان ها، کاهش مرگ و میر، تشخیص زودهنگام و بهبود شرایط کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان را از اهداف برنامه ملی مدیریت سرطان عنوان کرد.

افزایش آگاهی عمومی درباره سرطان ضروری است

وی خاطرنشان کرد: “یکی از دیگر از راهبردهای مبارزه با سرطان در کشور افزایش آگاهی عمومی و مداخلات فردی برای کنترل این بیماری است که دبیرخانه شورای عالی سلامت وزارت بهداشت مسئولیت آن را بر عهده داشته و با توسعه همکاریهای بین بخشی به افزایش آگاهی عمومی، تولید فیلم ها و راه اندازی پویش هایی در این زمینه می پردازد”.

به گفته مطلق، ۴۰ درصد سرطانها قابل پیشگیری هستند و با تشخیص به موقع بیش از ۸۰ درصد این بیماری ها درمان می شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید