خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی مناسب؛ گزارشی از آخرین وضعیت حمید و فرزانه قره‌ حسنلو از زبان وکیل

عدم رسیدگی پزشکی مناسب؛ گزارشی از آخرین وضعیت حمید و فرزانه قره‌ حسنلو از زبان وکیل

خبرگزاری هرانا – وکیل حمید و فرزانه قره‌ حسنلو، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از وضعیت نامناسب موکلانش در زندان خبر داد. به گفته وی، این شهروندان در حالی از رسیدگی پزشکی مناسب در زندان محروم ماندند که خانم قره‌ حسنلو مشکوک به سرطان است و آقای قره‌ حسنلو نیز از بیماری های مختلفی از جمله بیماری ریوی رنج میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دیده بان ایران، وکیل مدافع حمید و فرزانه قره‌ حسنلو توضیحاتی از آخرین وضعیت این شهروندان در زندان ارائه کرد.

محسن بیات گفت: «متاسفانه هر دو بیمار هستند. آقای قره‌ حسنلو که پیش از دستگیری بیماری داشتند و در طول دستگیری و بازداشت‌شان هم دچار بیماری‌های متفاوتی از جمله بیماری ریوی شدند.»

وی در خصوص وضعیت سلامتی فرزانه قره‌حسنلو عنوان کرد: «خانم قره‌ حسنلو قبل از دستگیری‌شان برای تست سرطان سینه مراجعه کرده بودند که متاسفانه بعد از بازداشت برای ادامه تست‌های درمانی همکاری نشد و به تاخیر انداختند تا اینکه چند روز پیش که به بیمارستان برده بودن‌شان، گویا پزشکان تشخیص دادند که مشکوک به سرطان سینه هستند. در نهایت روز گذشته ایشان را به بیمارستان بردند و یک سری معاینات پزشکی انجام داده بودند و از نیروهای قضایی و امنیتی زندان گله‌مند بودند که چرا آنقدر دیر ایشان را آوردند. متاسفانه مشکوک به سرطان سینه هستند و احتمال می‌دهند وخیم هم باشد. حتی هنوز که هنوز است، زندان در اعزام پزشکان متخصص و انجام رسیدگی به صورت اصولی، همکاری نمی‌کند.»

این وکیل دادگستری همچنین درباره امکان ملاقات موکلین خود با خانواده‌شان عنوان کرد: «آقای قره‌ حسنلو در ندامتگاه مرکزی کرج هستند و همسرشان در زندان کچویی؛ ملاقات هفته‌ای یکبار امکان‌پذیر است. اما آنچه موکلینم می‌گویند این است که در زندان، چه به لحاظ درمانی و چه به لحاظ رسیدگی به تغذیه و مسائل این چنینی وضعیت خوبی ندارند.»

بیات در پاسخ به اینکه باتوجه به وضعیت جسمانی موکلین خود، آیا امکان دارد از این طریق آزاد شوند، گفت: «این به نظر دستگاه قضایی ارتباط دارد. از نظر ما بر اساس محتویات پرونده، اتهامات بی‌اساس است و اتهام محاربه به هیچ وجه به موکلان من ارتباطی ندارد. حال باید ببینیم دیوان چه تصمیمی خواهد گرفت؛ امیدواریم همچون رسیدگی که در مرحله قبل انجام دادند و اتهام افساد را از موکلین من برداشتند، اتهام محاربه را نه فقط از موکلین بنده بلکه از سایر متهمان دیگر منتفی اعلام کنند و مشمول عفو قرار گیرند.»

گفتنی است، این شهروندان در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در ارتباط با پرونده جان باختن یک نیروی بسیج به نام روح اله عجمیان در کرج بازداشت شدند. رئیس کل دادگستری استان البرز چندی پیش از صدور حکم پانزده سال حبس برای حمید قره‌ حسنلو و پنج سال حبس برای فرزانه قره حسنلو در خصوص این پرونده خبر داد.

در دی ماه سال گذشته، دیوان عالی کشور همزمان با تایید حکم اعدام دو تن از متهمین این پرونده به نام های محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی، حکم ۱۴ متهم دیگر این پرونده که پیشتر به احکام اعدام، حبس و یا نفی بلد محکوم شده بودند را نقض کرد.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید